Gizli Cennet Colmar 2019

Gizli Cennet Colmar 2019
Gizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar

Gizli Cennet Colmar

Gizli Cennet Colmar, Colmar ‘ın Tarihçesi, Colmar’da Müzeler, La Petite Venice (Küçük Venedik) Marché Terroir Permanent

Alsace (Région Alsace) Fransa’nın Almanya sınırındaki gizli cenneti…

Marlenheim’den başlayıp Thann’e uzanan 170 kilometrelik “La Route des Vines d’AlsaceAlsace Şarap Rotası”,üzerindeki şarap bağları, ormanları,  köyleri, Ortaçağ’dan kalma şatoları ve tarihi şehirlerinin olağanüstü güzelliğiyle büyülüyor insanı.

Gizli Cennet Colmar

Colmar, Alsace bölgesinin en etkileyici şehirlerinden biri.  Daracık sokakları, küçük şirin cafeleri ve dükkanları, çiçekler ile süslenmiş rengarenk üçgen çatılı evleri, kanalları ve aynen korunan şehir merkezi ile size tarihi yaşatan bir şehir…

Gizli Cennet Colmar

Her mevsim güzel olan buşehrinNoel vePaskalyadönemlerinde süslenmiş hali bir başka güzel.

Gizli Cennet Colmar

Colmar ‘ın Tarihçesi

Alsace bölgesi tarih boyunca Almanya ve Fransa arasında el değiştirmiş. I Dünya Savaşından sonra Versay Anlaşması ile Fransa sınırlarında kalan Colmar, 1940’da Almanya’nın eline geçer. 1945 yılındaki Colmar Savaşı sonrasında da Fransa sınırlarına dahil olur. Bu nedenle bölgede yoğun bir Alman kültürü hakim. Konuşulan Fransızcanın Alman aksanı taşıdığı söyleniyor.

La Petite Venice (Küçük Venedik)

Gizli Cennet Colmar

Şehrin en ünlü yeri, eski şehrin güneyinde bulunan, Lauch nehrinin kanalları boyunca iki tarafta sıralı evlerin bulunduğu La Petite Venice (Küçük Venedik) bölgesi. Eskiden bölge çiçekçilerin tezgahlarını açtığı yer olarak bilindiğinden Krutenau (Sebze Yolu) olarak anılmakta. Burası, sevimli evleri, restoranları, rengarenk çiçekleri ile bir masal şehrini andırıyor. Saint Pierre köprüsünden kalkan küçük tekneler ile kanalda bir gezi mutlaka yapılacaklar arasında olmalı.

Quai de la Poissonnerie (Balıkçılar Bölgesi)

Gizli Cennet Colmar

Balıkçılar Bölgesi, bir zamanlar Colmar’ da ki balıkçıların yaşadığı bölge. Avlanan balıklar bu bölgede satışa sunulurmuş. 1706 yılındaki yangın burada kırka yakın evin yanmasına sebep olmuş. Tanneurs ile Petite Venice bölgeleri arasında yer alan bu bölgedeki ahşap evler, 1978-1981 yıllarında yapılan onarım çalışmaları ile renove edilmiş.

Kiliseler

Gizli Cennet Colmar

1235-1365 yılları arasında inşa edilenCollégiale Saint-Martin kilisesi,Alsace bölgesinde bulunan Gotik mimarinin önemli bir örneği. Sonuncusu 1982’de olmak üzere bir çok onarım geçiren kilise, Colmar sakinlerince uzun yıllardır Katedral olarak kabul ediliyor.

  1. yüzyıldan kalan Dominik kilisesi,Eglise des Dominicainsziyaret edildiğinde, Martin Schongauer’in altar resmi Vierge au Buisson de Roses (Gül Kameriyesindeki Madonna) görülebilir.

Le maisons de Colmar (Colmar’daki Önemli Eski Evler)

Trafiğe kapalı eski şehirde Rönesans döneminden kalan bir çok güzel ev bulunmakta. 1609 tarihli, adını cephesinde bulunan kafa ve grotesk maskelerden alan,Maison des Têtes,Alman Rönesans dönemine ait bir bina.

Eski Gümrük Binası, Koifhusou Ancienne Douane, tarih boyunca tiyatro, ticaret odası, okul olarak kullanılmış.

Gizli Cennet Colmar

1537 yılında inşa edilenMaison Pfister,Colmar’daki ilk Rönesans dönemi mimarisi örneği. Eski Colmar’ın sembollerinden biri olan bina ismini restorasyonunu yapan ve 1841-1892 yılları arasında burada yaşayan aileden almış.

