Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri 2019

Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri 2019
Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri

Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri

kas erimesi hastalığı

kas erimesi hastalığı

Kas erimesi gerçekten ciddi bir hastalık olup hastalığa maruz kalan insanların yaşam kalitesini ciddi anlamda bozmaktadır. Kas erimesinin en yaygın nedeni protein tüketimindeki yetersizliktir. Ayrıca yaşlanma, düzensiz beslenme, egzersiz yapma alışkanlığının olmaması, hareketsiz yaşam gibi etkenler orta yaş ve üstü kişilerde kas erimesi hastalığını tetiklemektedir. Kadınların vücut yapıları erkeklere göre daha az kaslı olduğu için kadınlar kas erimesinden erkeklere nazaran daha fazla etkilenmektedir. Kas erimesinin bir de genetik nedenleri olmaktadır. Ancak kalıtsal temelli kas erimeleri çok nadir olarak görülür. Daha yaygın olarak görüleni yetersiz beslenme ve hareketsizlikten kaynaklanır. Şimdi kas erimesine bitkisel çözüm yolları kürleri vermeden evvel kas erimesi neden olur kısaca izah edelim.

Müsküler distrofi (kas erimesi); yaygın olarak kollar, bacaklar ve omurgada görülen, kas işlevi için gerekli bir proteininin yetersizliğinden kaynaklı, nadir olarak görülen ilerleyici bir kas zayıflaması (zafıyeü) ve büzüşmesidir. Bu hastalığın birçok tipi oluşur fakat en yaygın olarak görüleni, X kromozomundaki bir gen aracılığıyla anneden sadece erkek çocuklara geçen Duchenne distrofisidir. Duchenne distrofisi, yaklaşık olarak 100 erkek çocuktan l’ini etkiler.

Bilim adamlan, bu hastalığı tedavi etmek için gen tedavisi kullanmaya çalışmaktadırlar. Eğer bir kadınsanız ve ailenizde (birkaç kişide) Duchenne distrofisi varsa, hamile kalmadan önce genetik danışma almayı düşününüz. Testler, bu geni taşıyıp taşımadığınızı ortaya koyabilir. Eğer bu geni taşıyorsanız, erkek bir fetusun (ceninin) etkilenme olasılığı %50′dir. Ebeveyn testleri , fetusun (ceninin) etkilenip etkilenmediğini belirleyebilir.

Kas erimesi, kasların giderek zayıflaması ve işlevini yitirme­sine neden olan ve nadir görülen genetik bir rahatsızlıktır. Kas erimesi türleri arasında Duchenne kas erimesi en sık rastlanandır ve sadece erkeklerde görülür.

Bazı türleri doğumda şiddetlidir ve erken ölümlere neden olabilir. Diğerleri ise on yıllarca yavaş ve ilerleyen bir seyir izler.

Kadınlar bu hastalık genini taşırlar ve bu geni erkek çocuklat ve kan testleri yapabilir.
Ayrıca çocuğunuza böbrek biyopsisi yapılması da gerekebilir.

Yüksek kan basıncını izlemek ve tedavi etmek için bazen hasta­neye yatırılması gerekir. Böbrek iltihabı ve nefrotik sendromu olan çocuklar enfeksiyona ve şişmeden kaynaklanan nefes alma sorunla­rına daha meyillidirler.

Tedavi hastalığa neden olan duruma göre değişiklik gösterir. Nefrotik sendromda çocuklara az tuzlu, yüksek proteinli bir diyet verilebilir. Ayrıca vücuttan sıvıyı atmak için idrar sökücü ilaçlar ile iltihaplanmayı azaltmak için kortikosteroid ilaçlar da kullanılabilir.

Böbrek iltihabının türüne bağlı olarak kortikosteroid ve immunosüpresif ilaçların da dahil olduğu farklı tedaviler uygula­nabilir. Damar yolundan protein replasmanı yapılması da gereke­bilir. Çocukların büyük çoğunluğu tamamen iyileşirler.

Tedaviye rağmen bazı çocuk­larda böbrek yetmezliği görülebilir. Çocuğunuz kortikosteroidlere cevap vermezse ya da bu rahatsızlık sık sık nüksederse diğer ilaçlarla tedavi ya da böbrek nakli de gerekebilir.

