Iyi cumaIyi cuma
Iyi cuma

Iyi cuma

Paskalya öncesi cuma günü, HıristiyanlarKilise takvimindeki en kederli günler, çünkü bu sırada İsa Mesih'in acı ve ölümünün hatırlanmasıdır. İyi Cuma (bu günün adıdır) kiliselerde belirli törenleri içerir, burada sözde örtü yapılır - Kurtarıcı'nın görüntüsüne sahip bir tahta. Kendisi - önce beyaz çiçeklerle çevrili tapınağın ortasına yerleştirilir - daha sonra Müjde'yi okur ve ilahi gösterir.

Uzun bir tutkulu Cuma sabahla başlarİlahi hizmetler, İncil'in Kefen'den önce okunduğunda. Öğleden sonra, Mesih'in imgesiyle bir tahta çıkarılırken, "Tanrı'nın Annesi'nin İlhamları" okunurken, akşam da bir cenaze töreni yapılır. Şu anda kiliselerde, tüm insanlar mumlarla durmakta ve "Büyük Şabat Günü" nü dinlemektedir. Şabat günü, Şabat gününün derin akşamına kadar ibadetin gerçekleştiği ve çarmıhtan sonra kefenin tapınağa geri getirildiği söylenmelidir. Orada, Pazar günü İncil melekleri, çarmıha gerilen İsa ve mezarının yeri okunur.

İyi Cuma, sıkı oruç günüdür. Bu günde, örtü çıkarılıncaya kadar hiçbir şey yiyemezsiniz (öğleden sonra yaklaşık üç), daha sonra sadece su ve ekmek yemeye izin verilir.

Bu günün kutlama tarihini göz önünde bulundurarak,Bu günkü pagan geleneklerinde sabah donlarının “çağrılması” gerektiğine dikkat etmek gerekir. Böylece, tepelerde ateş yakılan şoförler, genç insanlar köylerden ışıklı ışınlarla yürüdüler. Rusya'da, İlahi hizmet sırasında insanların durduğu mumları söndürmemek için bir gelenek vardı, eve getirilmeli, ateşe verildiler ve ikonlardan önce ayarlanmışlardı. Bu gelenek, bu güne Ortodoks Hıristiyanlar arasında korunmuştur.

Bugüne kadar, İyi Cuma kutlandıfarklı ülkelerde farklı. Ancak, hemen hemen tüm bu güne ispechon oldu ekmek, hastalıklarını, hem de ışıklı halkayı iyileştirme gücüne sahiptir inanıyordu.

Ancak, bazı batıl inançlar varbu gün Yani, Suffolk'da, ekimin Cuma günü ekildiğini düşünürsek, maydanoz çift bir ürün verecek ve pişmiş ekmek hiçbir zaman küfle kaplanmayacaktır. Lancashire'da fırıncılık, gelecek yıla kadar saklandı, çünkü boğmaca gelişiminin önlenebileceğine inandılar. Cleveland sakinleri, Cuma günü yayınlanan çamaşırların asılmasına, kan lekelerinin ortaya çıkacağına ve Galler'de, bu acılı günde bir susuzluğa maruz kaldıklarını iddia ederek, bir kişinin herhangi bir içkiden bir yıl zarar görmeyeceğine inandığını söyledi. Filipinler'de, tutkulu bir Cuma günü, insanların kendilerini kamçılarla dövdüğü marşlar ile karakterize edilir ve bazı cesur kişiler, on beş santimetre boyunda tırnaklarla kendilerini çarmıha germeye maruz bırakırlar.

Antik çağda, bazı ülkelerde Kurtarıcı'nın çarmıha gerilmesinin anısına, o günlerde demirci ve çekiçlerin kullanılmasına izin verilmedi ve dağların sakinleri dünyayı demir nesnelerle delmek zorunda değildi.

İyi Cuma’nın kendi kuralları vardır: Bu günlerde eğlenmek, şarkı söylemek ve yürümek yasak, çünkü bu gelecekte sorun yaratabilir. Fakat bu olay müminlere, Mesih'in yaklaşan dirilişi için, yani Paskalya için hazırlar.

Böylece, İyi Cuma vesilesiyleböylece bir kişi hayatını, kararları ve eylemleri hakkında düşünüyor. Bu gün İsa Mesih, yüzyıllar önce öldürülmüştü, bu yüzden bugün, onun korkunç denemesini, Calvary'deki çarmıha gerilişini ve ölümünü ve mezarını hatırlıyoruz. Bu günkü hizmet, bu uzun zamandır devam eden olayların İncili'nin üç kez okunmasını içerirken, ayinleri gerçekleştirmiyor.

İyi Cuma işaretleri farklıdır. Yani, bu günlerde evde "yazıldığını" bulabileceğinizi söylüyorlar. Bunu yapmak için kiliseden yanmamış bir mum getiriyorlar, yakıyorlar ve odalardan geçiyor, aynı zamanda, patlamaya başladığı yerde, ve işte bu.

Ayrıca hizmetten sonra, on iki eve getirilirsonuna kadar yakması gereken mumlar. Bu gelecek yıl için refah ve refah getirecek. İyi Cuma'nın caddede bulanık olması halinde tarlalardaki buğdayın yabani otlar ile büyüyeceğine ve güneşliyse temiz ve granül olacağına inanılmaktadır.

Kuşkusuz, birçok işaret ve batıl inanç bize putperestlikten geldi, ama onlara inanmak ya da kişinin kişisel tercihlerine bağlı olmamak.

Iyi cumaIyi cuma

Related news

 • Metal oyma her vesile için asil ve mükemmel bir hediye
 • Baharda Dikim Ağaçları - Bahçe Çeşitlendirmenin En İyi Yolu
 • Rita Mitrofanova: biyografi, kişisel yaşam, televizyonda kariyer
 • İnsülin analizi: norm, kod çözme, nasıl alınır
 • Icon Burning Bush: bir prototip ve sembolizm

 • Iyi cuma

  Iyi cuma


  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma

  Iyi cuma