Daryal radar (radar istasyonu) 2019

Daryal radar (radar istasyonu) 2019
24.08.2019

Daryal radar (radar istasyonu) 57

Daryal radar (radar istasyonu)

Saldırı silahlarının hızlı gelişimiolası saldırganlık hakkında uyarı araçlarının taktik ve teknik parametrelerine yüksek taleplerde bulunur. Neredeyse yirmi yıldır radar "Daryal" (radar istasyonu) bu tür sistemlerin önemli bir öğesiydi.

Eşiğinde

1960’da, Amerika’da bir program başlatıldıEn yakın kıtalararası balistik füzeleri "Minuteman-1" in dağıtımı, uygun takımı aldıktan birkaç saniye sonra başlatabilir. Mümkün bir Üçüncü Dünya Savaşı yapma taktikleri değişti; Belirleyici bir darbe çizmedeki ana rol, askeri stratejik havacılığa değil, roket taşıyıcılarına aitti. 1960'ların ortalarında, Amerika Birleşik Devletleri'nin nükleer silahların teslim edilmesinde gelişmiş araçlarda onyedi bir üstünlüğe sahipti ve bu da Sovyetler Birliği'nin tüm atomik potansiyelini tek bir salvoyla imha etmeyi mümkün kıldı.

SSCB'de yaklaşan saldırının erken uyarısı için, 1960'da özel bir füze saldırı uyarısı sistemi (SPRN) oluşturulmaya başlandı.

İkna edici argüman

Bazı askeri yetkililerin yapmaması dikkat çekicidir.öngörülen sistemin önemini tam olarak kavrayabilir, düşmana zarar vermeyen ve füzelerini düşürmeyen ekipman için kamu kaynaklarının israfını çağırabilir. Askeri-Endüstriyel Komisyonu önemli görüşme birinde, bir başka kritik açıklama akademisyen cevaben Korgeneral, Mühendis BİR Shchukin Puşkin "Altın Cockerel Tale" den satırları alıntı - "sadık bekçi vstrepenetsya, etrafında ve çığlık çevirmek alanlardır. .. ". Edebi örnek şüpheciler üzerinde çalıştı ve 1962 Hükümet Kararnamesi'ne göre, projenin saldırgan füzelerin erken tespiti için bir kompleks oluşturma uygulaması başladı. "Dniester" radarının ilk jenerasyonu ve "Dnepr" in değiştirilmiş versiyonu, hizmete girmeden önce, onların alaka düzeyini yitirdi. Potansiyel bir rakip tarafından yaratılan, küçük boyutlu ayrı savaş başlıklarına sahip roketleri kontrol edemediler.

All-Seeing Gözü

1966’da Radyo Teknik Enstitüsü’nde6 bin km mesafede bir futbol topu büyüklüğünde bir nesneyi tespit etme yeteneğine sahip, büyük bir radyant güç - radar "Daryal" ile radikal yeni radar yaratılması üzerinde çalışın. Ana tasarımcı Viktor Ivantsov'du.Radar "Daryal". fotoğrafRadar "Daryal" ın ilk inşaatı bekleniyorduEn füze tehlikeli yönü üzerinde dik. ABD cephaneliğindeki tüm kıtalararası füzelerin üçte birinden fazlası, Sovyetler Birliği'nin başkenti Moskova'ya ve Kuzey Kutbu'ndan geçen uçuş yolu ile ülkenin merkezi bölgelerine yönelikti. Uzmanların ön hesaplamaları, istasyonun mümkün olduğu kadar kuzeye (Franz Josef Arazi bölgesinde) yerleştirilmesi gerektiğini gösterdi, ancak şiddetli arktik koşullardaki böyle büyük ölçekli bir inşaat büyük zorluklar doğurdu. Anakarada bir istasyon inşa etmeye karar verildi.

Radar "Daryal". Komi ASSR

Dağıtım için yakın bir sitePechora şehri, Kuzey Kutup Dairesi'ne sadece 200 km uzaklıktadır. Ekipmanın devasa güç tüketimi nedeniyle, proje aynı anda 1974 yılında Pechora GRES in yapımına başlamıştır. Radarın kalbinde "Daryal", 4 binden fazla elektronik radyo ekipmanından oluşan büyük bir ekipman kompleksi. Alım (100 m) ve iletim (40 m) antenlerinin yüksek binalar, bir milimetreye ayarlanmış belirli bir mesafe ile ayrılır. İstasyonun güç ve su tüketimi, 100 bin kişilik nüfusuyla ortalama şehrin ihtiyaçlarına eş değerdi. Daryal radarın darbe gücü (Pechora, Pechora, NATO sınıflamasına göre) en yüksek değere 370 MW'ı aştı.

Radyoelektrik blokların bakımı ve değiştirilmesi içinİşlem sürecinde faz dizi anteni (FAR) özel bir robot kompleksi sağlanır. İstasyonun bilgisayar sisteminin temeli, saniyede 5 milyondan fazla işlem üretebilen mikro işlemci vektörü paralel bir bilgisayardır.

