Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 2019

Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 2019
18.09.2019

Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 60

Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri

Tabii ki,Rus çiftçiler esas olarak süt üretimi için boşanmışlardır. Ancak bazı durumlarda sığırlar da et için yetiştirilmektedir. Böyle bir çiftliğin sadece safkan sığır yetiştirildiyse kârlı olabileceğine inanılmaktadır. Aynı diyetle, bu tür sığırlar hibritlerden daha hızlı kilo alırlar. Et üreten ineklerin en iyi ırklarından biri deKazak beyaz kafalı.

Birazcık geçmiş

Bu yüksek verimli hayvancılık SSCB sırasında yetiştirildiKazakistan ve Aşağı Volga bölgesi yetiştiricileri. Bir ebeveyn olarak, uzmanlar Hereford ırkını, Kazak ve Kalmyk'i kullandılar. Daha sonra, bireyleri geçerek elde ettiler, "kendi içinde" yetiştirdiler, en verimli boğa buzağı ve inekleri seçtiler. Tarafından onaylandıKazak beyaz başlı cins1951'de bağımsız olarak.

Kazak Beyaz kafalı

Hereford Sığırından, bunun temsilcileriçeşitler yüksek et verimi ve hızlı kilo alımı gibi değerli nitelikler almıştır. Kazak boğalarından bu sığır güçlü bir vücuda sahip. Bugün bile bu cinsle seçici çalışmalar yürütülmektedir. Uzmanların çabaları, esas olarak, et kalitesinin, elbette et kalitesinin yükseltilmesidir. En iyi damızlık sığır Kazak beyaz merkezli üreme bitki "Kızıl Ekim" de, Volgograd bölgesinde bugün. Bu büyükbaş hayvan, Herefords kullanarak kanı güncelleyerek ve en iyi temsilcileri seçerek geliştirildi.

Dış işaretler

Büyük bir cismin yanı sıraKazak beyaz başlı cinsFark şudur:

 • uzatılmış namlu şeklindeki gövde;

 • çok hatta arka çizgi;

 • güçlü, nispeten hafif kemikler.

Bu cinsin ineklerinin rengi farklı tonlarda kırmızıdır. Baş, çıtır, kuyruk, karın ve bacakların alt kısmı beyazdır. Bu türün sığırlarının özelliği, kış mevsiminde uzun tüylerle kalınlaştığı gerçeğidir. Bu nedenle, en zorlu iklimde böyle boğalar ve düveler içermek mümkündür.

Kazak beyaz başlı cins

Beyaz kafalı Kazak çeşitleri

Şu anda, bu sığırların iki ana hattı çiftliklerde yetiştirilmektedir: et ve et ve süt ürünleri. İlk tip ana olanıdır.Et türü hayvanlar içeren çiftliklerde,Pratik olarak uzun mera otlatma tekniği uygulanır. Bu çiftliklerdeki buzağılar bir karterde yetiştirilmektedir. Kışın, sığırlar ağırlıklı olarak konsantreler, silaj ve kaba yemler verilir.

Büyüme konusunda uzmanlaşmış çiftliklerKazak beyaz başlı et ve süt ürünleri, diğer hayvan bakım yöntemleri kullanılıyor. Bu durumda bir süre sonra buzağı uterustan alınır. Bu çiftliklerdeki çiftlik hayvanlarının seçimi hem et hem de süt karakteristiklerinde gerçekleştirilmektedir.

Sığır verimliliği

tartıKazak beyaz başlı burenkiÇarda540-580 kg yiyoruz. Bazı durumlarda, bu rakam 700 kg'a kadar ulaşabilir.gobiesKazak beyaz başlı cins800-850 kg ağırlığındaki kesim zamanı itibariyle. En iyi bireylerin vücut ağırlığı bile 1000 kg'a ulaşabilir.

Bu canlı hayvandan elde edilen et verimi% 53-63. Kayıt göstergesi, özel olarak şişelenmiş bull-buzağılardan% 74.3 olarak alındı. Çiftçilerin tepkileriyle yargılanan bu ineklerin eti çok iyi bir emtia türüdür. Bu durumda tat nitelikleri sadece mükemmel.Ağırlıklı olarak ve kaslar arasında yağ birikimi için öncelikle ödüllendirilir.

