Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir 2019

Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir 2019
Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir

karatay diyeti nedir nasıl yapılır

karatay diyeti nedir nasıl yapılır

Ülkemizde son iki yıldır adından çokça söz ettiren karatay diyeti, adını bir tıp doktoru olan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’dan almıştır. Aslında düşük glisemik indeksi diyeti olan karatay diyeti, kendi diyet listesinden daha çok, hazırlayıcısı olan Canan Efendigil Karatay’ın kolesterol, metabolizma, kan şekeri gibi konularda enteresan çıkışları ile daha da yaygınlaştı. Aslında karatay diyeti listesi batıdaki eşdeğerleri ile karşılaştırıldığında gözle görülür bir farkının olmadığına şahit olacaksınız. Ancak karatay diyetinin batıdaki bir takım diyetlere şöyle ya da böyle benzemesi, bu diyetin etkisiz bir diyet olduğu anlamına kesinlikle gelmemektedir. Tam aksine karatay diyeti yapanlar tarafından değişik paylaşım sitelerinde ve kadın forumlarında yapılan karatay diyeti yorumları incelendiğinde ne derece sağlıklı ve hızlı zayıflatan bir diyet programı olduğu kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Prof. Dr. M. Canan Efendigil Karatay’ın kendi adını verdiği diyet, bugüne kadar “bir kibrit kutusu peynir”, “iki yemek kaşığı fasulye” gibi tarifler içeren diyetlerden farklı olduğu iddiasıyla ortaya çıkıyor. Çoğu diyette yasaklanan kırmızı et, tereyağı, yumurta, pastırma, kuru fasulye ve turşu ve kuruyemişleri bilimsel gerçeklerle serbest bırakıyor.

Beslenme ile hücresel/hormonal fonksiyon bozuklukları arasındaki yakın ilişkiye odaklanan Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay, “Eğer kilo vermek ve verdiğiniz kiloda kalmak istiyorsanız; kilo verirken halsizlik, bitkinlik, isteksizlik ve yorgunluk hissetmeden, mutlu ve enerjik bir şekilde yaşamayı arzuluyorsanız; unutkanlık şikâyetlerinden kurtulmayı, düşüncelerinizin berraklaşmasını ve yaptığınız işe kolaylıkla konsantre olmayı hedefliyorsanız bu diyeti uygulayabilirsiniz” diyor.

Hayy Kitap’tan çıkan “Bilimsel Gerçeklerle Kilo Vermenin ABC’si / Karatay Diyeti” adlı kitapta bu diyetin diğer diyetlerden farkı şöyle anlatılıyor:

“Karatay Diyeti’nin diğer diyetlerden daha rahat uygulanabilir ve farklı olmasının temelinde, düşük glisemik indeksli besinlerin tüketilmesinin öne çıkması yatar.”

Glisemik indeks nedir?

– Glisemik indeks (Gİ), herhangi bir yiyeceğin içinde bulunan karbonhidrat miktarına göre hesaplanır. Karbonhidrat içeren bir yiyecek kana geçtiğinde, kan şekerini yükseltme hızını gösterir.

– Rafine edilmiş ve işlenmiş hazır yiyeceklerin glisemik indeksleri oldukça yüksektir.

– Düşük glisemik indeksli besinlerin vücudumuza yararları nelerdir?

– Gün boyunca kan insülini düşük kalır ve dalgalanma göstermediği için acıkma hissi olmaz. Uzun sürse tokluk hissedilir.

– Ara öğün olarak göbekte biriken yağı ve iç depolarımızı kullanırız.

– Yağlarımız depolanmaz, daha hızlı yıkılarak giderek azalır, karaciğer ve göbek yağımız erir ve göbek çevremiz incelir. Kilolarımızı rahatlıkla verir, tekrar geri almayız.

– İsteksiz, sinirli, sıkıntılı ve umutsuz duygular içinde olmayız.

– Kaslarımız erimez, su kaybımız olmaz.

– Karaciğerde biriken yağımız eridiği için, karaciğerimiz sağlığına kavuşarak normal çalışır.

– Metabolizmamızda yavaşlama olmaz, hızlı çalışır.

