Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 2019

Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 2019


Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 7 11.02.2019, 05:33

“Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula”

Doğal kaynakların verimli kullanılması amacıyla “her sektörün üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiği” anlayışından yola çıkan MNG Kargo, Deniztemiz TURMEPA Derneği ile beraber, sürdürülebilir kalkınma hedefiyle başlattığı “kargo poşetlerinin geri dönüşümü” projesini Türkiye çapında uygulamaya başladı. “Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okula” sloganıyla başlayan proje ile Türkiye çapında kargo sektörünün bir ayda ürettiği yaklaşık 20 milyon adet plastik kargo poşeti toplanacak.

Toplumsal sorumluluk projesi olarak yaklaşık bir yıldan bu yana proje üzerinde çalışan MNG Kargo, “Kargo Poşetleri Kutuya, Çocuklar Okula” mesajının yazıldığı geri dönüşüm kutularını, kargo sirkülasyonun yoğun olduğu 20 bin noktaya yerleştirilecek. Toplanacak kargo poşetleri daha sonra lisanslı firmalarda geri dönüştürülecek ve geri dönüşümüyle elde edilecek gelir ise Milli Eğitim Bakanlığı’nca belirlenecek ve ihtiyaç duyulan yerleşim merkezlerinde okul yapımı için harcanacak.

Hazırlanan geri dönüşüm kutuları, MNG Kargo’nun 444 06 06 telefonu arıyan yoğun plastik poşet kullanımı bulunan tüm kurum ve kuruluşlara gönderilecek. Dolan atık kutular, MNG Kargo’nun gönüllü çalışanları tarafından düzenli olarak toplanacak. Her gün 1.200 yerleşim biriminde 250.000 adrese hizmet götüren MNG Kargo, Türkiye genelinde 600’ü aşkın şubesi, 23 ildeki toplam 26 aktarma merkezi, 2.000 karayolu aracı ve 6.000’i aşkın çalışanıyla, projenin alt yapısını kusursuz yöneteceğini taahhüt ediyor.

MNG Kargo’nun “Kargo Poşetleri Kutuya Çocuklar Okula” projesini toplumsal sorumluluk çerçevesinde gerçekleştirdiği söyleyen MNG Kargo Genel Müdürü Aslan Kut, konuyla ilgili olarak düzenlenen basın toplantısında, kargo sektöründe faaliyet gösteren firmaların şu anda ayda 20 milyon adet poşeti piyasaya sürdüklerini ve bu poşetlerin çöpe atıldığını söyledi.

Kut sözlerini şöyle sürdürdü: “Naylon poşetlerin doğada yok olmadığını hepimiz biliyoruz. Çevreye olan duyarlılığımız kapsamında poşetlerin geri dönüşümü için gerek müşterilerimizin işyerlerine gerekse isteyen tüm firmalara karton kutular bırakıyoruz. Geri dönüşüm kutuları dolduğunda bunları toplayarak lisanslı firmalara vereceğiz. Poşetlerin ekonomiye tekrar kazandırılmasıyla elde edilecek katma değerin ihtiyaç hissedilen yerleşim merkezlerinde okul yapımında değerlendirilerek, eğitime katkıda bulunacağız.”

İSTAÇ (İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Atık Maddeleri Değerlendirme Sanayi ve Ticaret AŞ) verilerine göre de, sadece İstanbul’da günde 10.000 ton çöp üretiliyor ve kişi başına çöp üretim miktarı yaklaşık 1 kg civarında. Üretilen bu çöpün yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmını ise naylon torbaların olduğu plastikler oluşturuyor. Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Yönetmeliğine göre, organik maddelerle ambalaj atıklarının, kaynağında ayrı ayrı toplanılması ve plastik ile kağıt atıkların birbirine karıştırılmaması gerekiyor.

MNG Kargo, DenizTemiz Turmepa Derneği’nin, engin bilgi ve deneyimi ve projenin oluşum aşamasından itibaren vermiş oldukları değerli katkıları ile beraber, sürdürülebilir kalkınmanın bilinç temeli üzerine inşa edilebileceğinden hareketle yurdumuzun tüm illerinde ve şubelerinin bulunduğu 600’ü aşkın yerleşim biriminde tüm vatandaşlarımızı kampanyaya katılmaya davet ediyor.

Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 2019

Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 2019

Related news

 • Erdoğan sanayicileri uyardı: Döviz alma yoluna gitmeyin, B ve C planını uygulamak zorunda kalırım
 • Gebelikte röntgen
 • Nesli tehlike altındaki 6 kedi türü

 • Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 15

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula


  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 24

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 44

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 41

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 15

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 18

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 67

  Kargo poşetleri kutuya, çocuklar okula 33