Kazak beyaz başlı buzağılar

Yeterince iyi verimlilik farklı veBu cins hayvancılık ve süt. Bu tür ineklerin tutulmasının oldukça kârlı olduğuna inanılmaktadır. Bir Kazak beyaz kafalı matkabından laktasyon için yaklaşık 1 tane alabilirsiniz.5-2,5 bin kg süt. Bu kapsamdaki kayıt göstergeleri yılda 6000 kg'dır. Ve bu da, inekler süt verimlilik eğilimlerden tamamen udoyami ile karşılaştırılabilir. Bu durumda, örneğin, siyah-beyaz ve kırmızı step inek 4-6 bin verebilir. Kg ürün laktasyon başına.

Kazak beyaz kafalı burenka sütünün yağ içeriği yaklaşık% 4'tür. Gösterge aslında çok iyi. Rusya'daki pişmiş sütlerin çoğu sütte bu yağ oranını tam olarak verir.

Kazak beyaz başlı inek ırkı: içeriğin özellikleri

Bu hayvanları çoğaltılmadan çoğaltınOdalarda veya açık hava egzersiz alanlarında. Bu cins buzağılar için sadece taslaklar olmadan temiz paddocks uygundur. Yaz aylarında, Kazak beyaz başlı sığırlar meralara doğru sürülür. Bu sığırların içeriği en karlı serbest yürüyüş yolu olarak kabul edilir.

Kazak beyaz başlı inek

Dinlenme ineklerine yönelik tesislerde,genellikle değiştirilemeyen hasır yatakları 25-30 cm'lik bir katmanda kaplar ve günlük olarak hayvan başına 3 kg oranında yenileyin. Duraklama periyodu sırasında, çöpün kalınlığı, böylece, 1 m ulaşır.Her hayvan başına bir odada, yaklaşık 5-7 m olmalıdır2alanı.Sığırlarda, bu hayvanlar genellikle sadece şiddetli donlarda sürülür.

Çiftlikte oyun alanları güney tarafındadır. Boyutları, bir ineğin en az 8 m olduğu hesaba katılmalıdır.2sert bir yüzeye sahip alan ve yaklaşık 25 m2onun yokluğunda. Yürüteçlerin çevresi üzerinde besleme olukları kurulmaktadır. Sığırların kapıları, bu tür bir sığır bakımında açık tutulmalıdır.

Kış içinKazak Beyaz kafalı Bullsve daha önce de belirtildiği gibi inekler,kalın tüylerle büyümüş ve bu nedenle onları sıyırdısen ve yılın bu zamanını yapabilirsin. Genellikle, yapay meralar hayvancılık et üretimi için uygundur. Bu durumda, sonbaharda, yüksek saplı bitkilerin çift öğütülmüş bitkileri tarlalara serilir. Ayrıca kış aylarında bu cins inekler uzun otlarla doğal meralarda otlatılabilir.

besleme

Diyet ile ilgili olarakKazak beyaz başlı inekkesinlikle iddiasız. Birçok çiftçi bu çapakları bu menüde tutuyor:

 • sabah - su, ezilmiş taş, saman;

 • Akşam - saman, ezilmiş taş, su.

Bu durumda Droblenki, bir hayvan yapraklarıBiraz. Beş ineğin günde 15 litrelik tam bir kovaya sahip olacak. Sığ sığırlar bol miktarda verilmelidir. Kış aylarında, çapak için konsantre miktarının artması istenir.

Kazak Beyaz kafalı Bulls

Kazak beyaz başlı genç büyüme

Bu cinsin ineklerin anne içgüdüsü çok iyi gelişmiştir. Bu esas olarak mKazak beyaz başlı buzağılarkarterde bulunur. Genç anne uzun zamandır olduğu için, bu sığırlarda neredeyse hiç hamle yoktur. Bu cinsin buzağıları çok büyüktür. Buzağılama sonrası ağırlığı yaklaşık 27-30 kg'dır. Ancak buna rağmen, ineklerin cinsleri, büyük boyutlarda da farklı olduklarından, çok kolay geçerler. Bu çapakların komplikasyonları oldukça nadirdir.

