Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri

doğal yüz peeling maskeleri

doğal yüz peeling maskeleri

Doğal peeling tarifleri şunlardır:

Evde peeling nasıl yapılır: Doğal peeling maskeleri:

1. Evde peeling yapımı: Nane:

– Nane ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin arınmasına yardımcı olur. Yüz ve eller için peeling olarak kullanılabilir.

– Birkaç adet taze nane yaprağı ezilir. Suyu sıkılır ve yatmadan önce cilde uygulanır. Bir gece ciltte bekletilir ve ertesi sabah su ile durulanır.

– Uygulama düzenli olarak her gün yapılabilir.

2. Evde peeling maskesi: Yoğurt:

– Peeling için önerilen bir diğer çözüm yoğurttur. Yoğurt içerdiği enzimler ile ciltteki bakterilerin ölmesini sağlar. Mineraller, asitler ve vitaminler içeren yoğurt cilt yapısını besler ve geliştirir. Aynı zamanda cildin nemli kalmasını sağlar.

– 2 yemek kaşığı yoğurt ve 1 muz püresi karıştırılır. Elde edilen karışım cilde doğrudan uygulanır. Yaklaşık 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve sıcak su ile durulanır.

– Alternatif olarak 2 yemek kaşığı yoğurt ile 2 tatlı kaşığı bal karıştırılır. Hamur haline getirilen karışım ciltte soyulma olan alanlara uygulanır. Kuruması beklenir ve sıcak su ile durulanır.

3. Evde yapılan doğal peeling: Bal:

– Bal da cilt bakımında kullanılan etkili çözümlerden biridir. Cildi yumuşatır ve cilt yapısını geliştirir. Cildin kurumasını ve soyulmasını engeller.

– 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ile 1 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı sandal ağacı tozu iyice karıştırılır. Elde edilen karışım etkilenen cilt alanına uygulanır. Ciltte kuruması beklenir ve sıcak su ile durulanır.

– Bal doğrundan da cilde uygulanabilir. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

– Bal uygulamalarının düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

4. Evde hazırlanan doğal peeling: Hindistan cevizi yağı:

– Hindistan cevizi yağı cilt soyulmasını engeller. Cilt yapısını besler ve yumuşak kalmasına yardımcı olur.

– Biraz hindistan cevizi yağı ısıtılır. Ardından cilde masaj yapılarak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt hücrelerini kendi kendini onarmasını sağlar.

– Antioksidan özellikle olan sızma hindistan cevizi yağı yemek ve salatalara da eklenebilir.

5. Yüz peelingi tarifleri: Salatalık:

– Salatalık cilt bakımında kullanılan besinlerden biridir. Yüksek su içeriği ile cildi nemlendirir ve besler. Cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olur.

– Salatalık doğal bir büzücüdür. Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Aynı zamanda C vitamini içeriği ile bağışıklığı artırır.

– 1 adet soyulmuş salatalık ezilir. İçerisine biraz da aloe vera jeli eklenir. Elde edilen karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 10 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır.

6. Doğal yüz peeling: Limon ve şeker:

– Limon asidik yapısı ile cildin temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cilt yapısının güçlenmesini sağlar. Şeker ise etkili bir peeling malzemesidir. Ciltteki kiri ve ölü deri hücrelerini arındırır.

– 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı limon suyu ve yarım fincan şeker karıştırılır. Elde edilen karışım cilde dairesel hareketlerle yaklaşık 5 dakika kadar uygulanır. 10 dakika ciltte bekletilir ve soğuk su ile durulanır.

– Bu uygulama her hafta 2 kez; birkaç hafta boyunca düzenli olarak yapılmalıdır.

7. Doğal yüz peelingi tarifleri: Süt:

– Süt de cilt yapısının gelişmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cildi yumuşatır ve cilt yapısını besler. Gözeneklerin sıkılaşmasını sağlar. İçerdiği proteinler ile cilt için son derece faydalıdır.

– 2 çorba kaşığı süt ile 1 yemek kaşığı bal karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. 10 ya da 15 dakika kadar ciltte bekletilir ve su ile durulanır. İşlem her gün 2 kez düzenli olarak yapılabilir.