– Kan yağlarımız normalleşir, HDL yükselir, depo yağ şekli olan trigliseridler düşer.

– Bağırsaklar düzenli çalışır.

Leptin hormonu nedir neden salgılanır?

Prof. Dr. Karatay, kilo vermede en kritik hormonun “leptin” hormonu olduğunu söylüyor. Leptin hormonu, beyaz yağ ve pankreas hücrelerinde üretilip salgılanan, insan vücudunda beyaz yağ hücreleri tarafından depo edilen bir hormon. Tokluk hissi verme, açlığı bastırma, yediklerimizin yeterli olup olmadığını beyne iletme gibi çok önemli görevleri var. Leptin, insülin hormonuyla birlikte vücudumuzun yakıt ve enerji düzeyini idare edip düzenliyor.

Neden az yesek de zayıflayamıyoruz?
Sık sık bir şeyler atıştırılması ya da çok büyük porsiyonlar tüketilmesi sonucu insülin hormonu fazla miktarda salgılanacağı için, kan insülin düzeyi uzun süre yüksek olarak kalacaktır. İnsülin hormonunun sürekli olarak salgılanması, leptin hormonunun da sürekli olarak salgılanmasına neden olur. İnsülin ve leptin hormonlarının dolaşımda uzun süre yüksek olarak kalması, bütün dokularda bulunan insülin ve leptin hormonlarının komutlarını algılayacak olan hücrelerin, bu hormonların komutlarını işitemez hale gelmelerine neden olur.
Leptin hormonu pankreasta bulunan hücrelere etki edemez ve insülinin salgılanmasını engelleyemez. Leptin hormonunun mesajını algılayamayan pankreas hücreleri, insülin salgılamaya ara vermeden devam edeceğinden, yağların depolanması da sürer. Bu durumda ne kadar az yesek de yavaş yavaş yağlarımız ve kilomuz artar.

Leptin ve insülin direncini kırmak için yapılması gerekenler

Fizik aktivite

Düşük glisemik indeksli gıdalar tüketmek

Sağlıklı yağları kullanmak (Tereyağı, hayvansal katı yağlar, balık yağı yani Omega 3, ısıl işlem görmemiş mısırözü ve ayçiçeği yağları yani Omega 6, zeytin ve fındık yağları yani Omega 9)

İşlenmiş gıdalardan uzak durmak (ilaç, yemek boyası, kimyasal katkı maddesi ve trans yağ içermeyen gıdalar)

Karatay diyetinin en enterasan görüşü, ara öğün yenilmemesinin ne kadar zararlı olduğunu söylemesidir. Bütün kitabın özetini sizlere geçmek isterdim fakat buraya sığmazdı. O yüzden burada sizlere özet geçeceğiz:

“Yemek yedikten 5 saat sonra hayatımızın idam etmesi için vücudumuz leptin hormonu adında değişik bir hormon salgılanmaya başlar. Leptin hormonunun görevi ise, vücudumuzun bir çok bölgesinde önceden depolanmış olan zararlı yağları yıkarak, vücudumuza ihtiyaç olan yakıtı sağlamaktır. Leptin hormonu, 5 saat içinde bir şey yenmediği takdirde trigliseridleri kan şekerine dönüştürerek vücudun ihtiyacı olan enerjiyide sağlamaktadır. Sürekli yemek yediğimizde enerjimiz artsa bile, bu eneri yağların yanması için değil de, yağların depolanması için vücut içerisinde iş yapmaktadır. Sürekli yemek yiyerek, sürekli hazır sunulan enerjiyi kullanıp yakmaktayız. Hatta kullanamadığımızda birikim olarak bu enerjiyi depo ediyoruz.”

Bu konuya daha fazla girmek isterdim ama sizlerinde bildiği gibi çok uzun bir konu ve bu kadar özet geçebildim, kitabı almak isteyenler bütün kırtasiyelerde satılmaktadır.

Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir 2019

Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir 2019

Related news Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo VerilirKaratay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir


Karatay Diyeti Örnek Menü-Karatay Diyeti ile Kaç Kilo Verilir