Colmar’da Müzeler

Musée Bartholdi; Amerika’nın sembolü Özgürlük Heykeli’nin heykeltraşı olan, 1834 Colmar doğumlu, Frédéric Auguste Bartholdi’nin bir zamanlar yaşadığı ev, şimdi eserlerinin sergilendiği müze.

1853 tarihinde açılan, Matthias Grünewald’ın Isenheim Altarpiece’i ve Martin Schongauer’nin Altarpiece of the Dominicans’ı dahil, bir çok sanat eserine ev sahipliği yapan, 13.yüzyıl Dominiken rahibe manastırı içinde bulunanMusée Unterlinden, sanatsaverler için keyif verici bir müze.

  1. yy’dan günümüze oyuncakların sergilendiğiMusée du Jouet(Oyuncak Müzesi); zaman içinde toplumun geçirdiği değişiklikleri de göstermesi açısından ilginç bir müze. Üç katlı müzede sergilenen oyuncaklar farklı jenerasyonlara ait dünyanın dört bir yanından toplanan oyuncaklar.

Musée D’Historie Naturelle et d’Ethnographie de Colmar(Doğal Tarih Müzesi); doldurulmuş yerel ve egzotik hayvanlar, değerli mineral ve taşlar, fosiller ve eski Mısır’dan parçaların sergilendiği zooloji meraklılarına hitap eden bir müze.

Maison des Têtes binasının önünde yer alanLe Village Hansi et Son Musée,ressam ve karikatürist sanatçısı Jean-Jacques Waltz “Hansi” gözünden onun yaşadığı zamanın Colmar’ını tanımak için uğranacak diğer bir müze.

Marché Terroir Permanent –Marché Couvert (Kapalı Pazar)

Gizli Cennet Colmar

1865 tarihinde inşa edilen Kapalı Pazar, 2010 senesinde tekrar Pazar olarak faaliyete geçinceye kadar bir çok farklı amaçla kullanılmış. Pazar’da tüm yıl boyunca yüksek kalitede meyve, sebze, et-süt-balık ürünleri, unlu mamuller ve diğer ürünler satışa sunulmakta.

Alışveriş

Rue des Clefs, Grand Rue, Rue Vauban, Rue des Pretres, şehrin alışveriş caddeleri.

 

Özgürlük Heykeli

Gizli Cennet Colmar

Colmar’a araba ile yaklaşırken karşınıza çıkan Özgürlük Heykeli sizi şaşırtmasın. New York’daki Özgürlük Heykeli’nin heykeltraşı Frederic Auguste Bartholdi’nin doğum yeri Colmar.

Alsace Bölgesi Lezzetleri

Üzerinde peynir, domuz eti ve soğan bulunan bir nevi ince hamurlu pizzaTarte Flambee, kaz veya ördek çiğeriFoie Gras,şarapta pişirilen lahana ve patatesli, sosis veya benzeri et ile servis edilen bir çeşit yemekChoucrouteve şarapla hazırlanan salyangozEscargots à l’Alsaciennebölgenin lezzetlerinden bazıları.

Adını Munster köyünden alan, yumuşak, keskin kokulu, bölgenin en ünlü peyniriMuenster Peyniride tadılmalı. Bölgede ayrıca kuşkonmaz üretimi bolca yapılmakta.

Tatlılara gelince; renk renk acıbadem kurabiyeleriMacaronlar,fiyonk şeklindeki bir nevi simitBretzel,helvamsı bir tatlıNoughatintadılması gerekenlerden. 

Gizli Cennet Colmar

Şarap bağlarıyla çevrili bir bölgede olunca şarap içmeden dönmek olmaz elbette. Burada beyaz şarap üretimi ağırlıkta. Tek kırmızı şarapPinot Noir.

Bölgede üretimi yapılan beyaz şaraplar ise; adını Ren nehrinden alan, dünyanın en iyi şaraplarından kabul edilen, aromalı bir tada sahipReisling,hafif bakır renkli Pinot Gris,yoğun meyve, çiçek ve baharat aromalıGewürztraminer,tadı oldukça hafifPinot Blanc,meyve aromalıMuscat,yine hafif bir şarap olanSylvaner.

Bölgede şarap tadım yapabileceğiniz bir çok yer bulabilirsiniz.

Gizli Cennet Colmar 2019

Gizli Cennet Colmar 2019

Related news Gizli Cennet ColmarGizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar


Gizli Cennet Colmar