İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu

İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu


İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 80 24.01.2019, 15:24
İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu

İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu

Nişanlımla ilişkimizin ilk başladığı dönemler aramızdaki etkileşim, yaşam tarzımız ve olaylara bakış açımızın farklılığı sebebiyle harikaydı. Şansımız var ki başarılı bir çift terapistinin de yardımıyla birbirimizin duygusal becerilerini ve güçsüzlüklerini önemseyerek ilişkimizi çok daha samimi bir hale getirdik ve bir çift olarak daha uyumlu insanlar olabildik.

Duygusal zekadaki farklılıklar, siyasi görüş, din, yaşam tarzı ve dizi seçimleri gibi diğer karşılaştırma yönlerine göre daha az dikkat çekiyor, ama duygusal IQ’nuz (veya EQ’nuz) ilişkinizin başarısında büyük bir rol oynuyor. Eğer duygulara verdiğiniz tepkiler konusunda sevgilinizle aranızda dev farklar varsa, bu kesinlikle ilişkinin yürümeyeceği anlamına gelmiyor ama yine de arada bir boşluk yaratıyor; sizin de bu boşluğu doldurabilmek için birbirinizi tanımaya biraz daha fazla vakit ayırmanız gerekecek.

Acı & İncinmeye Son: Sağlık, Aşk ve Başarının 7 Basit Yolukitabının yazarı çift terapisti Dr. Deborah Sandella, “Çiftlerin EQ’sundaki en önemli faktör birbirlerine duygularını nasıl ifade ettikleridir” diyor. “Her iki bireyin tüm hislerini, aralarında yaşanan olaylara, ilişkinin seviyesine ve bireysel ilişki geçmişlerine eklediğinizde – arada karmaşık bir dinamik oluşturabilecek büyük bir rakam elde edersiniz.”

Sandella’ya bireylerin şahsi EQ’sundan bağımsız olarak ilişkinin toplam EQ’sunu yükseltmek için en iyi yöntemleri sorduk.

Kötü” Duyguları Bastırmayın

, hüzün ve öfke gibi zorlu duyguları belli etmemeye çalışmak, görmezden gelmek ve bastırmak her zaman sağlıksız davranışlardır ama özellikle ilişkilere büyük hasar verebilir. “Hepimizin karanlık duygularımızı ve dürtülerimizi içeren bir ‘gölge’ kişiliğimiz var. Bu gölgelerin karşılaştırılması ve uyumlu olması uzun süreli ilişkilerde çok önemli çünkü birçok insanın gölgesi size çok ters düşebilir. 37 yıllık eşimle ilk tanıştığımız dönemlerde çok kavga ettiğimiz için bizim gibi çift olan arkadaşlarımız sürekli endişelerini paylaşıyorlardı – ama şimdi bizim dışımızda hepsi boşandı. İyice bakıp incelemediğiniz bir evi satın almayacağınız gibi farklılıklarınızla nasıl başa çıkacağınızı derinlemesine öğrenemediğiniz bir ilişkiyi devam ettirmeyin” diyor Sandella. Başka bir deyişle bu karanlık yanlar bir şekilde mutlaka ortaya çıkacak, bu yüzden akıllıca davranın ve erkenden harekete geçin.

Zor Konuları Erkenden Konuşun

Bir ilişkiye başlamanın en romantik yolu elbette bu değil, ama işler ciddiye bindiği an zor konuları ve duyguları konuşmaktan çekinmeyin. Sandella’ya göre bu durum özellikle öfke için geçerli. Sevgilinizin eski sevgilisiyle hala mesajlaşmasından rahatsız mı oluyorsunuz? Sizi arkadaş grubuna dahil etmemesinden nefret mi ediyorsunuz? Söyleyin. “Öfkenin amacını anlamak önemlidir çünkü birçok insan ilişki bozulacak korkusuyla öfkesini bastırıyor ya da görmezden geliyor” diye belirtiyor Sandella. “Bastırılmış öfke düdüklü tencere gibi patlar. Bu noktadan sonra da durumu düzeltmek zorlaşır. Bunun yerine en baştan birbirinize karşı açık olun aranızdaki etkileşim hala taze ve güçlüyken, aklınıza gelen tüm rahatsız edici şeyleri ortaya dökün yoksa daha kötüye gidecektir.”

Ses Tonunuzun Farkında Olun

Doğuştan yüksek EQ’lu biri de olsanız, duygusal açıdan güçlü biri olmasanız da, partnerinizle konuşurken kullandığınız ses tonunun ilişkinize etkisi çok büyüktür. Sandella şöyle açıklıyor; “Bir ilişkinin yürüyüp yürümeyeceğinin en büyük göstergesi çiftlerin birbirleriyle konuşma şeklidir. Sürekli küçümseyen veya hor gören bir ses tonu, ilişkinin ömrünü hızla kısaltır.” Birbirinize ne söylerseniz söyleyin, önemli bir konuda fikir ayrılığı belirtiyor bile olsanız ses tonunuzun da ayrıca anlattığı şeyler vardır. Derin bir nefes alıp (kırıcı dahi ola) sevgilinizin cümlelerine saygı ve sakinlikle yanıt vermeniz sizin için küçük, ilişkiniz için büyük bir adım olacak.

