Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri 2019

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri 2019
Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri

Karaciğer hasarı belirtileri

Karaciğer hasarı belirtileri

Karaciğer vücutta önemli ve hayati organlardan biridir. Bu organda oluşan sorunlar tüm vücudu etkiler. Karaciğer hasarı ve sorunları tedavi edilmediğinde ciddi ve ölümcül sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle karaciğer sorunlarının yarattığı belirtileri bilmek gerekir. Böylece olası sorunlarda erken teşhis ve tedavi ile ciddi sağlık sorunlarının oluşması engellenebilir.

Karaciğer hasarının belirtileri:

1 – Karaciğer yağlanması belirtileri: Bulantı ve kusma:

Genellikle ciddi bir tıbbi sorun olarak kabul edilmeyen bulantı ve kusma birçok kişi tarafından görmezden gelinebilir. Mide bulantısı ve kusma, bilinen herhangi bir neden olmadan ayrı ayrı ya da birlikte meydana gelmesi, baş dönmesi, migren, gıda zehirlenmesi, erken gebelik, anksiyete ve depresyon gibi rahatsızlıkların yanı sıra böbrek ya da karaciğer sorunu nedeni ile de olabilir. Karaciğer hasarından muzdarip insanlarda genellikle devam eden, kalıcı bulantı hissi vardır. Bu bulantı hissi, toksinleri ortadan kaldırmak için karaciğerde azalan aktiflik nedeniyle ortaya çıkar. Metabolizma ve sindirim değişiklikleri de mide bulantısı ve kusmaya neden olur. Sürekli bulantı ya da kusma duygusal sağlık üzerinde büyük hasara yol açabilir ve bir doktor tarafından iyice araştırılmalıdır.

2 – Karaciğer yetmezliği belirtileri: Genel zayıflık ve yorgunluk:

Yorgunluk ve sürekli yorgunluk hissi, karaciğerin yanlış işlemesi ile ilgili bir belirtisi olabilir. Bu duruma neden, günlük görevleri gerçekleştirmek için gerekli enerjiyi serbest bırakmak için gıda ayırması gereken karaciğerdir. Karaciğer iyi durumda değilse, vücudun hayatta kalması için daha fazla çalışmaya ihtiyacı olur ve dolayısıyla daha fazla dinlenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca, yorgunluk ve halsizliğe neden olan karaciğerin düzgün çalışması zarar görmesi dolayısıyla mümkün değildir. Kanda toksik ürünlerde bir artış oluşması karaciğer kötüleşmesi için muhtemeldir. Halsizlik ve yorgunluk hissedilmesinin yanı sıra diğer belirtilerden birinin bile olması durumunda, bir tanı için doktora danışılması önerilir.

3 – Karaciğer sorunları belirtileri: İştah kaybı:

İştahsızlık da karaciğerin düzgün çalışmaması ile ilgili erken belirtilerinden biri olabilir. Bu yazıda bahsedilen herhangi diğer belirtilerden biri ile birlikte iştah kaybı yaşanması, kronik karaciğer hastalığı, hepatit ya da böbrek yetmezliği ile ilgili belirti olabilme olasılığını gösterir ve acil doktora danışılması gerekir. Karaciğer hasarı olan kişilerde safra üretimi nedeni ile yemek konusunda iştah kaybı hissi gibi sorun olabilir. Safra, gıdanın sindirilmesi ile yağ yakmak açısından vücuda yardımcı olur. Gıdanın düzgün sindirilmiş olmaması, genellikle iştahsızlık ve hatta ciddi kilo kaybına yol açar. İştah vücutta önemli değişikliklere neden olarak kişinin zayıf ve yorgun düşmesini sağlar.

4 – Karaciğer sorunları nasıl anlaşılır: Sindirim sorunları:

Karaciğer, safra üretimi ile birlikte sindirim sürecinde aktif bir rol oynamaktadır. Safra işlemini, ince bağırsakta besin emilimine yardımcı olarak yapar ve yağ sindiriminde önemli bir rol oynar. Karaciğerin arızalanmaya başlaması, ishal ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına neden olabilir. Safra üretiminde anormallikler, safra taşı, yağlı gıdalar ve alkol kaynaklı karın şişkinliği, kabızlık, iltihaplı bağırsak sendromuna yol açabilir. Sindirimdeki hasarın çoğalması genellikle şiddetli karın ağrısına neden olabilir ve bu durumda mutlaka doktora danışılması gerekir.

5 – Karaciğer yağlanması idrar renginde değişiklikler:

Yeterli sıvı içilmesine rağmen, idrarın koyu renk olması durumu bir karaciğer sorununun göstergesi olabilir. Koyu renkli idrar, turuncu, sarı ya da kahverengi olabilir. İdrar renginde değişiklik oluşmasına neden, kan dolaşımında bilirubin seviyesinde artma görülmesidir. Karaciğer hasarı, böbrekler yoluyla bilirubin atılımını ortadan kaldırmak mümkün olduğunda gerçekleşir. Koyu idrar ayrıca, B vitamini takviyesi, antibiyotiklerin yan etkileri, enzim eksiklikleri, idrar yolu enfeksiyonu, böbrek problemleri ve sıvı kaybı nedeni ile olabilir. Ancak, idrar ısrarla koyu renk ise, bir tanı için doktora gidilmesi gerekir.