Bu ineklerdeki buzağılar sağlıklı doğarlar.ve güçlü. Sadece istisnai durumlarda hasta olurlar. Konjenital patolojiler bunlarda bulunmaz. Boğa ya da baldır büyümediği sürece, anne yanlarındadır ve onlara karşı maksimum özen gösterir. Sahibi, buzağıların bakımı için herhangi bir özel gereksinimi yerine getirmese bile, kesinlikle hiçbir şey olmayacaktır. Tabii ki, bu çiftçiye genç yetiştirme görevini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Bu tür etli sığırların büyümesi büyük ölçüdeineklerin süt verimine bağlıdır. 18-20 aylara kadar Kazak beyaz başlı cinslerin yetiştirdiği genç büyüme. Bu zamana kadar vücudun ölümcül kütlesini çalıştırmayı başarıyor. Yoğun besiyle, büyüme periyodu 12 aya indirilir. Bir yıl için buzağıların canlı ağırlığı yaklaşık olarak 450 kg'a çıkar.

Çiftçilerin cins hakkında değerlendirmeleri

Kazak beyaz başlı sığır yetiştiriciliği konusunda uzmanlaşmış çiftlik sahiplerinin görüşü nispeten iyidir. Bu canlı hayvan, öncelikle aşağıdakiler için iyi yorumlar aldı:

 • doğru vücudu;

 • oldukça düşük bir diyetle bile hızlı kilo alımı;

 • kaplamada problem yok.

Kazak beyaz kafalı fiyat

Verimlilik üzerinde Hereford ırkıKazak beyaz kafalı adamÇoğu çiftçiye göre maalesef aşağılıktır. Ancak obu durumdaÇok daha uygunRusya'nın bozkır bölgesinin sert koşullarına.Ayrıca, Hereford'un aksine bu sığırlar uzun mesafelerden hiç korkmuyor.

Diğer şeylerin yanı sıra bu sığırların avantajı,aynı zamanda yem kalitesi ile ilgili olarak iddiasızdır. Tam anlamıyla her şeyi yiyin. Gerekirse, bu sığırlara hem arpa hem de buğday samanı verilebilir. Tüm beslenen kaba yemlerin yaklaşık% 60'ı bu üründür.

Tabi, hava ile ilgili dayanıklılıkkoşullar aynı zamanda bu cinsin ineklerinin koşulsuz avantajları için de geçerlidir. Bu sığırların +50 ila -40 derecelik bir sıcaklıkta tutulabileceğine inanılmaktadır. Ve verimlilik kaybı olmadan.

 Kazak beyaz başlı inek ırkı

Kazak beyaz kafalı: buzağıların fiyatı

Bu nedenle, çiftçilerin bu türden sığırlara verdiği cevaplarGerçekten çok iyi hak etti. Buzağıların maliyeti Beyazbaşlı, diğer cinsler gibi, genellikle canlı ağırlıkları ile belirlenir. Örneğin, 200-300 kg'lık genç büyümenin bedeli, kilogram başına 140 ruble. Bu cins et ve etin hayvancılık maliyeti ve süt verimi yönleri yaklaşık olarak aynıdır. Fotoğrafın yukarıda sunulduğu Hereford sığırları, büyük bir vücut ağırlığı kazanıyor ve bu nedenle genellikle daha pahalıya mal oluyor.

Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 2019

Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 2019

Related news

 • Savaş ve Barış yazan. Savaş ve Barış bir romandır. Savaş ve Barış romanının kahramanları
 • Düğün Çorbası Videosu
 • Pratik Saç Modelleri
 • Fırında Domates Çorbası
 • Nostalji Babet Patik Modeli Yapılışı Videolu Anlatımlı

 • Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 2

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri


  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 14

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 87

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 5

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 56

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 10

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 83

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 32

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 57

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 74

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 42

  Kazak beyaz başlı cins inekler: özellikleri, özellikleri ve değerlendirmeleri 76