Çiğ Köfte 2019

Çiğ Köfte 2019 Çiğ Köfte

Çiğ Köfte

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Çiğ köfte Şanlıurfa’nın yöresel bir yiyeceğidir. Farklı besin maddelerinin birleştirilip yoğrulması ile ortaya çıkmaktadır. Bu maddelerin içerisinde çiğ et bulunmaktadır. Bu yüzden çiğköftenin en önemli yapım kısmı yoğurmaktır. Yani çiğköfte yapabilmek için güçlü bir kişinin uzun süre bulguru ve eti yoğurması gerekecektir. Sonrasında diğer malzemeler eklenecek ve yoğurma işlemi devam edecektir. Çiğköfte yoğurmak herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu iş için yalnızca sağlam kollara sahip olmakta yetmemektedir. Çiğköfte yoğurmanın kurallarını ve malzeme ekleme sırasını bilmek gerekecektir.
Çiğ Köfte

Şanlıurfa Yöresine Göre Çiğköfte Efsanesi

Şanlıurfa’da anlatılan yaklaşık 4000 yıllık çiğköfte efsanesi Urfa’nın neredeyse simgesi haline gelen Hz. İbrahim’e kadar dayandırılmaktadır. Zamanın inanışlarına göre kendini Tanrı ilan eden Nemrut Hz. İbrahim’in Allaha inanması yönündeki tavsiyeleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Hz. İbrahim bir gün Nemrut’un putlarını yıktırıp Allaha inanması gerektiğini söyler. Bu davranış üzerine çok sinirlenen Nemrut yörede ne kadar odun varsa toplatır ve Hz. İbrahim’i yaktıracağını söyler. Gerçekten de çevrede tek bir dal kalmayana kadar tüm odunlar toplanır ve Hz. İbrahim’in yakılması için şu an Balıklı Göl olarak anılan yere getirilir. Burada tam Hz. İbrahim yakılacakken ateş suya odunlar da balığa dönüşür. İşte tam bu günlerde ava çıkan bir avcı evine bir ceylan avlamıştır. Ceylanı evine getirip eşine yemek yapmasını söyler. Eşi de Nemrut’un tüm odunları toplattığını söyler. Bunun üzerine eşi çocukların aç kalmaması adına bir şeyler hazırlaması gerektiğini belirtir. Kadın çaresiz ceylanın etinden kopardığı bir parça yağsız kısmı önce taşla döver. Sonra evdeki bulgur, biber ve tuz ile iyice yoğurur. Yeşil soğan ve maydanoz da ekleyerek çocukları ve eşine bu mükemmel tadı tattıran bayan Şanlıurfalılara göre çiğköftenin bulucusudur.
Şanlıurfa Usulü Çiğköfte Yapımı

Çiğköfte; bulgur, ince kıyılmış et, biber salçası, isot, çeşitli baharatlar ve küçük küçük kıyılmış yeşillik ile yapılır.
Çiğköfte bu iş için özel olarak hazırlanan tepsilerde yapılmaktadır. Bu tepsiye ilk olarak baharatlar ve bulgur koyulur. Üzerine ince ince doğranmış et de eklendikten sonra çok uzun ve zorlu olan çiğköfte yoğurma işlemi başlar. Çiğköfteye koyulan bulgur köftelik ince bulgurdur. Çiğköfte içerisindeki bulgurun herhangi bir ıslatılması ya da yumuşatılması olmadığı için yoğurma işlemi bulgur eriyene kadar devam edecektir. Bulgurun erimesi çok uzun süreleri kaplayabilmektedir. Ayrıca bu işlem için ciddi bir kas gücü gerekecektir. Bu yüzden de erkeklerin yoğurduğu çiğköfte hem daha kısa sürede hazır olmakta hem de bulguru daha iyi ezilmektedir.
Çiğköfte yoğurma işlemi bitince çiğköfte marul ve ayran ile servis edilecektir. Son günlerde çiğköfteler servis edilme bakımından çeşitlenmiştir. Şanlıurfa’da klasik olarak geçerli olan marul ile servis devam etmektedir. Ama özellikle kıyı kesimlerde çiğköfte lavaşa sarılı verilmektedir.
Lavaşa sarılı verilen çiğköftelerin büyük bir bölümünü etsiz çiğköfte oluşturmaktadır. Tamamen el değmeden makinelerle üretilen bu çiğköfteler lavaşta servis edilmektedir. Sağlık bakanlığı tarafından satışına izin verilen bu çiğköftenin lavaş ile verilmesinde satış kaygısı oldukça yüksek tutulmaktadır. Sağlık bakanlığının etli çiğköfte satışına sağlık koşullarından dolayı izin vermemesi ile etsiz çiğköfte satışları çok fazla artmıştır. Bu yüzden de etsiz çiğköftenin lavaşla satılmalı gayet normal karşılanmalıdır. Sağlık bakanlığının etli çiğköfte satışına izin vermemesinin nedeni bulgurun bile tazeyken tüketilmesi gerektiğidir. İçerisine fazladan malzeme girmesi ile et gibi hassas bir besin maddesinin yenmesi ya da bekletilerek sizlere sunulmaması gerekecektir. Aksi takdirde bozulmalar ve zehirlenmeler yaşanabilecektir.
Çiğ Köfte 2019

Çiğ Köfte 2019

Related news

 • Pratik Muzlu Tart Tarifi
 • Evlenmek Ne Kadara Mal Olur 2019
 • Pamuk Pasta Tarifi
 • Havuç Kızartması Tarifi
 • Saç kurutma makinesinin 5 farklı kullanım alanı

 • Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte

  Çiğ Köfte