KARPUZ PEYNİR DİYETİ

KARPUZ PEYNİR DİYETİ

KARPUZ PEYNİR DİYETİ

Sponsorlu Bağlantılar

Sıcak havadan bunaldığınız bu günlerde canınız yemek yemek istemiyorsa; bayramın ağırlıklarını hala atamadıysanız Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’e kulak verin. Karpuz – peynir diyeti ile hem ferahlayabilir, hem de hafifleyebilirsiniz.

Karpuzun faydaları
– Karpuz; kalp ve prostat sağlığı için önemli rolü olan laykopenden zengindir. Son bilimsel çalışmalar laykopenin aynı zamanda kemik sağlığı içinde faydalı olabileceğini gösteriyor.

– Karpuz, yüksek su içeriği ile yazın terle atılan sıvının karşılanması açısından önemli bir meyvedir.

– Yüksek su içeriği nedeniyle düşük kalorili sayılabilecek meyvelerden biridir. 150 gram karpuz yaklaşık 45 kaloridir.

– Vücudun zararlı maddelerden temizlenmesinde yardımcı olan C vitamininden zengindir. 150 gram karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yaklaşık %20’sini karşılar.

– Terleme ile kaybedilen potasyum mineralinin vücuda geri alınması açısından önemlidir. 150 gram karpuz günlük potasyum ihtiyacının %5’ini karşılar.

Tüketilen miktara dikkat
Yazın ferahlatan meyvelerinden olan karpuzun tüm bu yararlarına rağmen tüketim miktarında aşırıya kaçmamak gerekiyor. Tüm meyveler gibi meyve şekeri olan fruktoz ICeren karpuzun aşırı tüketimi kilo almaya neden olabilir. Özellikle şeker hastalarının karpuz tüketim miktarına ve sıklığına çok özen göstermeleri gerekiyor. Kan şekeri hızlı yükselen ve kan şekeri düzeyleri oturmamış şeker hastalarının bir süre tüketmemesi daha uygun.

Peynirle tüketimi şekeri dengeliyor
Proteinli yiyecekler daha uzun sürede sindirildiklerinden ötürü yanlarında tüketilen karbonhidratın da kan şekerini yükseltme hızını dengelemeye yardımcı olurlar. Kültürümüzde var olan karpuz-peynir ikilisi bu nedenle doğru bir seçimdir. Karpuzun yanında tüketilen peynir, kan Sekerinin daha yavaş yükselip daha yavaş düşmesine yardımcı olur.

Karpuz – peynir diyetinde üç alarm
Gün boyunca sadece karpuz-peynir tüketmek:  Tek besin diyeti ile vereceğiniz kiloyu geri almaya mahkûmsunuz. Ayrıca gün içerisinde sadece karpuz peynir tükettiğinizde birçok vitamin ve minerali vücudunuza yeteri kadar alamamış oluyorsunuz. Bu da hem kısa hem de uzun dönemli sağlık sorunlarına neden olabilir.

Gün içerisinde peynir dışı hiç protein almamak: Kalsiyum kadar önemli bir mineral de demirdir. Peynir ve diğer süt ürünlerinde demir minerali yok denecek kadar azdır. Bu nedenle beslenme düzeninizde günlük olarak et, tavuk veya balık yer almalıdır.

Karpuzun yanına ekmek tüketmek: Ekmekte karpuz gibi temel karbonhidrat kaynaklarından biridir. Bu nedenle aynı öğünde yüklü miktarda karpuz ve ekmeği yan yana tüketmek hem yüksek kalori hem de yüksek karbonhidrat almanıza neden olacaktır. Bu durumda kilo vermek isterken almanıza neden olabilir.

Örnek menü
Kahvaltı

1 su bardağı süt
8 yemek kaşığı dolusu müsli
Ara öğün: 1 adet şeftali veya 4 kayısı veya 1 incir

Öğle
1 boydan dilim (200 g) karpuz
1 dilim beyaz peynir
1 dilim tam buğday ekmeği

Ara öğün: 1 kutu süt veya 1 kutu meyveli yoğurt veya 1 kutu ayran, 15 adet fındık veya 12 adet badem veya 3 adet tam ceviz

Alternatif: Yoğurtlu semizotu salatası + 3 adet tam ceviz
Akşam

2 köfte kadar et veya tavuk veya balık (100 gram, ızgara)
4 yemek kaşığı dolusu zeytinyağlı sebze yemeği veya piyaz
1 dilim tam buğday ekmeği
Bol salata
Ara öğün: 1 boydan dilim karpuz (200 gram), 1 dilim beyaz peynir

Uyarı: Yatmadan 2 saat önce yemeyi kesiniz.Related news

 • Kurdele Oyası Pembe Küpeli Çiçeği Modeli Yapımı Türkçe Anlatımlı Videolu
 • YAPIŞIK OMUZ ŞALLI ÇOCUK BERESİ
 • Kediler İçin Ev Yapımı Kuru Mama
 • LORLU PASTA TARİFİ (SÜZME YOĞURTLU PASTA TARİFİ)
 • Örümcekli Laleler Yelek ve Şal Modeli Tarifi

 • KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ


  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ

  KARPUZ PEYNİR DİYETİ