Beklentileriniz Gerçekçi Olsun

Farklılıklarınızı dengelemenin çabucak sorunları çözeceğini düşünmeyin. İlişkinizin uzun süre devam edeceğini düşünüyorsanız sizin de sevgilinizin de çaba göstermesi ve değişiklikler yapması gerekiyor. Böylelikle ilişkiniz zamanla doğal samimiyetine kavuşacak. “Araştırmalarda ilişkinin bir tarafının yüksek EQ’lu olmasının ilişkiyi ayakta tutabileceğinin gösterilmesi, yüksek EQ’nun kendimize ve başkalarına karşı sabır ve anlayışla yaklaşmamızı sağlaması” diyor Sandella. “Düşük EQ’lu insanların toleransı da düşük olur ve biriyle olan ilişkilerinde çaba göstermeden, her şeyi bastırarak zafer elde etmeye çalışırlar. Bu durumda eğer sizin EQ’nuz yüksekse partnerinize örnek olarak bir şeyler öğrettiğinizi, bunun sizi ondan üstün kılmadığını ama birlikte öğrenerek büyümek için sizi motive edeceğini bilin – sabırlı davranmanız gerekiyor.”

GerçektenDinleyin

Kulağa çok klişe gelebilir ama ilişkinizin EQ’sunu kendi duygusal zekanızdan bağımsız bir şekilde yükseltmenizin yolu partnerinizi gerçekten dinleyerek söylediği şeyleri kişisel algılamamanız. Bu günlük yaşamınızın ve özellikle fikir ayrılığına düştüğünüz zor anlarınızın önemli bir parçası. “Kriz anında herkes stres yaşar ve kolayca sinirlenebilir, bu yüzden her iki kişinin de neler hissettiğini açıkça ifade etmesi çok önemli” diyor Sandella. “Birbirinizi yargılamadan dinleyerek duygularınızın vücudunuzdan bardaktan boşanırcasına akmasına izin verin. Konuştuğunuz konu kesinlikle birbirinizi dinleme sürecinizden daha önemli değil.” Siz ve sevgiliniz birbirinizi anlayıp bakış açılarınızın karşı tarafta değerlendirildiğini hissettiğiniz zaman bu dönemlerde sakin ve sabırlı kalmanız daha kolay olacaktır.

Kavga Etmekten Çekinmeyin

Kötü duyguları bastırmamak ve zor konuları konuşmak gibi, partnerinizle kavga etmekten kaçınmayın. Bu, hayatın gerekli bir parçası ve duygularınızı karşı tarafa yansıttıktan sonra ilişkinizin güçlenmesini mümkün kılıyor. “Eşim ve ben çocuklarımız doğduktan sonra her yıl bir hafta balayı tatiline gitmeye başladık. O hafta boyunca rutinimiz öncelikle kenarda tuttuğumuz bütün duygularımızı açıp büyük kavgalar etmek ve sonra tekrar birbirimize aşık olmak oluyor. Her yıl ona bakıp içimden şöyle diyorum:Seninle evlendim, seni tanıyorum. Nerelerdesin?İlişkimizin ateşini bu şekilde söndürmeden sürdürdüğümüz için hayatımız boyunca büyük kararlarda hemfikir olmamız kolaylaşıyor bence” diyor Sandella. Nişanlımla değerlerimiz, hayat tarzımız, iletişim şeklimiz ve EQ seviyelerimiz farklı olsa da bütün olay aslında birbirimizi dinlememiz. Bir konuda bir saat kavga ettikten sonra kavganın konusu o kadar da önemli olmuyor – ve emin olun ertesi gün de olmayacak.

Güçlü ve Zayıf Yönlerinizi Bilin

Çiftlerin bütünleşik EQ’larını arttırmanın başka bir kolay yolu da kendinizde olduğu gibi eşinizin de güçlü ve zayıf yönlerini bilmek. Kim daha çabuk sinirlenir? Kim daha sabırlı? Kimin bütün gününü uzun uzun anlatıp şikayet etmeye, kimin biraz yalnız kalıp dinlenmeye ihtiyacı var? Bu konuda küçük bir testle dinamiğinizi ölçebilirsiniz. “Elde ettiğiniz skor konusunda rekabetçi olmayın. Önemli olan hangi duyguların kimin için hassas nokta olduğu ve bunu ilişkide gösterip gösteremediği. Bu aranızdaki tutkuyu ve bağlılığı güçlendirebilir, hatta partnerinizin belirli durumlarda nasıl tepki verdiğini anladığınız için problem-çözmeye bile yardımı dokunabilir” diyor Sandella. “Her iki taraf da zayıf yönlerini ortaya koyabileceğini hissettiğinde daha duygusal bir yakınlık kurulmuş oluyor.

İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu

İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu

Related news

 • Bu sonbahar diz üstü çorap giymenin yolları
 • Zara Gece Elbiseleri Ve Kıyafetleri Kış 2019 2019
 • Çıkış Yapan En İyi Gelin Saç stilleri 2019
 • Anaferon çocuğu

 • İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 6

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu


  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 63

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 4

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 88

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 21

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 10

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 48

  İlişkinizin Duygusal IQ’sunu Yükseltmenizin 7 Etkili Yolu 20