Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti 2019

Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti 2019
Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti

Kilo Almanın Yolları:Kilo Alma Diyeti

Kilo alma diyeti

Kilo alma diyeti

Fazla kilolar günümüzde hemen hemen herkesin ortak sorunudur. Ancak bu durumun tam tersi de sık yaşanan kilo sorunları arasındadır. Kilo alınamaması estetik açıdan kötü bir görüntü oluşturur. Aynı kilo olmak gibi çok zayıf olmak da sağlık için son derece zararlıdır. İdeal kiloya çıkmak için pek çok farklı diyet ve spor programı uygulanır. Ancak ilk olarak kilo alınamamasının nedenleri anlaşılmalıdır. Eğer sağlıklı beslenilmesine rağmen kilo alınamıyorsa öncelikle bir doktora danışılmalıdır.

kilo alamama sebepleri:Zayıflamanın nedenleri:

Hipertiroidi

Hipertiroidi kilo verilmesine neden olan hastalıklardan biridir. Vücut tarafından üretilen bir hormon olan tiroksin düzeyleri dengesiz olduğunda yağ yakımı hızlanır. Tiroid bezlerinin fazla çalışması vücudun metabolizmasını, kalp atışını ve vücut ısısını etkiler. Aşırı aktif tiroid hormonları guatr ya da boğazda bir yumruya neden olabilir. Kilo verilmesinin yanı sıra ateş, aşırı terleme, sinirlilik, yorgunluk, artmış kalp hızına da neden olabilir.

Kanser

Kanser kilo kaybına neden olan ciddi hastalıklardan biridir. Zayıflık ile birlikte yorgunluk, iştahsızlık, mide bulantısı gibi belirtilere de neden olabilir. Kanserin belirtileri diğer hastalıklar ile benzerlik gösterir. Ancak eğer bu belirtiler çok sık yaşanıyorsa doğru teşhis için bir doktora danışılmalıdır.

Tüberküloz

Tüberküloz da kilo verilmesine neden olan etkenlerden biridir. Kilo verilmesinin yanı sıra öksürük, gece terlemesi ve aşırı yorgunluk gibi belirtiler de gösterir.

HIV Aids

HIV AIDS kilo alınmasını önleyen hastalıklardan biridir. Hastalık sırasında doğru beslenme kurallarına uyulması hem sağlıklı kiloda kalmaya yardımcı olur hem de iyileşme sürecini hızlandırır.

Böbrek hastalığı

Böbrek problemleri idrara çıkışta çeşitli sorunlara neden olur. İdrara çıkma hissine rağmen çıkamama ya da sürekli idrar hissi ve vücutta su tutulması böbrek sorunlarının belirtileri arasındadır. Mide bulantısı ve kusma gibi belirtilerin yanı sıra yorgunluk, deri döküntüsü ve kaşıntı, ağızda metalik tat, ve nefesin amonyak kokması gibi belirtilere neden olabilir. Kilo alınmasını da engeller.

Kullanılan bazı ilaçlar

Bazı ilaçların kullanılması da kilo almayı engelleyebilir. Özellikle bazı antibiyotikler ilaç toksisitesine yol açar ve iştahı kapatır. İştah eksikliği de kilo almayı zorlaştırır. Eğer kullanılan rutin ilaçlar varsa ve iştahta azalma yaşanıyorsa doktora danışılarak bu konuda bilgi verilmeli ve çözümler üzerinde konuşulmalıdır.

Çeşitli yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları günümüzde yaygın olarak görülmektedir. En yaygın hastalıklar anoreksiya nervoza ve bulimia nervozadır. Bu hastalıklar kişinin kusması ve yemek yiyemesi ile sonuçlanan süreçlerden oluşur. Tüm kasların erimesi ile sonuçlanan bu süreç ölüme de neden olmaktadır.

Enzim eksikliği

Mide duvarı yeterli sindirim enzimini salgılayamadığında sindirim sorunları oluşur. Bu da fiziksel gelişimi olumsuz etkiler. Sindirim enzimleri besinlerin emilimi için gereklidir. Bu enzimin yeterli miktarda üretilmemesi kilo alınmasını engeller.

Kalıtsal faktörler

Kilo değişiklikleri davranışsal, çevresel ve genetik faktörlerin etkileşimine bağlıdır. Ailede zayıf kişilerin olması kişinin genlerini etkiler ve kilo almasını engeller.