Kas erimesi, kasların giderek zayıflaması ve işlevini yitirmesine neden olan ve nadir görülen genetik bir rahatsızlıktır. Kas erimesi türleri arasında Duchenne kas erimesi en sık rastlanandır ve sadece erkeklerde görülür. Bazı türleri doğumda şiddetlidir ve erken ölümlere neden olabilir. Diğerleri ise on yıllarca yavaş ve ilerleyen bir seyir izler.
Kadınlar bu hastalık genini taşırlar ve bu geni erkek çocuklarının yarısına bulaştırırlar. Taşıyıcı olup olmadığınız kan testi ile anlaşılır. Doğum öncesi testler ceninin etkilenip etkilenmediğini ortaya çıkarır.

SEMPTOMLAR

Hastalık genellikle 5 yaşından önce belirgindir; yeni yürümeye başlayan bir çocuktaki kas zayıf­lığı; belirgin bir koordinasyon eksikliği, sakarlık, yürüyememe ya da merdiven çıkamama ve kolları başın üzerine kaldırmada zorlanma gibi birkaç şekilde kendini gösterir. Solunum kasları zayıfladığından, pnömoni (zatürreee) gibi göğüs enfeksiyonları genellikle oluşur. Çoğu vakada, müsküler distrofi (kas erimesi) giderek omurga ve kasları deforme eder ve ergenlik dönemine gelindiğinde bu erkek çocukları tekerlikti sandalyeye bağımlı kılar.

Bebeğin başını yeterli derecede kontrol edememesi Duchenne kas erimesi hastalığının ilk belirtisi olabilir. Çocuk yürümeye normal bir yaşta başlar; ancak yeni yürümeye başlayan çocuklar bacakları normalden çok daha açık şekilde yürürler ve bir tarafa doğru eğilebilirler. Sık sık düşebilirler ve merdiven çıkmada zorluk yaşarlar.
Bu hastalık ilk olarak kalça, popo, baldır ve omuzlardaki kasları etkiler; ama sonunda kas ‘ zayıflığı bütün vücuda yayılır.

Solunum enfeksiyonları solunum yolundaki bakterileri temizleyen, nefes alma ve öksürmeyi kontrol eden kasların zayıflığından kaynaklanabilir. Birçok çocuk 12 yaşına kadar yürüyebilir ve daha sonra tekerlekli sandalyeye mahkum olur. Kalp sorunları ve zekada gerilik de sıklıkla görülür. Bu kadar ciddi olmayan başka kas erimesi türleri de vardır.

Kas erimesi için bitkisel çözümler:

• Soya fasulyesini kaynatarak suyunu için. Aynı zaman da soya fasulyesini kavurarak yemek olarak yiyin.

• Doktor kontrolünde sülük tedavisi uygulayın.
• Yakıcı yağlardan olan kekik yağı, hardal yağı, zencefil yağı, havlıcan yağı, biberiye yağı, gibi yakıcı yağları bir miktar zeytinyağı ile karıştırarak belden, omuriliğin yukarısına doğru, omuz ve dirseklere nokta masajı yapın.

Önemli Uyarı: Hardal, havlıcan, zencefil, biberiye ve kekik yağları yakıcı yağlardır. zeytinyağı, badem ve ceviz yağı gibi yumuşatıcı yağlar ile karıştırılmadan sürüldüğünde cildinizi yakar, zarar verir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Çocuğunuzun doktoru kas erimesinden şüpheleniyorsa belirtilere ve hastalığın aile tarihçesine bakarak bir teşhis koyabilir. Teşhisi doğrulamak için kan testleri, kas biyopsisi ya da kasların ne kadar iyi çalıştığını görmek için bir test yapılabilir. Tedavi sürecinde kalp sorunlarını önlemek ya da tedavi etmek için ilaç tedavisi yapılabilir ve ciğer enfeksiyonları için antibiyotik kullanılabilir.

Daha az hareketli ve enfeksiyona açık çocuklarda iyi beslenme ve kilo kontrolü çok önemlidir. Gene terapisi test aşamasındadır; ama hâlâ ilk aşamalardadır.

Eğer oğlunuzda bu hastalığın semptomlarından herhangi biri görülerse, hemen pediyatristini (doktorunu) görmelidir. Doktor büyük bir olasılıkla, laboratuar incelemesi için küçük bir parça kas doku örneğinin alındığı bir kas biyopsisi önerecektir. Müsküler distrofinin (kas erimesinin) tedavisi yoktur. Oğlunuzun pediyatristi (doktoru), kas tahribini ertelemek ve deformiteyi (şekil bozukluklarını) azaltmak için fizik tedavi önerebilir.

