Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz DeğilKadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil
Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil

Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil

İdrar kaçırma sorunu bütün dünyada oldukça yaygın olan bir sorun olmak ile birlikte bu sorun ülkemizdeki pek çok kadının da çözümünü aradığı bir durumdur. Öncelikli olarak idrar kaçırma 30 yaş üzeri dört kadından birinde görülmesi muhtemel gayet yaygın ve ciddi bir problemdir. Özellikle de çok sayıda doğum yapmış ve menopoz sonrasındaki dönemde görüldüğü gibi, hiç doğum yapmamış kadınlarda ve hatta genç kızlarda dahi görülebilen bir rahatsızlık olup tıp dünyasında inkontinans adını alır. Oldukça önemli bir durum olan bu rahatsızlıkla alakalı olarak sıkça akla gelen soru isekadınlarda idrar kaçırma nedenlerinelerdir olmaktadır.

kadinlarda-idrar-kacirma

Kadınlarda İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırma günlük rutin sırasında istemsiz olarak ani bir şekilde idrarın idrar yolundan dışarı çıkışına denmektedir. Günlük yaşamı sınırlandırabilecek kadar şiddetli de olabilecek bu sorun, çoğunluk ile saklanan, utanç duyulan yahut yaşlılığa bağlı olarak yaşanması doğal olarak algılanan bir durumdur. Oldukça sıkıntı yaratanidrar kaçırma nedenleripek çok farklı sebepten kaynaklı olarak meydana gelmektedir.

 • Fazla kilolu olmak,
 • Kabızlık problemleri,
 • İlerleyen yaş grupları,
 • Kalıtımsal sebepler,
 • İdrar enfeksiyonları,
 • İdrar taşları ve tümörleri,
 • Menopozla ilişkili olarak hormonal değişiklikler,
 • Sinirsel hastalıklar
 • Zor doğumlar
 • İlaçların yan etkileri
 • Kontrolsüz şeker hastalığı
 • Alkolizm
 • Demans gibi beyin fonksiyonlarının yavaşlamasına neden olan hastalıklar idrar kaçırma sorunlarının nedenleri arasında sayılabilir. Ancak her geçen yıl tıp dünyası yeni yöntemler geliştirmekte vekadınlarda idrar kaçırma tedavisisayesinde bu konu ile alakalı olarak sorun yaşayan pek çok kadının yüzü gülmektedir.

İdrar Kaçırma Tanısı Nasıl Konulur

Gündelik hayatı oldukça olumsuz etkileyebilen bu sorun için bir önemli soru dakadınlarda idrar kaçırma hangi bölüm bakarsorusudur. İdrar kaçırma şikayeti yaşayanların öncelikli olarak bir üroloji doktoruna başvurmaları görülmektedir. İlk yapılması geren ise idrar kaçırma tipinin anlaşılmasıdır. Hapşırık, koltuktan kalkarken ve öksürük ile olabilen idrar kaçırma genel olarak stres tipi idrar kaçırma olarak bilinir. Bir de urge tipi vardır ki bu da sık tuvalete çıkma ve tuvalete yetişememe gibi durumlar için kullanılan terimdir.

İdrar Kaçırma Tedavisi Nasıl Olmalıdır

Öncelikli olarak idrar kaçırma sorunu artık bir kabus değildir. Her geçen gün gelişen teknoloji ve tıp yenilikleri vasıtası ile aşılabilir bir sorun olduğu bilinmelidir kikadınlarda idrar kaçırma ameliyatıtedavi şekli de bulunmaktadır. Ancak olumlu bir sonuç için her kişide ve her çeşit idrar kaçırma sorununda farklı tedavi yaklaşımları uygulanmalıdır ki bu durumda öncelikli olarak tedavinin idrar kaçırma tipine göre belirlenmesini gerektirmektedir. Bu sayede toplum içinde konuşulmasından çekinilen ve bir utanç duygusu sebebi olan bu sorundan kurtulmak mümkündür.


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz DeğilKadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil

Related news Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz DeğilKadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil


Kadınlarda İdrar Kaçırma Çözümsüz Değil