19.06.2019

Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 85

Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği

Kimya heyecan verici bir bilimdir. Yalnızca teoriden değil, aynı zamanda pratik alanlarındaki yeteneklerini denemek isteyenler, neyin tehlikede olduğunu tam olarak bilecektir. Periyodik masadaki öğelerin çoğuyla, her öğrenci tanıdık geliyor. Fakat herkes, reaktifleri karıştırmaya ve kendi başına kimyasal testler yapmayı denedi mi? Bugün bile, tüm modern okullarda gerekli ekipman ve reaktifler bulunmamaktadır, çünkü kimya bağımsız bir çalışma için açık bir bilim alanıdır. Birçoğu, evde araştırma yaparak onu daha derin bir şekilde tanımaya çalışmaktadır.

Evde nitrik asit alma

Az evcil olmadan azot yapamazlarasit - şeylerin ekonomisinde son derece önemlidir. Malzemeleri almanız zordur: yalnızca maddenin huzurlu kullanımını onaylayan belgeler üzerinde yapılan satın alma işleminin yapıldığı özel bir mağazada satın alabilirsiniz. Bu nedenle, usta bir zanaatkar iseniz, muhtemelen bu bileşeni almanız mümkün olmayacaktır. Bu, nitrik asitin evde nasıl hazırlanacağı sorununu ortaya çıkarmaktadır. Süreç karmaşık görünmüyor, ancak çıkışta yeterli seviyede bir saflık ve gerekli konsantrasyona sahip bir madde olmalıdır. Deneysel bir kimyagerin bilgisi olmadan yapmanın bir yolu yoktur.

Kullanılan madde nerede?

Güvenli kullanım için nitrik asit kullanımı makuldür. Madde, insan faaliyetinin bu tür alanlarında kullanılır:

 • renklendirici pigmentlerin oluşturulması;
 • fotoğraf filmlerinin tezahürü;
 • ilaçların hazırlanması;
 • plastik ürünlerin işlenmesi;
 • kimyada kullanmak;
 • bahçe ve bahçe bitkilerinin döllenmesi;
 • dinamit üretimi.

Evde nitrik asit nasıl kullanılır?

Saf nitrik asit değişmeden, sıvı ile temas halindeyken hava ile temas ettiğinde beyaz buharı serbest bırakmaya başlar. Dondurma zaten -42'de gerçekleşiryaklaşıkC ve kaynama noktası +80yaklaşıkC. Nitrik asit gibi bir maddeyi kendi elinizle evde nasıl çekersiniz?

Yöntem 1

Bir sigara içme maddesi,Sülfürik asit konsantratının sodyum (potasyum) nitrat (sodyum (potasyum) nitrat) üzerindeki etkisi. Reaksiyon sonucunda istenen madde ve sodyum hidrojen sülfat (potasyum) elde edilir. Reaksiyon şeması şuna benzer:NaNC3+'H2SO4=>HNO3+NaHSOa4.Elde edilen maddenin konsantrasyonunun, reaksiyona girmeden önce sülfürik asit konsantrasyonuna bağlı olduğunu unutmayın.

Yöntem 2

Evde nitrik asit almakMaddenin düşük konsantrasyonu aynı şekilde oluşur, sadece sodyum nitratın amonyum nitratla değiştirilmesi gerekir. Kimyasal denklem böyle görünüyor:NH4HAYIR3+'H2SO4=> (NH4)2SO4+HNO3.Amonyum nitratın potasyum veya sodyum nitrattan daha erişilebilir olduğunu unutmayın, çünkü çoğu araştırmacı buna dayalı bir reaksiyon gerçekleştirir.

Evde kendi elinizle nitrik asit

H konsantrasyonu ne kadar yüksekse2SO4, daha konsantre azot olacakasit elde edildi. Dengeli bir madde elde etmek için, reaksiyon için gerekli olan elektrolit hacmini arttırmak gerekir. İstenilen sonuca ulaşmak için, uygulamada, elektrolit hacminin yavaşça azalan buharlaşma metodu kullanılır, bu da başlangıçtan yaklaşık 4 kez elektrolit hacmini azaltır.

Buharlaşma yönteminin özellikleri

Elenmiş kum çanak çömleğin tabanına dökülür ve dökülürelektrolit ile rezervuar. Aynı zamanda, kaynatma işlemi, ateşlemeyi veren veya azaltan gaz-plaka vanası tarafından düzenlenir. Süreç zaman alıcıdır, bu yüzden bu konuda sabır önemlidir. Uzmanlar, buharlaşma dahil kimyasal deneyler için tasarlanmış kipellerin (cam veya seramik tüpler) kullanılmasını önermektedir. Bunlar, kabarcıkların oluşumunu nötralize eder ve kaynamanın gücünü azaltarak maddenin sıçramasını önler. Bu gibi durumlarda evde yaklaşık% 93'lük bir konsantrasyonla nitrik asit elde etmek mümkündür.

Maddenin pratik hazırlanması için araçlar ve reaktifler

Reaksiyonu gerçekleştirmek için ihtiyacınız olacak:

 • konsantre H2SO4(>% 95) -50 ml;
 • amonyum nitrat, potasyum, sodyum;
 • Kabın 100 ml'si;
 • Kabın 1000 ml'si;
 • cam huni;
 • kauçuk bantlar;
 • su banyosu;
 • kırılmış buz (kar veya soğuk su ile değiştirilebilir);
 • termometre.

Evde nitrik asit alma

Evdeki nitrik asit üretimi, diğer kimyasal reaksiyonlar gibi, aşağıdaki önlemleri gerektirir:

 • Evde nitrik asit elde etme prosesinde, sıcaklığı 60-70 aralığında tutmak gereklidir.yaklaşıkC. Bu sınırları aşarsanız, asit parçalanmaya başlar.
 • Reaksiyon sırasında, çiftleriBu nedenle asitler ile çalışırken, her zaman koruyucu bir maske kullanın. Kimyasal maddelerin deri eldivenler üzerinde çalıştığı için, maddenin cilde ani olarak girmesinden korunmalıdır. Bir kimsenin tehlikeli maddelerle temas ettiği büyük kimyasal endüstrilerinde, işçiler genellikle özel koruyucu giysiler içinde çalışırlar.

Artık basit bir reaksiyon sürecinde nitrik asidin nasıl elde edileceğini biliyorsunuz. Böyle bir maddenin kullanılmasına dikkat edin ve sadece barışçıl amaçlarla kullanın.Related news

 • Bayan bileklikleri altın
 • Aşırı Ekşi Turşuyu Nasıl Kurtarabilirim
 • Microsoft Uzmanı Sertifikası Sahibi En Genç Çocuk
 • Çok İzlenen Videolar
 • Tempura bu nedir ve bu yemeği mutfağınızda nasıl pişireceksiniz

 • Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 69

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği


  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 70

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 2

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 100

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 23

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 37

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 42

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 87

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 35

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 83

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 62

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 25

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 82

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 77

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 29

  Evde nitrik asit edinme: reaktiflerin nasıl işleneceği 7