Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli SofralarKahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar
Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar


Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar

Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar

Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar! Kahvaltıda çok çeşitli seçeneklerin sunulması çok önemlidir. Tüm lezzetli tarifler için kadin.com

Günün ilk öğünü olan kahvaltılarda çok çeşitli seçeneklerin sunulması çok önemlidir. Özellikle Türk mutfağında kahvaltı sofrasında çok fazla kahvaltılık çeşit bulunur ve Türkler kahvaltı yapmayı çok severler. Yurt dışında bu kültür daha çok mısır gevreği ile geçirilen ve uzun uzadıya kahvaltı sofraları hazırlanmayan öğün olarak bilinir. Fakat Türkiye’de, kahvaltı her zaman çok seçenekli ve muhakkak çay ile yapılan önemli bir öğündür.

Kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları; peynir, zeytin, reçel, domates, salatalık, sürülebilir çikolata, yumurta, bal ve çeşitli hamur işleridir. Bunların yanında da pek çok çeşitte kahvaltılık soslar evde hazırlanabilir ya da hazır halde satın alınabilir. Evde kahvaltılıksoslargenellikle domates kullanılarak yapılır. Oldukça kolay yapılışları olan kahvaltılık soslar, kavanozlar sayesinde uzun süre saklanabilir.

Kahvaltılık soslar, Türkiye’de yörelere göre değişkenlik gösterse de temel de benzer tatlar sunmaktadır. Genellikle soslar sürülebilecek türde ve kıvamda yapılmaktadır. Bu nedenle de sıklıkla kahvaltı sofralarında sevilerek tüketilmektedir.

Kahvaltılık Sos İçin En Lezzetli Öneriler

“Çemen” olarak adlandırılan kahvaltılık sosu, isteğe göre domates salçası ile isteğe göre de biber salçası ile yapılabilmektedir. Temeli salça ile oluşturulur ve en yoğun tadı salça vermektedir. İçerisine fındığı ve cevizi robottan geçirerek koyun. Daha sonra nane ve hafif zeytinyağı ekleyin. Tencerede hafifçe pişirin ve soğumaya bırakın. İsteğe bağlı olarak kâselerde veya büyük bir kavanozda saklanabilir. Saklama süresi oldukça uzundur ve malzemeler bozulmayacağı için uzun süre saklanabilme şansı bulunmaktadır.

  • Bir yayvan kaba ya da kâseye salça koyun üzerine zeytinyağı gezdirin. Bu sosu da alternatif bir kahvaltılık sos olarak değerlendirebilirsiniz. Yapımı oldukça kolay, sunumu ise oldukça güzeldir. Bu nedenle hem kısa sürede bitebilecek hem de kısa sürede hazırlanabilecek sos olarak bu sos da değerlendirilebilir.
  • Kahvaltılık çikolata sosu da sıklıkla tercih edilen kahvaltı öğesidir. Yapımı kolaydır ve uzun süre saklanması mümkündür. Öncelikle tencerede süt, kakao ve unu karıştırın. Belirli bir kıvamı yakalayınca içerisine krem şanti ekleyin. Bu sayede kıvamı sürülmeye uygun olacaktır. Vanilya ya da vanilya şurubu da ekledikten sonra karışımı iyice karıştırın. Daha sonra soğumaya bırakın. Karıştırarak soğutmaya özen göstermeniz daha doğru olacaktır. Fakat bu şekilde tercih edilmezse, kaymak tutmasını engellemek için muhakkak arada bir karıştırmanız gerekecektir. İçerisindeki malzemeler ve süt dolayısı ile saklama ömrü 1 hafta kadardır. Bu süreç içerisinde tüketmeye özen gösteriniz. Aksi takdirde süt ürünlerinin bozulup zehirleme yapmasına karşın ürünü tüketmeyi bırakınız.

Kahvaltılık Sos

 

Vazgeçilmez Domates Sos

  • Kahvaltılık domates sos, kahvaltılık soslar arasında en çok tercih edilen tarifler arasında yer alır. Genellikle mevsimsel olarak yapılır ve kış aylarında tüketilmeye özen gösterilir. Kışın domateslerin hormonlu olarak üretilmesi nedeniyle yaz aylarında toplanan domateslerden sos yapılır ve kış aylarında da olmak üzere uzun zaman boyunca tüketilebilir. Bu soslar sadece kahvaltılık olarak değil yemeklerde de kullanılabildiğinden çok tercih edilir ve yapıldığında kavanozlara doldurularak balkonlarda ya da derin dondurucularda saklanır.

Kahvaltılık Sos

 

Yapılışı: Domateslerin kabuklarını soyun ya da rondodan geçirerek tamamen sos haline getirin. Kabukları soyarsanız çok küçük doğrayarak da hazır hale getirebilirsiniz. Tencere içerisine hiç yağ koymadan sadece sosu pişirin. Sosu pişirirken kesinlikle tuz dahi atmayın. Pişirmiş olduğunuz sosu, soğumaya bırakın. Kavanozlara doldurun ve kapağını sıkıca kapatarak sosların hava almasını engelleyin. Ayrıca, sosları koyduğunuz kavanozları ters çevirerek dinlenmeye bırakın. Balkon gibi soğuk ve güneş görmeyen yerlerde saklamanız önerilmektedir. Buzdolabında da saklamanız mümkündür. İhtiyacınız olduğunda kavanozu açıp kullanabilirsiniz. Yalnız kapağını açtığınız kavanozun bozulmaması için kısa süre içerisinde kalan sosu da tüketmelisiniz. Hazırladığınız kahvaltılık domates sosunu menemen yapımında da kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli SofralarKahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar
Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar


Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar


Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar


Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar


Kahvaltılık Sos Tarifleriyle Lezzetli Sofralar