8. Doğal cilt peelingi: Yulaf ezmesi banyosu

– Yulaf ezmesi ciltteki ölü deri hücrelerinin arınmasına yardımcı olurken aynı zamanda kaşıntıyı ve cilt kuruluğunu da azaltır. Yulaf ezmesi cilt tahrişini azaltır. Aynı zamanda yatıştırıcı özellikleri vardır.

– Sıcak su dolu küvete 1 fincan yulaf ezmesi eklenir. İyice karıştırılır ve bu suyun içerisinde yaklaşık 30 dakika kadar beklenir.

– Uygulama her gün düzenli olarak yapılabilir.

9. Doğal cilt bakımı peeling: Aloe vera bitkisi:

– Aloe vera etkili bir cilt nemlendiricidir. Cildin gelişmesine yardımcı olurken aynı zamanda olası kaşıntı, tahriş ve iltihabı azaltır.

– 2 yemek kaşığı taze aloe vera jel ile birkaç damla E vitamini yağı karıştırılır. Bu karışım cilde masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve sıcak su ile durulanır.

10. Zeytinyağı:

– Doğal cilt nemlendiricisi olarak kullanılan zeytinyağı cilt soyulmasını engellemeye yardımcı olur. Aynı zamanda cildi besler ve geliştirir.

– Biraz zeytinyağı cilde masaj yaparak uygulanır. Cilt tarafından emilmesi beklenir ve su ile durulanır. Özellikle sızma ve ısıtılmış zeytinyağı kullanılması önerilir.

Cilt soyulması ve cilt kuruluğunu engellemek için peeling uygulamalarının düzenli olarak yapılması önerilir. Peeling uygulamaları cildin nemli kalmasına yardımcı olurken aynı zamanda cilt yapısını besler. Cildin yağ dengesinin korunmasına yardımcı olur. Peeling uygulamaları ciltteki kirin ve ölü deri hücrelerin de arınmasını sağlar. Bu şekilde cildin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur. Tüm bu bitkisel çözümler peeling olarak kullanılabilir. Haftada birkaç kez düzenli olarak uygulanmaları önerilir. Cilt sağlığının korunması için kullanılan kozmetik ürünlere de dikkat edilmelidir. Kimyasal maddeler içeren ürünlerin kullanılması önerilmez. Bitkisel içerikli ürünler kullanılmalıdır. Ayrıca beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar içeren besinlerin bulunduğu sağlıklı bir beslenme düzenine uyulması önerilir. Özellikle yeşil sebzeler ve renkli meyveler tüketilmelidir. Ayrıca sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması gerekir. Cilt sağlığının korunması ve cilt esnekliğinin sağlanması için tüketilen su miktarı da artırılmalıdır. Her gün 3 litreye yakın su içilebilir. Suyun yanı sıra bitkisel çaylar ve meyve ya da sebze suları tüketilebilir.

Peeling uygulamaları cilt bakımının bir parçasıdır. Her hafta birkaç kez düzenli olarak yapılması önerilir. Ayrıca cildin her gün düzenli olarak temizlenmesi önerilir. Her gece yatmadan önce makyaj temizlenmeli ve cilt, cilt tipine uygun temizleme jeli ile yıkanmalıdır. Gece ve gündüz için ayrı nemlendiriciler de kullanılabilir. Cilt yapısının kurumasına neden olan temel etken cildin nem kaybetmesidir. Bu nedenle rutin olarak bir nemlendirici kullanılması cilt bakımı için oldukça önemlidir. Kullanılan nemlendiriciler cilt tipine uygun olarak seçilmelidir. Yağlı ciltlerde su bazlı nemlendiriciler kullanılırken kuru ciltlerde yoğun kıvamlı nemlendiriciler kullanılabilir. Bazı kozmetik ürünler ve makyaj ürünleri cildin sebum dengesini bozarak cilt kuruluğuna ve soyulmaya neden olabilir. Bu nedenle kozmetik ürünlerin seçimine dikkat edilmelidir. Son kullanma tarihi geçen hiçbir cilt ürünü kullanılmamalıdır. Tüm bu önerilere uyulduğunda cildin daha sağlıklı ve canlı olması sağlanabilir. Beslenme düzenine ve su tüketimine dikkat edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.
Related news Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling MaskeleriDoğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri


Doğal Peeling Nasıl Yapılır: Doğal Yüz Peeling Maskeleri