Kolit Nasıl Tedavi Edilir 2019

Kolit Nasıl Tedavi Edilir 2019
Kolit Nasıl Tedavi Edilir


Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Dilek Yurdakul Kolit Nasıl Tedavi Edilir?

Tıpta inflamatuar bağırsak hastalıklarından biri olarak sınıflandırılan kolit kalın bağırsak iltihabına neden olan çeşitli formları bulunan ve bağırsaklarda hasar oluşturabilen bir hastalıktır. Sindirim sistemi fonksiyonlarını direkt olarak etkilediğinden hastaların yaşam kalitesi üzerinde ciddi sorunlara neden olabilir.

Kolit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kolit tedavisinde uygun yaklaşımın belirlenebilmesi için bağırsak enfeksiyonuna neden olan koşulların ortaya konulması gerekir. Toplumda en çok karşılaşılan kolit türleri arasında ülseratif kolit ilk sırada yer alır. Bununla birlikte Crohn hastalığı da bağırsaklarda enfeksiyona neden olabilir.

Ülseratif Kolit: Görülme sıklığı genç, yetişkin ve orta yaş grubunda daha yüksektir. Hastalığın nedenleri henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalığın seyri kronik olarak ilerlese de bazı durumlarda şiddetli ve akut ataklara neden olabilir. Hastalığın neden meydana geldiği bilinmediği için kesin bir tedavisi yoktur. Kullanılan ilaçlar hastalığın neden olduğu şikayetleri baskılamaya yöneliktir.

Ülseratif kolitte ilaç tedavisi dışında beslenme planında yapılacak değişiklikler önem taşır. Hastanın mevcut durumu ve bulgular değerlendirilerek hazırlanan diyet ile kolitin neden olduğu şikayetlerde azalma sağlanabilir. Kolitin beslenme ile tedavisinde genel olarak kalori, protein, vitamin ve mineral değeri yüksek, posa bakımından sınırlandırılmış, az yağlı besin gruplarına ağırlık verilir. Gıda intoleransına göre süt ve süt ürünleri beslenme planından tamamen çıkarılabilir. Balık ve balık yağı, içerdiği faydalı yağ asitleri ile beslenme planının önemli bir parçasıdır.

Crohn Hastalığı:Ülseratif kolitten farklı olarak Crohn hastalığında sindirim sisteminin ağızdan anüse kadar enfeksiyonu söz konusudur. Ülseratif kolitte sadece kalın bağırsak etkilenirken Crohn hastalığı sindirim sistemi boyunca herhangi bir noktada enfeksiyona neden olabilir. Bağışıklık sistemi hastalıklarından biri olduğundan kesin bir tedavisi yoktur. Kullanılan tedavi yöntemleri ülseratif kolitte olduğu gibi şikayetleri baskılamaya yöneliktir. Beslenme tedavisi ile hastaların yaşam kalitesinde iyileşme sağlanabilir.

Hastalığın akut dönemlerinde sıvı kaybını önlemek, devam eden dönemlerde ise bağırsağı dinlendirmeye yönelik dengeli beslenme diyetleri uygulanır. Beslenme ilkeleri ülseratif kolitle aynı olmakla birlikte bazı tahıllar, turunçgiller ve süt ürünlerinin Crohn hastalığının şikayetleri artırdığı bilinir. Bunlara ek olarak hastaların baharat, acı, kahve, çok demli çay, çiğ sebze, çiğ meyve tüketiminden kaçınmaları önerilir.


Kolit Nasıl Tedavi Edilir 2019

Kolit Nasıl Tedavi Edilir 2019

Related news Kolit Nasıl Tedavi EdilirKolit Nasıl Tedavi Edilir


Kolit Nasıl Tedavi Edilir


Kolit Nasıl Tedavi Edilir


Kolit Nasıl Tedavi Edilir


Kolit Nasıl Tedavi Edilir