Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 2019

Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 2019


Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 78 08.01.2019, 21:37
Ege’nin şifa ve sağlık rotaları
"Aynur Tartan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Aynur Tartan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.

Ege’nin şifa ve sağlık rotaları

5 Ocak 2019

Ege’yi yazın bilenler, baharda bilenler... Kışını, şifasını pas geçenler... Ege dört mevsim dört dörtlüktür. Hadi gelin bu hafta da sağlık noktalarını dolaşalım.

◊ Afyonkarahisar... Türkiye’de termalin ilk beşinde: Gazlıgöl, Gecek, Hüdai, Heybeli... Romatizmal ağrılara, ortopedik, nörolojik rahatsızlıklara, solunum sistemi rahatsızlıklarına, cilt hastalıklarına, kalp ve dolaşım sistemi, metabolizma, bağırsak ve mide rahatsızlıklarına, idrar yolları ve böbrek hastalıklarına iyi geliyor. Afyon’a gitmişken Frig Vadisi’ni gezmeden, yöresel lezzetleri tatmadan, patatesli, mercimekli bükme yemeden, sucuk, kaymak, lokum almadan... Üstüne bir de ünlü maden suyundan patlatmadan dönülmüyor. 

Tire... Otları, köftesi, tostu, kahvaltısı afiyetle yenir. Bakmayın dağ tepesinde olduğuna Kaplan Dağ Restoran’a bir solukta gidilir. Dağlardan toplanan otlarına, otlu böreğine, el emeği dövülmüş keşkeğine, Tire köftesi arkadaş edilir. Finalinde tatlı lor üzeri karadut reçeli parmak yedirir.�

◊ Gölcük... Kafalar karışmasın, Kocaeli sanılmasın. Halis mulis Ege’deyiz. Yazın püfür püfür yayla havası, kışın kafa dinleme molası. Ege’de kışı yaşamak isteyenlerin buluşma noktası. Göl kenarı koşu, yürüyüş, bisiklet...

Pamukkale... UNESCO Dünya Miras Listesi’nde, kalbimizin en güzel köşesinde... Hem göze, hem gönüle hem de bedene şifa... Su sıcaklıkları değişmeyen travertenleri, termal suları, antik kentleri ve birçok efsanenin başrolü. Mitolojide tanrıçaların güzelleşmek için şifalı sularda yüzdüğüne inanılıyor. Dönüş yolunda Serinhisar leblebisi almayı, Tavas pidesi tatmayı, Bayramyeri’nde Denizli kebabıyla bayram yapmayı unutmayalım.

◊ Fantastik üçlü Bozdağ, Spil, Denizli Kayak Merkezi... Olası bir kar yağışında hemen Bozdağ’a koşulur, yok yağmazsa dağ havasına mest olunur. Alternatifi Manisalı Spil olur. Spil’in orman köşkleri eş dost, cümbür cemaat bu mevsim pek güzel olur. En iddialısını en sona sakladım. Denizli Kayak Merkezi, Ege’nin en büyük kayak merkezi olma unvanıyla başköşeye oturur. Sezon açıldı. 9 pistiyle amatörlerin, profesyonellerin, kayakçıların, snowboard’cuların gözdesi olur.

Kendimize not!
◊ 20 Ocak’ta yine çiçeğiz, yine güzeliz, yine Karaburun’dayız: Karaburun Nergis Festivali için geri sayım başladı.

Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 2019

Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 2019

Related news

 • Ferdi Merter kimdir Aslen nerelidir ve kaç yaşındadır
 • EVDE KÜVET LAVABO BEYAZLATICI DETERJAN YAPIMI
 • Ünlüler İrem Dericinin hastanesine akın etti

 • Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 20

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları


  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 85

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 61

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 24

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 45

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 70

  Ege’nin şifa ve sağlık rotaları 30