Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi 2019

Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi 2019
Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi


Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi

Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi

boyun sertliği tedavisi

boyun sertliği tedavisi

Boyun sertleşmesi neden olur?

Ense ve boyun ağrıları sık sık yaşanan problemlerdir. Ancak bu yaygın sağlık sorununun etkeni olabilecek çok fazla neden vardır. Bunlardan bir tanesi de çeşitli nedenler ile görülen boyun sertleşmesidir. Boyun sertleşmesi kol uyuşması, kol ağrısı, omuz ağrısı ve baş ağrısına neden olabilir.

Boyun sertleşmesinin nedenleri:

Tabii ki boyun sertleşmesine de neden olacak etkenler vardır. Bu etkenler şu şekilde sıralanabilir:

– Yanlış uyku konumu

– Duruş bozukluğu

– Kirlilik

– Temas sporları

– Stres

– Sürekli ve güçlü hapşırma bu

Boyun sertleşmesinin belirtileri:

Boynunda sertlik görülen kişilerde rastlanabilecek diğer belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

– Ateşlenme

– Baş ağrısı

– Kas spazmı

– Duygu bozuklukları

– Uykusuzluk

– Bitkinlik

– Boyun ağrısı

– Üst omuz adele ağrısı

– Sırt ağrısı

Bu belirtiler kişinin günlük hayatını da olumsuz etkileyen ciddi rahatsızlıklardır. Umursanmalı ve gerekli yöntemler uygulanarak tedavi edilmelidir. Aksi takdirde durum çok daha ciddileşebilir ve kişinin eklem bölgelerinde fıtık ve kireçlenme görülebilir. Fıtık ameliyatla giderilebilse de kireçlenmenin kesin bir çözümü yoktur. Dolayısıyla kişinin hareketleri kalıcı olarak kısıtlanmış olur. Bunun önüne geçmek için mutlaka ense, boyun ve sırttaki ağrı ve sertleşme problemlerinin tedavi edilmesi gerekmektedir.

Boyun sertleşmesine ne iyi gelir: Boyun sertleşmesine doğal çözüm

Ense sertleşmesinden kurtulmak için uygulanabilecek doğal tedavi yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

1 – Boyun düzleşmesi masajı:

Masaj terapisi genel olarak kas ve doku gruplarının verimli çalışması ve fiziksel bir sorun varsa normale dönmesi için çeşitli vücut bölgelerine yapılabilen fiziksel baskı yöntemidir. Bu terapi kişinin kaslarını gevşetir, kan dolaşımını arttırır ve sertliği azaltır. Ayrıca, boyun masajı ile kasların gevşetilerek ağrılara son verilmesi geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olacaktır:

– Kasların gevşemesi için sıcak bir duş alınır.

– Sıcak hardal yağı, Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı ile masaj yapılacak bölge yağlanır.

– Avuç içi ile yağ, sürülen bölgelere yedirilmelidir.

– Kaslardaki sertliğin giderilmesi için sertleşen kas grupları yavaşça ezilerek çekilmeli ve gergin şekilde kalan kasın kendini açarak esnemesi sağlanır.

– Tabii ki belli başlı unsurlar bilinerek masaj yapılabilir. Ancak en etkili sonuçlara ulaşabilmek için profesyonel bir masöze/masöre masaj yaptırmak gerekmektedir.

2 – Boyun düzleşmesi egzersiz hareketleri:

Boyun egzersizleri de kas gruplarının gevşemesine yardımcı olur. Dolayısıyla boyun sertliği yaşayan kişilerin boyun egzersizleri yapması çözüm yöntemlerinden bir tanesidir. Ancak boyun bölgesindeki kas grupları ve sinir ağları hayati önem taşıdığı için kişinin rastgele ve tehlikeli boyun egzersizleri yapmaması gerekmektedir. Aksi takdirde ölüm ile sonuçlanabilecek yaralanmalar gerçekleşebilir. Masaj konusunda uzman ve güvenilir olan kişileri gösterdiği şekilde yapılan boyun egzersizleri boyun sertliğinin tedavisine yardımcı olacaktır.

– Ayağa kalkıp kısa bir süre yürüyerek vücudun rahatlaması sağlanır.

– Baş ve boyun bölgesi sırt kısmına, vücudun gerisine doğru yavaşça indirilip kaldırılır. Bu hareketin 1 dakika boyunca tekrar edilmesi gerekmektedir.

– Ardından baş sağ omuza doğru yatırılır ve hemen sonrasında sol omuza doğru yatırılır. Bu hareket 2 dakika boyunca tekrarlanır.

– Bu hareketin de uygulanışından sonra kafa yavaşça döndürülerek sağ bakılır, sonrasında aynı yavaşlıkta döndürülerek sola bakılır. Bu hareket sırasında vücudun sabit kalmasına özen gösterilmelidir. Vücut kıpırdamadan, sadece boyundan itibaren kafanın döndürülesi gerekmektedir. Bu hareketinde 1 dakika boyunca tekrarlanması gerekmektedir.