Savaş postasındaki ilk

Ocak 1984’te Pechora radarı "Daryal"Bir dizi test başarılı geçti, hizmet için kabul edildi. İnşaatçılar ve mühendislik personeli, doğal ve teknik nitelikteki zorlukların bolluğuna rağmen son teslim tarihlerini karşılamayı başardı.Radar "Daryal" PechoraYani, bir vakıf levha aniden dökerkendonlar vuruldu. Betonun donmasını önlemek için Rus meraklısı yardımcı oldu - karışım kendiliğinden üretilen elektrotlarla ısıtılarak onlara elektrik voltajı verildi.

Bir başka acil durum daişler sipariş. Verici merkezin radyo şeffaf kapağının ateşi vardı. Nedeniyle standart yangın söndürme ekipmanlarının yetersizliği yüzeyinin% 80'inden fazlasını yaktı. Syzrania üretim tesisinin iki ay içinde, tüm olası rezervleri harekete (en az bir yıl gerektirecektir normal modda oluşturmak için) yeni bir tuval üretilen ve en kısa yangının olası sonuçlarıyla ortadan kaldırıldı olarak. Başvuru için: olayın önüne alındığında, yanmaz malzemeden kapak radar projesini takip etmek tasarlanmıştır.

Uzay devriyesi

Projenin ilki, alarm göreviRadar "Daryal" ("Pechora"). Yapının fotoğrafı, yapılan işin kapsamı hakkında net bir fikir verir. Toplamda, ülke sınırları boyunca altı tane daha bu tür düğümler inşa edilmeli ve bu bölgeyi nüfuz edilemez bir radar halkasında kuşatmak gerekiyordu:

 • "Gabala", Azerbaycan SSR.
 • "Skrunda", Letonya SSR.
 • "Beregovo", Mukachevo, Ukrayna SSR.
 • "Balkhash", Kazak SSR.
 • "Michelevka", Irkutsk bölgesi.
 • "Eniseysk", Krasnoyarsk Bölgesi.Radar "Daryal". Radar istasyonu

Pechora'daki saha tamamen kuzey yönünü kontrol etti. İlk etabın ikinci ve son, gerçekleşen ve devreye alınan projesi, Azerbaycan'da bir istasyondu.

Güney sınırlarının korunması

Şehrin yakınlarındaki nesnenin ereksiyonu. Kutkashen (SSCB - Gabala'nın çöküşünden sonra) Transkafkasya cumhuriyetinde 1982'de başladı. Çalışma alanı 200 hektardan fazla kaplıdır. Yaklaşık 20 bin askeri müteahhit katıldı. Tüm inşaat çalışmaları sadece üç yıl sonra tamamlanmış olmasına rağmen, "Darial" radarı ("Gabala") savaş görevine radar erişiminin tarihi Şubat 1985 olarak kabul edilmektedir. Gabala düğümünün ana yapıcı farkı bir bilgisayar sisteminin eksikliğidir. Elde edilen gözlem verileri, Moskova bölgesinde bulunan "Shvertbot" ve "Square" bilgi işlem merkezlerine yayınlandı.

İstasyon tamamen güneyi kontrol ettiSuudi Arabistan, İran, Irak, Türkiye, Kuzey Afrika, Pakistan ve Hindistan, Avustralya kıyılarında dahil Hint Okyanusu çoğunun toprağı örten stratejik yönü. Gebele radar istasyonu (. 139 adet) düzgün Irak "Scud" başlattı tüm muharebe füze kaydetmek İran-Irak çatışmalar sırasında teknik mükemmellik teyit Ve "Çöl Fırtınası Operasyonu" (302 başlıyorsa) sırasında etmiştir.

Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra mahkumlarRusya Federasyonu ve Azerbaycan hükümetleri arasındaki anlaşmalar, Kafkas Menzilinin güney kesimindeki nodun, istasyonun Rus SWAD'larından çekildiği 2012 yılına kadar düzenli olarak askerlik hizmeti vermesini sağladı."Darial" radar istasyonu (Gabala)

Skrunda'daki gösteri

Geçen yüzyılın 80'lerinde, 4 kmSkrunda kasabası (Letonya SSR), mevcut Dnepr radarının (Skrunda-1) yanında, standart bir tasarımın başka bir "Daryal" inin yapımına başlandı. Alıcı antenin yapımı ve ekipmanın teslim edilmesinden sonra (1990), ilk aşamada Dinyeper radarının bir radyatör olarak kullanılacağı varsayılmıştır. Fakat Baltık cumhuriyetlerinin bağımsızlığını kazandıktan sonra, nesne Letonya'nın mülkü oldu. Rus tarafının radarı koruma amaçlı çabaları olumlu sonuç vermedi ve 1994'te Rus askerleri istasyonu terk etti.

