Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyorHamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor

25.05.2019

Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 34

Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor

Araştırmalara göre, gebelik döneminde yeterli miktarda süt tüketimi preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor. Anne adayları ve bebekler için ciddi riskler taşıyan preeklampsi riskine karşı uzmanlar süt tüketiminin artırılmasını öneriyor.

Sadece gebeliğe özgü bir sağlık problemi olan preeklampsiye karşı uzmanlar, anne adaylarının günde 5 porsiyon veya üstü süt ve süt ürünleri tüketmelerini öneriyor. Organlara yaşamsal maddelerin götürülüp atık maddelerin toplandığı damar bölgelerinde gelişen bir hastalık olan ve tüm vücudu etkileyebilen preeklampsi, hipertansiyonu olan gebeliklerde en çok görülen tıbbı sorunlar arasında yer alıyor. Gebeler için oldukça riskli bir durum olarak kabul edilen ve toplumlara göre görülme sıklığı yüzde 2-10 arasında olan preeklampsi, böbrek, beyin, karaciğer gibi organlarda ciddi hasarlara neden olabileceği gibi, hem annenin hem de bebeğin ölümüne de neden olabiliyor.

Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, 20 yaşından küçük veya 35 yaşından büyük gebe kalınması, çoğul gebelik, bağ dokusu hastalıkları ve obezite gibi faktörlere bağlı oluşabilen preeklampsi riskinin azaltılmasında da kalsiyum ilavesinin hayati önem taşıdığına dikkat çekiyor. Kalsiyum ilavesinin preeklampsiyi önlemeye yeterli olmasa da hastalığın şiddetini, hastalığa bağlı anne ve bebek ölümlerini azalttığı araştırma sonuçlarıyla da görüldüğünü belirten İnanç, Dünya Sağlık Örgütü’nün farklı ülkelerde yaptığı araştırmaların sonuçlarına göre, 20’inci gebelik haftasından önce günde en az 1.5 gram kalsiyum alan kadınlarda, almayanlara oranla preeklampsi görülme oranının daha düştüğünün gözlemlendiğini belirtiyor.

Süt tüketiminin yüksek olduğu Hollanda’da gebeliği süresince preeklampsi gelişmiş 163 kadınla gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarına da değinen İnanç, günde 5 porsiyon ve üstü süt tüketen kadınlarda preeklampsi gelişim riskinin 5 kat daha az olduğu belirlendiğini kaydetti. Konuyla ilgili olarak 1990-2006 yılları arasında, toplam 15 bin 528 kadınla yapılan 12 çalışmada da benzer sonuçlar çıktığının altını çizen İnanç, gebelik süreci için oldukça riskli bir durum olan peeklampsinin önlenmesi için anne adaylarına süt tüketmelerini öneriyor.

Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyorHamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor

Related news

 • Çilek Soslu Muhallebi Oktay Usta
 • Duterte: Ben sadece Filipinler halkına hesap veririm
 • Sigara Böreği Nasıl Yapılır – Yemek Tarifleri
 • BLOKNOT RENKLİ NOT KAĞITLARINDAN AVİZE YAPMA PROJESİ
 • 2019 Modası Kazak Modelleri

 • Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 16

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor


  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 35

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 16

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 56

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 70

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 6

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 96

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 80

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 69

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 30

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 39

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 37

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 16

  Hamilelikte süt tüketimi, preeklampsi riskini 5 kat azaltıyor 29