Gençlikte toplam vücut kütlesinin yaklaşık üçte birini oluşturan kas kütlesi, 75 yaşına kadar yarı yarıya azalıyor. 50’li yaşlarda başlayan kas gücündeki azalma 70’li yaşlarda özellikle sırt, kol, bel ve bacak kaslarında kuvvet kaybı olarak ortaya çıkıyor.

Yaşlanmaya bağlı olarak kas gücünün ve dayanıklılığın azalması “kas erimesi” (sarkopeni) olarak tanımlanıyor. Özellikle yaşlılarda kas erimesinin önlenmesi, düşme riskinin önüne geçmesi ve bağımsız yaşama yetisinin artırılması açısından önem taşıyor. Yaş ilerledikçe kas erimesinin görülme sıklığının giderek arttığını belirten İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Çağatay Öktenli, 80 yaşın üzerindeki her 10 kişiden 4’ünün bu sorunla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Öktenli, yaşlılarda kas erimesinin en önemli sonuçlarını, hareket ve bağımsız yaşama yeteneğinde azalma ve düşmelere bağlı yaralanma ile kırıklar sonucu yatağa bağımlı hale gelme olarak sıraladı.
En önemli nedenlerin başında protein eksikliği geliyor.

KADINLARDA DAHA ERKEN ORTAYA ÇIKIYOR

Kas erimesinin kadınlarda daha erken ortaya çıkmakla birlikte, kas kaybının erkeklerde daha fazla olduğuna işarek eden Prof. Dr. Çağatay Öktenli, protein alımındaki azalmanın kas erimesinin en önemli nedeni olduğunu söyledi. Prof. Dr. Öktenli, sorunun ortaya çıkmasına neden olan diğer etkenlerle ilgili olarak şu bilgileri verdi:
“Yaşlandıkça besin, özellikle protein alımındaki azalmanın yanısıra, fiziksel aktivite azlığı da kas erimesini artıran en önemli nedenler arasında geliyor. Kas gelişimi ve dayanıklılığının sürdürülebilmesi için önemli bir faktör de kaslara gelen kan akımıdır. Yaşlılarda gerek damar sertliği nedeniyle gerekse kalp yetmezliği gibi eşlik eden kronik hastalıklar nedeniyle kaslardaki kan akımında yetersizlik meydana gelebilir. Kaslara gelen kan akımı kadar kasları uyaran sinirler de kas gücünün sürdürülebilirliği için önemlidir. Yeterli sinirsel uyarının olmadığı kas kütlesi hızla azalmaktadır. Büyüme hormonu, testesteron vb. hormonlar kasta protein yapımını sağlayan hormonlardır ve bunlar yaşla birlikte azalmaktadır. Bu da kas erimesinde diğer önemli bir faktördür.”

BESLENMEDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Beslenme bozukluğu ile kas erimesi arasındaki ilişkinin önemini vurgulayan Prof. Dr. Öktenli, “Yaşlılar çabuk doyarlar. Ayrıca, tat ve koku duyuları da yaşla birlikte zayıflamaktadır. Depresyon, demans, kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçlar da iştahsızlık yaparak besin alımındaki bozulmayı daha da kötüleştirir” dedi. Bu nedenle de özellikle beslenme bozukluğuna bağlı kas erimesi olan yaşlıların proteinden zengin beslenmeleri ve vücut ağırlığının kilogram başına en az 1 gram gün protein almaları gerektiğini belirtti. Öktenli, proteinin yanı sıra D vitamini eksikliğinin de kas ve kemik erimesini artırdığına işaret ederek folik asit ve B12 vitamin eksikliklerinin de araştırılması gerektiğini söyledi.

DÜZENLİ EGZERSİZ YAPILMALI

Prof. Dr. Öktenli’nin verdiği bilgiye göre, kas erimesi, dengeli beslenmeye ek olarak düzenli egzersizle önlenebiliyor. Hafif ağırlıklar kullanılarak yapılacak kas dayanıklılık egzersizleri, germe ve kuvvetlendirme hareketleri hem kas hem de sinirsel uyarımı düzenliyor. Kuvvetlendirme egzersizleri hem kas kaybını önlüyor hem de kaybedilen kas miktarını arttırıyor. Böylece yaşlılarda düşme riski önemli oranda azalmakla birlikte hareketlilik de artıyor.

Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri 2019

Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri 2019

Related news Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin NedenleriKas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri


Kas Erimesine Bitkisel Çözümler-Kas Erimesi Neden Olur-Kas Erimesinin Nedenleri