Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisiKene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi


Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 73 27.01.2019, 09:21

Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi

Çok tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktırKene kaynaklı ensefalit. Semptomlar ve bu hastalığın tedavisi, merkezi sinir sisteminin nedensel etkeni ile ilişkilidir. Hastalık zehirlenme, ateş ve nörolojik semptomlarla karakterizedir. Bu hastalığın etken maddesi, taşıyıcıları çoğunlukla akar olan bir virüstür. Düşük sıcaklıklarda bile uzun süre canlı kalabilir.

Kene kaynaklı ensefalit tedavisiEnfeksiyonun ana yöntemleri

Akarlara ek olarak, virüs genellikle transfer edilirBöcekçil orman kemirgenleri ve bazı kuşlar. Bazen, etken maddenin taşıyıcısı evcil hayvanlar (keçiler, inekler) olabilir. Keneler en çok baharda aktiftir. Enfeksiyon, kural olarak, parazitin enjekte edildiği ve kan içerdiği ve hatta bazen çiğ enfekte olmuş süt ile birlikte ısıl işlem görmemiş süt ürünlerinin kullanıldığı bir zamanda ortaya çıkar. Vücutta bir kez, virüs, merkezi sinir sisteminin hücrelerine girerek patolojik değişikliklere neden olur. Kene kaynaklı ensefalitin tedavisinin, vücut için sonuçların ciddiyetini en aza indirmek amacıyla mümkün olduğunca erken başlatılması gerektiği anlaşılmalıdır. Hasta insanlar başkalarına tehdit oluşturmaz ve hastalıklı hastalık istikrarlı bir bağışıklık oluşturur.

Semptomlar ve ders

Genellikle kuluçka süresi 24 saat ila 2 hafta sürer. Hastalık genellikle kendini aniden ortaya çıkarır. Kişi titremeye başlar ve sıcaklık hızla yükselir 38-39yaklaşıkC, 5-10 gün sürer. Hastaların çok güçlü bir baş ağrısı, tüm vücutta ağrı, halsizlik ve halsizlik, bulantı, uykusuzluk var. Hastaların gözleri ve yüzü kızardı.

CNS lezyonunun gelişmesinden sonra (3-5 gün)uyuşukluk, motor heyecan, inhibisyon, halüsinasyonlar ve deliryum, bazen konvülsiyonlar gibi belirtiler vardır. Bazı insanlarda, hastalığın seyri, ekstremitelerin ve boyun kaslarının felçiyle komplike hale gelir. Kol veya bacakta, üzerinde neredeyse tamamen kontrol kaybına varan zayıflık vardır. Boyun kaslarının felçiyle, bir erkeğin başı basitçe sallanır. Bir başka ensefalit belirtisi, belirli kas gruplarının istemsiz seğirmesidir. Hastalığın ciddi formlarında bulbar bozuklukları gözlenir.

Kene kaynaklı ensefalit belirtileri ve tedavisiKene kaynaklı ensefalitin tedavisi karmaşık bir süreçtir. Bu hastalığın tehlikeli bir komplikasyonu solunum bozukluklarıdır. Solunum süreçlerinde ani kısa molalar vardır. Nefes almayı ve hastanın ölümünü tamamen durdurabilirler. Bu nedenle, kene kaynaklı ensefalitin tedavisi hastanın durumu üzerinde sürekli bir kontrol anlamına gelir. Bu özellikle ağır formlar için geçerlidir.

Kene kaynaklı ensefalitin profilaksisi ve tedavisiKene kaynaklı ensefalitin profilaksisi ve tedavisi

Kural olarak, bu tehlikeli önlemeHastalık, doğaya (özellikle ilkbaharda) seyahat ederken ihtiyati tedbirlerdir. Giysiler kapalı olmalıdır. Çıplak bölgelerin kovucu ile muamele edilmesi arzu edilir. Eve döndüğünüzde kendinizi dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Bir kene belirlediğinizde, derhal doktorunuza başvurmalısınız. Çiğ süt içmek için tavsiye edilmez.

Kene kaynaklı ensefalitin spesifik tedavisi6 küplük anti-malignant gama globülinin günlük olarak dahil edilmesinden oluşur. İyileşmenin terapötik etkisi ve iyileşmesi nispeten hızlı bir şekilde elde edilir (12 saat ila 1 gün). Spesifik olmayan tedavi, zehirlenme, beyin ödemi ve nörolojik semptomların ortadan kaldırılması, intrakraniyal basıncın normalleştirilmesidir. Hastalığın şiddetli formlarında, komplikasyonları önlemek için antibiyotikler reçete edilir.

Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisiKene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi

Related news

 • İlaç Enterodesis. talimat
 • Kadın Göbeği Tatlısı Tarifi
 • Tığ İşi 4 Yaş Kız Çocuk Yelek Modeli Yapılışı Videolu Açıklamalı
 • Stor perdeler: yüzdeki avantajlar

 • Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 72

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi


  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 97

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 68

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 92

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 56

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 60

  Kene kaynaklı ensefalitin önlenmesi, belirtileri ve tedavisi 42