– Sağ ve sol omuzun yukarı ve aşağı yönlerde hareket ettirmek de faydalı olacaktır. 2 dakika boyunca bu hareketin tekrar edilmesi yeterlidir.

– Bu egzersizlerin her gün yapılması, ancak çok fazla yapılmaması gerekmektedir. Aşırı boyun egzersizi de kas gruplarına ve sinir ağlarına zarar verebilir.

– Bu hareketlerin yanı sıra düzenli olarak yüzmek bu yöntem ile aynı şekilde çalışır. Dolayısıyla her gün yüzerek de boyun sertliğinden kurtulmak mümkündür.

3 – Boyun düzleşmesi ve soğuk kompres:

Soğuk kompres kolay tedavinin başlıca öğelerinden bir tanesidir. Yaygın olarak görülen şişlik, enfeksiyon ve burkulma gibi sorunların tedavisi sürecini yüksek oranda kısaltır. Özellikle eklem zedelenmelerinde birçok kişi tarafından başvurulan bu yöntem, boyun sertleşmesinin tedavisi için de kullanılabilir.

Aslında, soğuk kompres laktik asit birikimini azaltarak bölgesel ağrıyı azaltıcı etki göstermektedir. Bölgeyi uyuşturarak ağrı hissinin yok edilmesini sağlar. Ancak boyun bölgesi için tehlikeli olabilecek bir yöntemdir. Bacak, kol ve benzer bölgelerdeki soğuk kompres uygulamaları daha az tehlike içerir. Ancak boyunda hayati damarlar ve sinir ağları olduğu ve bunlar yüzeye yakın olduğu için kullanımı tehlikelidir. Mutlaka önerilen şekilde uygulanması gerekmektedir. Gerekenden fazla temas ettirmek ya da uzun süreli donma durumu kişinin felç kalmasına bile neden olabilir.

Genel olarak bu etkileri sayesinde boyun sertliğinin tedavisi için kullanılabilecek bir yöntemdir.

– 5 – 6 adet buz küpü ince ve temiz bir havlunun içerisine sarılır.

– Bu bez boyundaki sertleşen bölgeye temas ettirilerek 10 dakika tutulur.

– İki gün boyunca 2’şer saat arayla günde 4 – 5 kez tekrar etmek gerekmektedir.

– Buz küpleri kullanmak yerine donmuş bir sebze de kullanılabilir.

4 – Boyun sertleşmesine ısı tedavisi:

Soğuk kompres gibi sıcak kompres, yani ısı tedavisi de kasların gevşemesine ve rahatlamasına yardımcı olur. Ancak aynı tehlike bu yöntemde de geçerlidir. Gerektiğinden daha sıcak bir nesnenin uzun süreli ense ile teması hem kişide felç gibi hayati sorunların görülmesine hem de kişinin cildinde yanıklar görülmesine neden olabilir.

1. Yöntem:

– Sıcak su şişesi bir Isıtma yastığı, temiz bir havlu ya da benzeri bir bezle sarılarak kullanılabilir.

– Sıcak kompres için hazırlanan sıcak su dolu sarılmış şişe boyun bölgesi üzerinde sertleşme olan kısımlara 10 dakika boyunca temas ettirilir.

– Bu yöntemin günlük 3 – 4 kez uygulanması ağrı ve sertliğin giderilmesi için yeterli olacaktır.

2. Yöntem:

– Sıcak bir duş almak da etkili olacaktır. Özellikle suyun boyundaki sertleşen bölgede 5 dakika boyunca tutulması kasların gevşemesi için yeterli olacaktır. Bu yöntem uygulanırken boyun hareket ettirilmemeli ve düz tutulmalıdır.

– Günde 2 – 3 kez bu hareket tekrarlanarak 3 – 4 günde boyun sertliğinden kurtulmak mümkündür.

5 – Boyun düzleşmesi için şifalı bitkiler: Nane yağı:

Nane yağı da kas gevşetici etkisi ile bilinen esansiyel yağlardan bir tanesidir. Bu yüzden boyun bölgesindeki sertleşmeye karşı kullanılabilir.

– 1 çay kaşığı zeytinyağı bir kasenin içerisine konur.

– İçerisine 2 – 3 damla nane yağı eklenir ve iyice karıştırılır.

– Elde edilen karışımı ile boyun bölgesine masaj yapmak gerekmektedir.

– Bu yöntemin günde 2 kez uygulanması kişinin 3 gün gibi kısa sürede boyun sertleşmesinden tamamen kurtulması mümkündür.

Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi 2019

Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi 2019

Related news Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği TedavisiBoyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi


Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi


Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi


Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi


Boyun Sertleşmesi Neden Olur: Boyun Sertliği Tedavisi