Kei Nishikori’nin kariyeri 2019

Kei Nishikori’nin kariyeri 2019
19.09.2019

Kei Nishikori’nin kariyeri 50

Kei Nishikori’nin hayatı

29 Aralık 1989 tarihinde, Matsue – Shimane’de dünyaya gelen Kei Nishikori, şuan dünyaca ünlü Japon asıllı profesyonel bir tenis oyuncusudur. Tenisçilerde ilk 10 ismin arasına girmeyi başaran ilk Japon erkek tenisçi olan Kei’nin toplam 5 adet tekler şampiyonluğu da bulunmaktadır.Bunun dışında 2012’de düzenlenen Avustralya Açık’ta çeyrek finale, 2014 yılında düzenlenen Amerika Açık’ta yarı finale kalabilme başarısını göstermiştir. 2008 yılındayken ATP tarafından “yılın çaylağı” olarak gösterilmiştir. Az önce bahsettiğimiz Amerika Açık’ta yarı final gören Kei bir taraftan da bu şampiyonada ikincilik elde etmiştir.Bu yarı finalde olabilmesiyle birlikte erkekler arasında finale çıkabilen ilk Asyalı tenisçi Kei Nishikori olmuştur.

Kendisi şuan Florida’da yaşamakta olan ve antrenmanlarını da IMG Akademi’de yapan Kei Nishikori’nin antrenörlüğünü, 2014 yılının Ocak ayından beri dünya listelerinde geçmişte dünya 2 numarası olarak anılan Michael Chang yapmaktadır. Bunun dışında Kei Nishikori’nin ailesinde annesi piyano öğretmenliği, babası da mühendislik mesleğiyle uğraşmaktadır. Kendisinin tenis oynamasının dışında ilgilendiği alanlar müzik, golf ve futboldur.

Kei Nishikori’nin kariyeri

Kendisinin gençler kıstası adı altında gençler kupasını ilk kes Fas’ta, Rabat’ta elde etmiştir. Kei, 2006 yılında Fransa Açık’ta gençler kategorisinde çeyrek finale çıkabilme şansı yakalamıştır. Bununla birlikte o süreçteki partneri olan Emiliano Massa ile de 2006 Fransa Açık gençler kategorisinde şampiyon olmuşlardır. Kei Nishikori’nin en büyük başarılarından biri, çıktığı 110 gençler kategorisi maçının 73 tanesini kazanabilmesi olmuştur. Aynı yıl ITF’de elde ettiği ilk şampiyonluğunu da Meksika’da alan Nishikori, 2007 senesine gelindiğinde öncelikle ABD Tenis Federasyonu’nun düzenlediği iki farklı turnuvada finale çıkma şansı yakalamış ancak maalesef maçlardan mağlup ayrılmıştır. Önce teklerde yenildiği Donald Young’la bir takım oluşturarak turnuvayı kazanmışlardır.

2008 yılında Miami’de yer alan turnuvada yarı finale kadar çıkabilen genç tenisçi, o dönemlerde tenis dünyasındaki 244. başarılı isim olarak anılırken Florida’daki Delray turnuvasına katılıp dört başarılı tenisçiyi de eleyerek finale çıkmıştır.Finalde James Blake’i 3 farklı setle yenerek şampiyon olan Kei Nishikori, 16 yaşındayken ATP turnuvası kazanabilmiş ilk Japon tenisçi ünvanını almıştır.

2009 sezonuna kötü bir giriş yapan Nishikori, Avustralya Açık turnuvasının ilk turunda Jürgen Melzer’e karşı yenilmiştir. Bundan sonrasında da sağ dirseğinde meydana gelen sakatlanma neticesinde Amerika Açık. Wimbledon ve Fransa Açık turnuvalarına da katılamamıştır. 25 Mart 2009 tarihinde ATP’den yılın çaylağı ödülünü kazanan ilk Asyalı oyuncu Nishikori olmuştur.

Sakatlığının geçmesinden itibaren katıldığı ilk Grand Slam turnuvası Fransa Açık olan tenisçi, bu turnuvada ikinci tura geçmişken Novak Djokovic’e elenmiştir. Daha sonrasında Wimbledon tenis turnuvasında da Rafael Nadal’la karşılaşan Kei, Nadal’a kolaylıkla yenilmiştir. Son olarak da Marin Cilic’e yenilen Nishikori turnuvaya tamamen veda etmek durumunda kalmıştır.

2011 sezonuna Chennai’de başlayan Kei, bu turnuvada ilk turda Marin Cilic’i geçse de çeyrek final maçında Janko Tipsarevic’e yenilmiştir. Bu yenilgi kendisini yolundan döndürmemiş, katıldığı Avustralya Açık turnuvasında 3. tura kadar çıkarak Florian Mayer’i ve Fabio Fognini’yi eleme şansı yakalamıştır. Turnuvadan sonra dünya genelindeki sıralamasını 70. sıraya kadar çıkarmayı başarmıştır.

2012 yılında elde ettiği en iyi Grand Slam başarısına kavuşan Kei Nishikori, Avustralya Açık turnuvasında Andy Murray’e elenmesinden öncesinde çeyrek finale kadar çıkabilmiş ve bu başarısı ona Avustralya Açık’ta çeyrek final oynayabilmiş ilk Japon asıllı birey ünvanını getirmiştir.

Kei Nishikori’nin kariyeri 2019

Kei Nishikori’nin kariyeri 2019

Related news

 • Vilprafen 500: açıklama, uygulama ve göstergeler
 • PITIRCIK ÖRGÜ MOTİFİ TÜRKÇE VİDEOLU YAPIMI
 • Kremalı Mantarlı Tavuk
 • AJURLU İKİLİ YAPRAKLAR ÖRGÜ MODELİ YAPILIŞI TÜRKÇE VİDEOLU
 • Görümcenize Alabileceğiniz Hediye Önerileri

 • Kei Nishikori’nin kariyeri 18

  Kei Nishikori’nin kariyeri


  Kei Nishikori’nin kariyeri 73

  Kei Nishikori’nin kariyeri 33

  Kei Nishikori’nin kariyeri 100

  Kei Nishikori’nin kariyeri 13

  Kei Nishikori’nin kariyeri 36

  Kei Nishikori’nin kariyeri 100

  Kei Nishikori’nin kariyeri 68

  Kei Nishikori’nin kariyeri 25

  Kei Nishikori’nin kariyeri 44

  Kei Nishikori’nin kariyeri 69

  Kei Nishikori’nin kariyeri 47

  Kei Nishikori’nin kariyeri 89

  Kei Nishikori’nin kariyeri 25

  Kei Nishikori’nin kariyeri 25

  Kei Nishikori’nin kariyeri 80