Depresyon Tedavisi 2019

Depresyon Tedavisi 2019 Depresyon Tedavisi

Depresyon Tedavisi

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Depresyon son yıllarda adını sık olarak duymaya başladığımız bir psikolojik rahatsızlık. Değişen sosyal hayat, eskisine oranla daha da zorlaşan hayat şartları ve kişilerin dayanıklılık derecesinde azalma ile beraber artış göstermeye başlamıştır. Genel olarak tedavi edilebilir bir rahatsızlık olan depresyon, bazı zamanlarda çok nadir olarak tedavilere yanıt vermez ve sonucunda klinikte tedavi uygulanmaya başlanabilir.
Depresyon tedavisinde olağan tercih edilen tedavi yöntemi ilk etapta antidepresan ilaçlarıdır. Antidepresan ilaçlar depresyon hastalarının %80’ine kadar iyileşmeye yol açar. İlaçla depresyon tedavisi uzun bir süreçtir ve kesinlikle ilaçların düzenli kullanılması gereklidir. Aksatılan tedavilerde iyileşmede gerileme görülebilir ve yapılan tedavi başa sarabilir. Depresyon ilaçlarının etkileri bir haftalık bir süreyi atlatınca kendini göstermeye başlar. İlk zamanlarda ilaç işe yaramıyor diye düşünerek tedaviyi bırakmak çok yanlıştır. Üstelik kişilerin ilaçlara karşı dayanıklılık eşiği farklıdır ve herkese aynı sürede etki edecek diye bir kural yoktur. Her kişi için farklı bir ilaç kullanmak bile gerekebilir.
Depresyon tedavisinde kullanılan ilaçlar, ilk etapta ciddi yan etkiler gösterebilir. Kişiler bu sebepten ilaç kullanmaktan vazgeçebilmektedir. Bu süreçte dikkatli olmak ve kesinlikle ilacın bırakılmasını önlemek gerekir. İlaçların doz ayarlamasının iyi yapılması gerekmektedir. Bununsa en iyi yolu deneme-yanılma yöntemidir. Doktorlar ilaçların dozunu hastanın durumuna göre artırabilir veya düşürebilir. Tedavinin ilk zamanlarında hasta-doktor ilişkisi olması gerekenden sıkı olmalıdır ki ilaçların nasıl kullanılacağı tespit edilebilsin. Ayrıca tedavinin ilk sürecinde sık sık doktor değiştirmekten kaçınmalısınız. Bazı zamanlarda ilaçların yanında psikoterapide yapılması gerekebilir. Bu şekilde yapılan tedavilerin daha iyi sonuç verdiği görülmüştür.
Depresyon Tedavisi

Depresyon hastalığının tedavisi için kullanılan yöntemler genel olarak şöyledir:

-Depresyon tedavisi için oluşturulmuş ilaçlar (antidepresanlar)
-Psikoterapi tedavileri
-Gruplarla yapılan tedaviler
-Fototerapi (ışık tedavisi)
-Şok tedavisi (elektro şok)
-Bilimsel olarak kanıtlanmamış tedaviler
Son madde dışında kalan tüm tedavi yöntemleri bilimsel olarak kanıtlanmış, birçok ülkede, birçok kişide uygulanmış tedavilerdir. Bilimsel olarak kanıtlanmış, doktorların kişisel olarak tercih ettiği tedaviler ise şunlardır; B vitaminleri desteği, folik asit barındıran vitaminler, müzikle yapılan tedavi, bitkisel kürler, akupunktur tedavisidir. Ayrıca kişilerin sosyal hayatında uygulanan tedavilerden; egzersizler, düzenli olarak masaja gitmek gibi örnekler verilebilir. Depresyona iyi gelen mucizevi besinler var mı sorusu da sıkça sorulmaktadır. Bilim adamları son yıllarda yaptıkları araştırmalarla meyve yemenin depresyonu önlemekte önemli olduğunu kanıtlamışlardır.
Depresyona yakalandığını düşünen kişiler bilimsel olarak kanıtlanmamış yöntemleri denemek yerine; ilk etapta bir psikoloğa ya da psikiyatriste görünmeliler. Ortaya atılan yeni tedavi yöntemleri kullanılacaksa; bunun mutlaka tedavi yönteminin uzmanı olan kişilerce yapılması gerekmektedir. İlk süreçte doktora gitmek yerine geçersiz tedaviler vaat eden kişilere başvurmak; hem para kaybına hem zaman kaybına hem de kişilerin daha çok yıpranmasına neden olur.
Kullanılan İlaçlar Bağımlılığa Neden Olur mu?

Depresyon tedavisinde uzun yıllardır ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu zamana kadar kontrollü olarak yapılmış tedavilerin hiç birinde ilaçların bağımlılık yaptığına rastlanmamıştır. Doktorlar dışında yasa dışı şekilde yapılan tedavilerde hızlı ve kesin sonuç vaat eden kişiler tarafından verilen ilaçlar kişilerde bağımlılık, sağlık sorunları gibi problemlere yol açabilir ama sağlık bakanlığı bünyesinde, kurumsallaşmış ve güvenilir hastane ve kliniklerde yapılan tedavilerde böyle sorunlara rastlanmamıştır. Sadece para kazanma hedefi olan kişilerin sağlığını asla düşünmeyen kişilere itibar etmemelisiniz. Bunlar sadece zaman kaybıdır ve sağlığınızı da kaybetmenize neden olabilirler. Özellikle televizyonlarda alakasız isimlerle depresyon ilacı satışı yapan kişilerle kesinlikle bilgi alışverişinde bulunmamalısınız ve güvenmemelisiniz. Ayrıca unutmayın depresyon tedavisi uzun zaman alan bir süreçtir. 3 günde çözüm, 5 günde çözüm gibi başlıklara dikkat çekmeye çalışanları da dikkate almamalısınız.
Depresyon Tedavisi 2019

Depresyon Tedavisi 2019

Related news

 • Göbeği Olan Bayanlar Nasıl Giyinmeli İşte Çözüm Yolları
 • Tulum Peynirli Kabak Salatası Videosu
 • Sağlıklı Kilo Vermek İçin Altın Değerinde 11 Öneri
 • Garnitürlü Salata Tarifi
 • Çiğ Köfte

 • Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi

  Depresyon Tedavisi