Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 2019

Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 2019

Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 2 16.02.2019, 10:00

Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri

Ataksi hareketin koordinasyonunun ihlalidir.En yaygın motor bozukluklardan biridir. Nöromüsküler, genetik olarak belirlenmiş bir hastalıktır. Tam bacaklarda gücünü koruyarak, ancak bu hastalıkta gerçek hareket yürüme ve ayakta onlara tutarlılık ve sürekliliği, denge, kırık garip, yanlış.

Hareketin koordinasyonunun ihlalleri vardır: Statik (sadece durgunlukta dengenin ihlali) ve dinamik (herhangi bir hareketin diskaliasyonu).

Tıptaki hareketlerin koordinasyonunun ihlali türlere ayrılır:

1. Duyarlı veya posterior tip ataksi. Bir lezyon meydana geldiğinde oluşur:

- periferik sinirler;

- talamus;

- omurilik sinirleri;

- omuriliğin posterior kolonları.

Hassas ataksi doğal olarakHareket ve yürüyüş koordinasyonunun bir tür ihlali. Bu tür ataksi için karakteristik destek eksikliğidir. Hastalar hareketlerini hissetmezler ve sert yüzeylerin ayaklarını hissetmezler. Bu muskulo-artiküler duyarlılığın ihlalidir.

2. Serebellar tip ataksi. Bazı serebellar sistemlerin yenilgisiyle bağlantılı olarak oluşur. Serebellar tipte hareket koordinasyon bozukluğu ikiye ayrılır:

- dinamik ataksi - hemisferik hasarbeyincik (üst ve alt ekstremite çeşitli keyfi hareketleri gerçekleştirme işlevi bozulur). Dinamik koordinasyon bozukluğu hipermetri ile kendini gösterir (orantısız, aşırı hareketler); oyuklama, kasıtlı titreme (kasıtlı bir hareketin sonunda uzuvların titremesi); konuşma bozukluğu (konuşma motorunun diskalifiye edilmesi).

- statik lokomotor ataksi - tercihlilezyon, doğrudan serebellar vermis (yürüme ve direnci esas olarak kırık). Hastalar sarsak yürüyebilir ve her ayak adım için çok iyi düzenlenmiştir. Ağır vakalarda, bazı hastalar pek, (serebellar lezyonlar arka kısmında) geri ya da (beyincik önünde yenilgisiyle birlikte) ayakta pozisyonda öne doğru düşmesine başını tutun.

Serebellar ataksi en sık olarak zehirlenme, multipl skleroz, ensefalit, serebellar vasküler hastalık ve tümörler ile birlikte görülür.

3. Vestibüler ataksi tipi. Vestibüler aparatın çalışmasındaki rahatsızlıktan kaynaklanır ve hareketlerin diskalifiye edilmesi şeklinde kendini gösterir. Kusma ve mide bulantısı eşliğinde sistematik baş dönmesi ile karakterizedir. Vücudun pozisyonunu değiştirdiğinizde ve aynı zamanda keskin bir baş hareketi ile karakteristik semptomatoloji sadece artar.

4. Kortikal ataksı tipi. Bu durumda hareketin koordinasyonunun ihlali, anterior frontal lobların korteksinin işlevlerindeki bozukluklardan kaynaklanır. Bu bölümlerden, iletken yolları direkt olarak serebellar korteksin hücrelerine iletir ve onların yenilgisinin bir sonucu olarak, bir yürüyüş bozukluğu meydana gelir. Hastalar titrek, belirsiz bir yürüyüşe sahiptir. Vücudun gövdesini yürüme anı, sırttan sapır, ayaklar düz bir çizgiye konur, bazen bacakları "örmek" halinde yürürken işaretlenir. Bu bölümlerin yenilgisiyle, astasya (durmak imkansızlığı) ve abasyonu (yürümenin imkansızlığı), tüm bunları hareketleri gerçekleştirme yeteneğine sahip olmak mümkündür.

Hala ataksi neden olurkalıtsal hastalıklar. Hareketin koordinasyonunun ihlali Friedreich'in aile ataksi, kalıtsal-serebellar ataksi Pierre Marie, Louis-Bar sendromu ve olivopontocerebellar dejenerasyon gibi hastalıklarda ana klinik semptomdur.

Ataksi tedavisi çoğunlukla sadece başlangıçtaki altta yatan hastalığın tedavisine dayanır. Günümüzde terapötik jimnastik ve masaj yaygındır.

Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 2019

Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 2019

Related news

 • Tığ İşi Virüs Şal Yapılışı Videolu Anlatımlı
 • Tatil Makyajı Nasıl Yapılır
 • 19 Mart 2019 Perşembe Yengeç Burcu Günlük Burç Yorumu

 • Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 83

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri


  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 70

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 9

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 5

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 47

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 72

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 10

  Hareketin koordinasyonunun ihlali: ana tipler ve ataksi türleri 49