Gebelik ve Uyku 2019

Gebelik ve Uyku 2019
Gebelik ve Uyku


Gebelik ve Uyku

Gebelik ve Uyku

Gebelik ve Uyku

Gebelik sırasında uyku problemleri ile çok sık karşılaşılmaktadır. Gebeliğin ilk haftalarında anne olma duygusu ve heyecanı kadınların çoğunda uykusuzluğa yol açar. Sabah akşam sürekli uyumaya yönelim vardır. Hele de gebelikte bulantı ve kusma varsa uyku sırasında bu şikayetler çok fazla olmayacağı için kişi sürekli uyumak ister. İlk altı ay bu şekilde gelip geçer.Gebelikte uyku pozisyonlarıçok önemlidir. Hamileliğin başlarında yana dönerek uyumak ileriki dönemler için size yardımcı olabilir. Son dönemlerde ise dizlerinizi kendinize çekip yan dönüp yatmak oldukça rahat bir pozisyondur. Ancak gece uyandığınızda kendinizi sırt üstü yatar pozisyonda bulursanız panik yapmanıza gerek yok. Yer değiştirmek normal uykunun en doğal halidir. Sırt üstü yatar pozisyon rahatsız edici olduğu için kolaylıkla o pozisyona geçemezsiniz. Gebelik dönemi için tasarlanan yastıkları kullanmak rahat bir uyku için size yardımcı olacaktır.

Gebelik ve Uyku

Bunların yanı sıra gebelikte rastlanan dört tane rahatsızlık vardır:

-Sık idrara çıkma isteği; gebeliğin ilk dönemlerinde rahim büyüdükçe mesaneye baskı yapar. Böylece mesane alanı kısıtlanır ve sık idrara çıkılır.

Gebelikte uyku pozisyonları

-Nefes darlığı; gebeliğiniz ilerleyip rahim büyüyünce karın boşluğu daralır. Bu durumda basınç artar ve diyagram kasına baskı yapar. Bu durumda hızlı nefes alıp vermeye başlarsınız ve nefes darlığı yaşarsınız.

-Mide yanması; gebelikte salgılanan hormonlar istemsizce düz kaslarda gevşemeye ve yavaşlamaya neden olur. Bu yavaşlama sindirim sisteminde ortaya çıkar. Özellikle yatarken midedekiler yemek borunuza kaçabilir ve yanmaya yol açabilir.

-Kramplar; gün boyunca bacaklar normalden fazla yük taşıdığı için ve kalsiyum eksikliği de varsa kramplar görülebilir. Bu dört rahatsızlık gebelik sırasında uyku düzenini bozabilir.


Gebelikte uykunun önemi
çok önemlidir. Vücudun dinlenmiş olması çocuk ve anne için rahatlık vericidir. Uyku çocuğun ve annenin dinlenmesi ve çocuğun gelişimi için büyük önem taşır.

Gebelikte uykunun önemi

Gebelikte zararlı besinlertüketmek uyku düzenini ve çocuğun gelişimini bozabilir. Tüketilen zararlı yiyecekler gebelik döneminin zor geçmesine yol açabilir.


Gebelik ve Uyku 2019

Gebelik ve Uyku 2019

Related news Gebelik ve UykuGebelik ve Uyku


Gebelik ve Uyku


Gebelik ve Uyku


Gebelik ve Uyku


Gebelik ve Uyku