Güzel Yaşamak Tedbirle Olur 2019

Güzel Yaşamak Tedbirle Olur 2019
Güzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur

Güzel Yaşamak Tedbirle Olur

Güzel Yaşamak Tedbirle Olur

 

Elbette kimse hasta olmak, yataklara düşmek istemez. Kimse acılar içinde kıvranmak, maddi manevi olarak zarara uğramak istemez. Ancak çoğunlukla bunun için yapılması gerekenleri de yapmaz. Bu kişinin ne yazık ki kendi kendisiyle çelişkisidir.

Mide Yanması Neden Olur?

Hepimiz ara ara hayatı zehir eden, ıstırap veren, can sıkan ağrılar, sızılar ve sağlık sorunlarıyla yüz yüz geliriz. Baş ağrısı, diş ağrısı, migren, kulak çınlaması, göz seğirmesi, boyun tutulması ve buna benzer şikayetler, kronikleşmediği sürece risk oluşturmazlar ancak geçip gidene  kadar da yaşam kalitesini düşürürler ve sıkıntı verirler. Mide yanması da bu şikayetlerden biridir. Hattamide rahatsızlıklarıbahsi geçtiğinde akla ilk gelen şıklardandır. Pekimide yanması nedir?Midede yanmahissi, mide asidinin yemek borusuna kaçarak, gırtlağa doğru yanma ve ekşime hissi oluşturmasıdır.   Yani yanma hissi oluşan nokta mide değil, gırtlak ve yemek borusudur aslında. Toplumun %30-40 gibi bir oranında mide yanması görülür ki bu da ciddi bir rakamdır. İster her gün, ister ayda bir kez, ister yılda 3-4 kez yaşansın, mide yanması hemen hemen herkesin hayatı boyunca mutlaka en az bir kez yaşadığı veya yaşayacak olduğu bir problemdir.

Mide Yanması Neden Olur

Midede yanma, yemeklerden sonra oluşuyorsa, buna sebep olduğunu düşündüğünüz yiyecekleri tespit etmeli ve o yiyecekleri mümkün olduğunca tüketmemelisiniz.   Mide yanması, günümüzde pek çok insanı esir alan ve rahatsızlık veren bir durumdur ancak beslenme düzeninde yapılacak değişikliklerle midede yanma problemi kontrol altına alınabilir  ve üstesinden gelinebilir bir durumdur.

mide rahatsızlıkları

Genellikle domates, salça, tuzlu ve salamura gıdalar, limon, greyfurt, nar, vişne gibi asit oranı yüksek ve ekşi meyveler, baharatlar, çikolata, kahve, yağlı abur cuburlar, kızartmalar, çiğ soğan ve sarımsak, hatta nohut, fasulye, mercimek, bulgur gibi bakliyatlar midede yanma yapabilir. Yiyeceklerin iyi çiğnenmemesi, gece çok geç vakitlerde ağır yemekler yenmesi  de mide yanması sebepleri arasında yerini alır.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir?

 

Midede yanma hissi oluştuğunda mide yanmasına ne iyi gelir sorusunda başvurulabilecek doğal çözümler vardır.bunlar aşağıda sıralanmıştır.

  • Yanma hissini nötralize edecek süt gibi asitsiz ve yumuşak içecekler anlık rahatlama sağlayabilir.

Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

  • Mide yanmasını önlemek için, öğünlerin hafif gıdalardan oluşması gerekir.  Haşlanmış sebzeler son derece idealdir. Bu sebzeler hem mide asidi üretimini dengeler, hem de lifli içerikleriyle bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Ama sebzelerin içinde de mide asidini çoğaltan ve midede yanma hissi oluşturan ve gaz yapanları vardır.  Domates ve brokoli ilk akla gelenleridir ve önerilmez. Yeşil yapraklı sebzeler ise idealdir. İster çiğ, ister pişmiş olarak tüketilebilir.

 

  • Bunun haricinde, posalı meyveler de midede çabuk sindirilir bu da mide yanmasını arttıran mide asidi üretimini en aza indirmiş olur. Ancak mide asidini arttıran turunçgil, ananas, kivi, çilek, vişne, nar gibi meyvelerin tüketiminden kaçınmak gerekir. Sindiriminin kolay oluşu sebebiyle muz,mide ağrısına iyi gelen yiyecekler arasındadır. Kavun, armut ve şeftali de mide yanması şikayeti olanlar için önerilen meyvelerdendir

 

  • Bulgur, yulaf,  esmer pirinç, arpa gibi tam tahıllı besinler de B vitaminleri, selenyum, magnezyum ve demir açısından zengindir ve mide yanmasına iyi gelir.

 

  • Kekik ve zencefil çayı mide yanmasını azaltır ve sindirimi kolaylaştırır.

 

  • Kaliteli ve doğal bal da mide asidi ve ülser gibi rahatsızlıkların verdiği ağrıyla baş etmek için çok sık tüketilen bir besindir.

 

  • Midede yanma eğer gazdan kaynaklanıyorsa, sırtınızı dik tutacak şekilde oturup midenize dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Y

 

  • Stresi kontrol altında tutmak da mide yanması şikayetinin gerilemesini hatta iyileşmesini sağlayabilir.

 

  • Yemek yedikten sonra uzanmayın, yatar pozisyonda kalmayın yahut hemen uyumayın. Sırtınız dik olacak şekilde ayaklarınızı uzatarak oturabilirsiniz.

 

  • Uykuya dalmadan 2-3 saat evveline kadar bir şeyler yemekten kaçının

Tüm bunların yanında mide yanmasını ne geçirir? sorusunun cevabını antiasit ilaçlar olarak da verebiliriz.

Hamilelikte Mide Yanması

Çoğu kadının hamile kaldıktan sonraki süreçte mide yanmasından muzdarip olduğunu söyleyebiliriz. Asit reflüsü de denilen mide yanması, göğüs kemiği altından genze kadar olan bölümdeki yakıcı histir. Bu yanma, hamilelik döneminde vücutta ortay çıkan fizyolojik ve hormonal değişimden kaynaklanır ve geçidir.

Hamilelikte Mide Yanması

Mide yanması çoğunlukla kişinin kendisinden ve zararlı alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmekte yine kişinin çabalarıyla olacaktır. biraz dikkat ve özen her şeyin güzel olması için yeterlidir aslında. Bunu bilmek daha kaliteli yaşamanın da ilk adımıdır.


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur 2019

Güzel Yaşamak Tedbirle Olur 2019

Related news Güzel Yaşamak Tedbirle OlurGüzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur


Güzel Yaşamak Tedbirle Olur