Depresyon

Depresyon kilo kaybına neden olan temel psikolojik nedenlerden biridir. Depresyon iştahın azalmasına neden olur. Zihinsel stres ve depresyonu azaltmak için mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Kilo almak için ne yapmalı: Kilo aldıran diyet:

Kahvaltıdan önce

08:00-07:00

Az şekerli 1 fincan çay ya da sütlü kahve

Kahvaltı

09:00-08:00

Az yağlı tereyağı ve yumurtalı omlet, 2 dilim çavdar ekmeği

ya da

1 kase mısır gevreği ya da yulaf ile 1 bardak süt

Kahvaltıdan sonra

11:00-10:00

1 bardak süt ile peyniraltı suyu proteini

Öğle yemeği

13:30-12:30

1 kase pilav, 1 kase bakliyat, 1 tabak sebze yemeği

ya da

Haşlama tavuk göğüs eti ya da ızgara balık, 1 kase marul ve 2 dilim çavdar ekmeği

Akşam aperatif

17:30-18:30

Biraz tereyağı ile sebze çorbası ya da tavuk çorbası, peynir ya da mayonez ile sebzeli sandviç

Akşam yemeği

21:30-08:30

1 kase sebze yemeği, 2 dilim çavdar ekmeği

Yatmadan önce

23:00-10:30

Bir bardak süt

Diyette olması gereken besinler:

Tam yağlı süt

Fasulye, mercimek ve diğer tür protein açısından zengin besinler

Taze meyve ve sebzeler

Sağlıklı yağlar

Sağlıklı tatlılar

Zayıf olmanın dezavantajları: Zayıflığın yol açtığı hastalıklar:

Kilolu olmak kadar zayıf olmak da zararlıdır. Diyabetten kalp hastalıklarına kadar ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir

Bağışıklığın zayıflaması:İdeal kilodan daha az kiloda olmak bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Zayıf kişiler kışın soğuk algınlığı ya da grip gibi hastalıklara yakalanma riskini artırır. Ayrıca bağışıklık sistemi hastalıklarına neden olabilir ve kanser riskini de tetikleyebilir.

Anemi:Zayıf kişilerde görülen bir diğer sağlık sorunu ise anemidir. Anemi, beslenme düzeninde yeterli demir alınamaması nedeni ile oluşur. Enerji eksikliği de kan dolaşımını olumsuz etkiler. Bu durumu engellemek için B vitamini ve  folat açısından zengin besinler tüketilmelidir.

Doğurganlık sorunları:Zayıf olmanın getirdiği bir başka sorun ise doğurganlık sorunlarıdır. Kadınlarda adet döngüsü olumsuz etkilenir. Bu da rahim astarını etkileyerek gebeliği sürdürmeyi riske sokar. Zayıf kadınlar, kilolu kadınlara göre % 72 oranında daha fazla düşük yapma riskine sahiptir. Erkeklerde erektil disfonksiyon, ağrılı cinsel ilişki, boşalma sorunlarının yanı sıra düşük sperm sayısı gibi cinsel sorunlar olabilir.

Kemik hasarı:Zayıflık kemik sağlığını da olumsuz etkiler. Kemiklerin gelişimini olumsuz etkileyen kilo alamama sorunu hem erkek hem de kadınlarda osteoporoz riski artırır. Bunun nedeni hormonal değişiklikler ve D vitamini ya da kalsiyum eksikliğidir. Ufak kazalarda zayıf kişilerde kırık oranı daha yüksektir. Kadınlarda östrojen eksikliği kemiklerin erimesine neden olabilir. Kemik sorunlarının yaşanmaması için mutlaka bir doktora ve diyetisyene danışılmalıdır.

Kilo almak için ilk olarak beslenme düzenine dikkat edilmelidir. Ancak sağlıklı bir beslenme planı oluşturulmalıdır. Abur cubur besinler, işlenmiş yağlar ve sağlıksız hazır gıdalar tüketilmemelidir. Bu tür besinlerin tüketilmesi başta diyabet ve kardiyovasküler hastalıklar olmak üzere çeşitli sağlık sorunlarına neden olabilir. Sağlık kilo almak için diyet programında mutlaka taze sebze ve meyveler bulunmalıdır. Ayrıca düzenli spor ve egzersiz yapılması da şarttır. Her gün yürüyüş ve koşu gibi egzersizlerin yanı sıra haftada 4 ya da 5 kez kardiyo egzersizleri, fitness egzersizleri, pilates egzersizleri ve ağırlık egzersizleri yapılabilir. Kas hacminin artması için mutlaka protein açısından zengin besinler tüketilmelidir. Süt ve süt ürünlerinin yanı sıra et ürünleri de tüketilebilir. Gazlı içecekler yerine bitkisel çaylar, siyah çay, kahve, taze sıkılmış sebze ve meyve suları da beslenme düzenine eklenmelidir. Her gün 3 litreye yakın su tüketilmelidir. Su tüketimi kilo alınmasını engelleyen böbrek sorunlarını da önler. Her gün yeterli miktarda su içilmesi genel sağlık için da gereklidir.

Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti 2019

Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti 2019

Related news Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma DiyetiKilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti


Kilo Almanın Yolları: Kilo Alma Diyeti