Category Archives: Şifalı Dualar 2019

Category Archives: Şifalı Dualar 2019
Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar

Arpacık için Bitkisel Çözümler ve Doğal Tedavi Yolları

Arpacık için Bitkisel Çözümler ve Doğal Tedavi Yolları

arpacık tedavisi

arpacık tedavisi

Göz kapağı üzerinde sivilce çıkması durumuna arpacık denir. Arpacığın temel nedeni genellikle göz üzerindeki yağ bezlerinin enfekte olmasıdır. Bir bakteri saldırısı sonucu olan arpacık göz kapağı üzerinde şişliğe neden olur. Bu şişlik müdahale edilmediğinde yayılabilir ve büyüyebilir. Üst göz kapağı bazı durumlarda oldukça fazla şişebilir ve aşağı doğru sarkabilir. Yüzün başka alanlarında sivilceler büyüme riski taşısa da göz kapağındaki sivilce genellikle çok fazla büyümez. Enfeksiyon kaparsa ağrıyabilir ya da acı verebilir. Oluşan ağrıyı hafifletmek ve enfeksiyonu dindirmek için krem, göz damlası vb. arpacığa iyi gelen ilaçlar yoluyla ilaç tedavisi uygulanabilir. Ancak ilaç tedavilerinin yanı sıra bazı bitkisel çözümler de işe yaramaktadır.

Arpacık göz kapağı üzerinde neden çıkar?

Göz kapağı üzerindeki sivilce yani arpacık pek çok farklı neden ile ortaya çıkabilir. Arpacığın altındaki etken genellikle bakterilerdir. Bakteriler göz kapağı üzerindeki yağ bezlerine ulaşarak burada iltihaba neden olurlar. En önemli özelliği, arpacık vücudun diğer kısımlarındaki benzer sivilcelere benzemez. Arpacık genellikle bir süre sonra kendi kendine geçer. Ancak bazı durumlarda büyüyebilir ve daha şiddetli acılara neden olabilir. Arpacığın iyileşme sürecini hızlandırmak için bazı yöntemler uygulanabilir.

Göz kapağındaki arpacık görüş açısını ve görmeyi etkiler mi?

Göz kapağında çıkan sivilce acı verici olmasının yanı sıra bazı durumlarda görüş açısını da etkileyebilir. Göz kapağı şişer ve aşağı doğru sarkar. Bu sarkma giderek büyüdüğünde göz açılmakta zorlanabilir. Bu da görüş açısının azalmasına neden olur. Aynı zamanda göz çevresinde kaşıntı ve kızarıklıklar da olabilir. Göz sulanması da görüş açısının düşmesine neden olur. Birkaç gün kadar kişi bulanık görebilir. Arpacık geçtiğinde bu görme sorunları da geçecektir.

Göz kapağındaki arpacıktan kurtulmak için ne yapmalı?

– Herhangi bir tedaviye başlanmadan önce sakin olunmalıdır. Göz kapağı üzerindeki sivilce, üç ya da dört gün boyunca geçmeyecektir. Ancak arpacık belirtileri bu süre içerisinde en aza indirilebilir. 2 gün boyunca gözlerde ağrı da oluşabilir. Normalde arpacık beş gün içinde kaybolur.

– Yüz ve gözler sık sık su ile temizlenmelidir. Bu arpacığa neden olan bakterileri engellerken aynı zamanda sivilce oluşmasını da engeller. Kirpikler ıslak ve temiz bir pamuk parçası ile günde iki kez temizlenmelidir. Bu pamuk bir süre sıcak suda bekletilmelidir. Hafif bir şampuan ile daha iyi sonuçlar alınabilir.

– Gözlerde arpacığa bağlı ağrı varsa nemli bir bez kapalı göz kapaklarına yaklaşık on beş dakika boyunca uygulanabilir. Bu işlem sabah, öğleden sonra ve akşam yatmadan önce günde üç kez uygulanmalıdır. Sıcak kompres arpacık için en etkili çözümdür.

– Sıcak su dolu bir şişe de gözlere kompres olarak uygulanabilir.

– Bazen, göz kapaklarının üzerinde tekrar tekrar sivilce çıkabilir. Bu tür durumlarda, herhangi bir antibiyotik krem daha hızlı sonuç alınmasına yardımcı olacaktır. Arpacık için antibiyotikli kremler oldukça etkili sonuçlar alınmasına yardımcı olur. Bu merhemler özellikle gece yatmadan önce uygulanmalıdır. Ertesi sabah gözler ıslak pamukla temizlenebilir ya da ılık su ile durulanabilir.

– Göz kapağında arpacık gözeneklerin tıkanması sonucu da oluşabilir. Bu tip durumlarda çoğu zaman iltihap dağılamaz ve ameliyat gerekebilir. Küçük bir operasyon ile göz kapağındaki yağ ve iltihap alınır. Basit ve ağrısız bir ameliyattır.

– Arpacık söz konusu ise göz kapaklarına makyaj yapılmamalıdır. Bir süre kesinlikle rimel, far ya da göz kalemi kullanılması önerilmez. Eğer makyaj yapılıyorsa her gece yatmadan önce mutlaka temizlenmelidir.

Arpacığa iyi gelen dua

Her ne kadar bitkisel çözüm olarak kabul edilmese de arpacık duası olarak bilinen bazı dualar, arpacığı geçirmede etkili olabilmektedir. Aşağıda sizle paylaşacağımız bu duanın sadece arpacığı iyileştirmek için değil, göz ağrısı, görme zorlukları, şaşılık, göz kanlanması, gözde kuruma ve batma, göz bozuklukları (miyopi, hipermetropi, astigmatizm vb.) için de iyi geldiği söyleniyor.

‘  Allahümme inni es’elüke ve eteveccehü ileyke bi haybiykel mustafa indeke ya habiybena ya muhammedü inna netevesselü bike ila rabbike feşfa’lena ındel mevlel azıymi ya nı’mer rasülüt tahir. Allahümme şeffi’hü fina bi cahihi indek. Allahümme vec’alna min hayril müsalliyne vel müsellimiyne aleyhi ve min hayril mükarrabiyne minhü vel varidiyne aleyh. Ve min ahyaril mühıbbiyne fihi vel mahbübiyne ledeyh. Ve ferrıhna bihi fi arasatil kıyameti vec’alhü lena deliylen ila cennetin neıymi bi la meunetin ve la meşekkatin ve la münakeşetli hısabi vec’alhü mukbilen aleyna ve la tec’alhü ğadıben aleyna vağfir lena ve li cemiy’ıl müslimiynel ahyai minhüm vel meyyitiyne ve ahıru da’vana enil hamdü lillahi rabbil alemiyn. ”

 Arpacık Duasının Türkçe Anlamı:
” Allah’ım, Resül’ün Mustafa hürmetine senden niyaz ediyorum, sana yöneliyorum.

Category Archives: Şifalı Dualar 2019

Category Archives: Şifalı Dualar 2019
Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar


Category Archives: Şifalı Dualar