Bir yıl sonra alıcı anten yok edildiAmerikan şirketi çalışanları. Yabancı uzmanlar mevcut gösteriyi Letonya'ya gösterdi. Patlamadan önce, binanın tüm yüksekliğinde renkli bir havai fişek gösterdiler ve ana suçlamalar tetiklendikten sonra, yapı yıkılmış bir dev gibi yıkıldı.Radar türü "Daryal"

Krasnoyarsk radar istasyonunun gizemi

Eski inşaatçıların ve çalışanların güvencesi üzerineBu istasyonda "Eniseysk-15", böyle bir radyasyon gücüne sahipti; bu enerji, balistik füzenin navigasyon sisteminin elektroniğini devre dışı bırakabilirdi. Öyle mi, şimdi bilmiyorum. Eski muhtemel düşmanın ve 90'ların başlarında, stratejik ortak - Amerika Birleşik Devletleri, neredeyse bitmiş radar tipi "Daryal" dağıtıldı. Resmi sebep, istasyonun yerinin ABM Antlaşması hükümlerine aykırı olmasıdır.

Kent oluşturan teşebbüsün imhasıYenisisk-15 köyü için insani bir felakete dönüştü. Binden fazla insan işsiz ve geçimsiz kaldı, devlet tarafından kaderin merhametine tam anlamıyla terk edildi. Gelecekte belki de torunlar, Krasnoyarsk radarı "Daryal" ın kime karıştığı sorusuna cevap bulacaktır. Sibirya taiga'nın kalbindeki görkemli yapının kalıntılarının fotoğrafı iyi bir suçlayıcı belge olacaktır.Radar "Daryal" Pechora. fotoğraf

Irkutsk, Kazakistan, Ukrayna

Irkutsk bölgesindeki istasyon devreye alındı.1992 yılında faaliyete geçti, ancak iki yıl sonra tesis korundu. 1999 yılından bu yana, site üst makamları incelemek için sivil yetkililer tarafından kullanılmıştır. Altı yıl önce, inşaat sökülüp, yeni jenerasyon radarının inşası için saha bırakıldı.

Doğudaki Balkhash kasabası yakınlarında "Daryal"2002 yılında Kazakistan, egemen bir devletin yetkililerine devredildi. İki yıl sonra, büyük bir yangının sonucu olarak, bina tamamen yandı ve daha sonra yapısal eleman ve ekipman kalıntıları yağmalandı. Son olarak, 2019 yılında bina çöktü.

yakın Cape yarımada, Sivastopol ve Mukachevo (Batı Ukrayna) de Nesneler bitmemiş bıraktı, ve 2000'lerde tasfiye edildi.

Rusya'nın nükleer kalkanı

Rusya'nın füze savunmasında oluşan boşluklarVoronezh tipi radar, yüksek fabrika hazırlığı temelinde yeni nesil SAWS'yi tamamen ortadan kaldırmalı. Bu alanların inşası için geçici ve kaynak maliyetleri, son on yılda yedi benzer istasyonu faaliyete geçiren "Daryaly" ile karşılaştırıldığında önemli ölçüde azalmıştır.Radar "Daryal"Nesneler füze savunma (ABM) sistemine entegre edilmiştir ve işlevleri sadece hedeflerin tespitini değil, aynı zamanda eskort ve hedef belirlemeyi de içerir.

Ek olarak, bir çıkış durumunda, bir çıkış durumundaAna istasyonların çalışma dışı kalmasıyla bir mini radar sistemi oluşturuldu. Bu ekipman, basit bir kargo konteyneri olarak kolayca gizlenir ve herhangi bir yere yerleştirilebilir. Kompleksin işi tamamen özerk ve otomatik.

Daryal radar (radar istasyonu) 2019

Daryal radar (radar istasyonu) 2019

Related news

 • Duruş bozukluğu tedavisi ile Etiketlenen Konular
 • Dolaylı vergiler ne
 • Bu Durumları Yaşıyorsanız Dikkatli Olun Basit Gibi Görünüp Ciddi Hastalıkların Habercisi Olabilecek 10 Belirti
 • 2019 Sevgililer Günü Hazırlıkları
 • Kadının ekstrakorporal dölleme

 • Daryal radar (radar istasyonu) 14

  Daryal radar (radar istasyonu)


  Daryal radar (radar istasyonu) 75

  Daryal radar (radar istasyonu) 63

  Daryal radar (radar istasyonu) 4

  Daryal radar (radar istasyonu) 8

  Daryal radar (radar istasyonu) 67

  Daryal radar (radar istasyonu) 85

  Daryal radar (radar istasyonu) 61

  Daryal radar (radar istasyonu) 86

  Daryal radar (radar istasyonu) 100

  Daryal radar (radar istasyonu) 43

  Daryal radar (radar istasyonu) 40

  Daryal radar (radar istasyonu) 92

  Daryal radar (radar istasyonu) 11