Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır 2019

Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır 2019
Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Burak Sözer

Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır?

Bazı virüslere karşı savunmasız kalabilen kediler, bu tehlikelerden korunmak için belli dönemlerde aşı olmaları gerekir. Bunun için aşı takvimine düzenli olarak uyulması önemlidir. Aşılar sayesinde kediler hastalıklara karşı korunur ve bağışıklık sistemi güçlenir. Her aşının farklı bir özelliği bulunur. 

Kedilerin aşıya götürülmeden önce son durumlarına dikkat edilmelidir. Hamile kedilerin aşıya götürülmemesi gerekir. Anne sütüne bulaşacak olan bakterilerin önlenmesi için kedilerin çiftleşme dönemlerinden önce aşılarının tamamlanması önemlidir. Kedilerin doğumundan itibaren yapılması gereken aşılar şunlardır:

Kuduz Aşısı: Bu aşı kedi besleyen kişiler için yasal bir zorunluluktur. Bunun nedeni de kedinin bir kişiyi ısırması durumunda, kuduz olduğu tespit edilirse sahibinin ceza almasından kaynaklanır. Kuduz aşısının yılda bir defa yapılması gerekir. Aşı yapıldıktan sonra aşı karnesinin veteriner tarafından onaylanmasına dikkat edilmelidir. Bu aşı karma aşıyla birlikte ayın 27. gününde yapılabilir. 

FVRCP Aşısı:İlk seri aşılamalardan birisidir. Yavru kediler için 8, 12, 16 haftalık olduklarında yapılması gerekir. Erişkin kedilerde 2 doz olarak yapılan bu aşı, 3-4 hafta arayla tekrar edilir. Son aşı tarihi de dikkate alınarak 1 yıl geçtikten sonra yeniden yapılır. Daha sonra her yıl tekrar edilir. 

Rabies Aşısı:İlk aşılama kedi 16 haftalık olduğunda yapılır. 1. yılında aşı tekrar edilir. Sonra her sene aynı tarihte aşı yapılmaya devam edilir. Bu aşı yurtdışında her 3 yılda bir yapılırken Türkiye'de yasa gereği senede bir defa yapılmak zorundadır. 

Yaş Aşı:Bu aşı yavrularda 6-7 haftalıkken karma aşı olarak yapılır. Daha sonra yavru 10. haftasındayken tekrarlanır.  

Leukemia Aşısı: Leukemia, kedilerde lösemiye neden olan bir virüstür. Aşının yapılma nedeni kedinin bu virüse karşı bağışıklık kazanmasını sağlamaktır. Ancak bu aşı her kedi için uygun olmayabilir. Aşı öncesinde kedinin leukemia testinden geçmesi gerekir. 16. ve 19. haftalarda ilk kez yapılan aşı sonraki dönemlerde her sene tekrarlanmalıdır. 

FELV Aşısı:8 ve 12 haftalık olan bütün yavrulara uygulanan aşı, dışarı çıkan erişkin kedilerde her yıl tekrar edilir. 

Erişkin Kedilerdeki Aşı Tekrarları

  • Karma aşı üç kedi hastalığına karşı etkilidir. Feline isimli virüsün üç türü, kediler için ölümcül olabileceği için bu aşı kedilere yapılır. Çok güçlü bir virüs olduğu için aşısının ihmal edilmemesi gerekir. Bu aşıyı her yıl düzenli bir şekilde tekrar etmek önemlidir. Aşının içerisinde felç ve astım gibi virüslere karşı etkili ilaçlar bulunur. 
  • FELV ve Rabies aşıları da erişkin kedilerde tekrar uygulanır. 
  • Kedi, aşı yapıldıktan sonra stresli ortamlardan uzak tutulmalıdır. Olabildiğince dinlenilmelidir. Aşı yerinin kontrol edilmesi ve kanama gibi durumlarda pansuman yapılması gerekir. İştah kaybı, aktivitelerde yavaşlama, kusma gibi yan etkiler aşı sonrasında görülebilir.

Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır 2019

Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır 2019

Related news Kedilerde Aşı Takvimi NasıldırKedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır


Kedilerde Aşı Takvimi Nasıldır