6 – Karaciğer cilt hastalıkları: Derinin sararması:

Karaciğer hasarının erken işaretlerinden biri olarak deri, göz, dil ve tırnakların ya da parmakların belirgin sararması, sarılık hastalığı olduğunun belirtisidir. Sarılık, karaciğerin normalde eski kırmızı kan hücrelerinden kurtulmasını engelleyen, kan ve vücut dokusunda bilirubin birikmesi nedeni ile oluşur. Bilirubin, karaciğerde ölü kırmızı kan hücrelerinin parçalanması ile oluşturulan sarı bir pigmenttir. Bilirubin, ciltten sonra kan dolaşımında birikir ve zamanla  sarımsı bir renk tonu alır. Sarılık hafife alınmamalıdır ve doktor tavsiyesi ile takip edilmesi gereken bir hastalıktır. Bu hastalık, safra kesesi ya da pankreas ile ilgili ciddi bir soruna işaret edebilir.

7 – Dışkıda kan karaciğer ve dışkı renginde değişiklikler:

Dışkı renginde değişiklikler de karaciğerde sıkıntı olduğunu gösterebilir. İyi işleyen bir karaciğer normal kahverengi renk veren bir dışkı için safra oluşturur. Karaciğerde iltihap ya da yara izi dışkının gri soluk sarı ya da kil renginde görünmesine neden olan safra üretimini etkiler. Arada bir soluk ya da kil renkli dışkı olması gayet normaldir. Ancak, bu durumun sık sık olması, karaciğer hasarı ya da herhangi başka bir hastalık olasılığını ekarte etmemek açısından mutlaka bir doktora danışılması önemlidir.

8 – Karaciğer hasar görürse ne olur: Karın bölgesindeki değişiklikler:

Karın bölgesinde değişiklikler hasarlı karaciğerin başka bir olası işaretidir. Karın bölgesinde şişmenin yanı sıra alt karın bölgesinde ağrı ya da kramp meydana gelebilir. Bu durum, hızla şişkinlik hissine yol açabilir. Tıbben, bu belirtiler asit olarak bilinen sorunla ilgili olabilir. Asit nedeniyle olan ilerlemiş karaciğer hastalığı ya da siroz, karın boşluğunda şişkinliğin sıvı birikmesidir. Çoğunlukla, bu duruma hipertansiyon (karaciğerin portal damarı sisteminde kan basıncında bir artış) ve diğer belirtiler eşlik eder. Asit, aynı zamanda non-karaciğer hastalıklarının nedeni olabilir. Bu nedenle, doğru teşhis için bir doktora danışmak en iyisidir.

9 – Karaciğer yetmezliği erken belirtileri: Sıvı tutma:

Erken karaciğer hasarı, ayaklar ve ayak bileklerinde şişlik oluşturarak sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu aynı zamanda, asit ve portal hipertansiyon ile ilgilidir. Ayrıca karaciğer hasarı, karaciğer fonksiyonlarını etkiler ve sıvı düzenleme kimyasalların salgılanmasında değişikliklere neden olur. Sıvı tutulması ile ilgili diğer olası nedenler, vücudun böbrek ile ilgili sorunları, kalp hastalığı, bir hormonal dengesizlik ve lenfatik sistem ile ilgili bir sorun olduğunu gösterir. Bu nedenle, doğru teşhis için bir doktora danışmak çok önemlidir.

10 – Ciltte duyarlılık ve kaşıntıda artış:

Karaciğer sorunu ile ilgili diğer bir erken belirti, ciltte hassasiyetin artmasıdır. Cilt, kaşıntılı, pul pul ya da dokunmaya karşı aşırı duyarlı hale gelebilir. Hatta kolayca çürükler olabilir. Bazı durumlarda, insanlar da deri yoluyla damarların görünümü dikkat çeker. Bu cilt sorunlarının nedeni normalde karaciğer ile ilgilidir ve ciltte tahriş edici durumlar meydana gelir. Bir ölçüde rahatlama sağlamaya yardımcı olarak cilt nemli tutulur. Ancak, altta yatan karaciğer problemi tespiti ve cilt hassasiyetinin muhtemelen kötüleşmesini önlemek için mutlaka bir doktora gidilmesi gerekir.

Karaciğer nasıl korunur?

– Tamamen alkol alımı durdurulur.

– En kısa sürede sigara bırakılır.

– Sarımsak, zerdeçal, ceviz, greyfurt, pancar kökü, elma, brokoli, avokado ve limon gibi karaciğer temizleyici yiyecekler tüketilir.

– Vücuttan toksinlerin kalkmasına yardımcı olmak için diyet programına yüksek kaliteli probiyotikler eklenir.

– Günlük, 2 ile 3 bardak yeşil çay içmeye başlanır.

– Karaciğer oksidatif hasarına karşı, koruyucu etkileri olan C vitamini bakımından zengin gıdalar tüketilir.

– Hayvansal protein ve tuz alımına sınırlama getirilir.

– Karaciğer sağlığı için zararlı olan işlenmiş gıdalardan kaçınılır. Ayrıca, süt ürünleri ve rafine şeker ürünleri alımı önlenir.

– Koşu ya da yürüyüş ile yoga, yüzme gibi günlük egzersiz yapmak çok önemlidir.

– Bu durumu kötüleştiren, kabızlığı önlemek için mümkün olan tüm önlemler alınır.

– Kolesterol ve trigliseridi sağlıklı seviyelerde tutmak gerekir.

– Diyabetik kişiler, kan şekerini kontrol altında tutmalıdır.

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri 2019

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri 2019

Related news Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı BelirtileriKaraciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri


Karaciğer Hastalıkları Belirtileri: Karaciğer Hasarı Belirtileri