Bitkilerin vejetatif ve üreme organları 2019

Bitkilerin vejetatif ve üreme organları 2019 Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

Bitkiler bu gibi organlardan oluşurvejetatif ve üreme. Her biri belirli işlevlerden sorumludur. Bitkisel - gelişme ve beslenme için ve üreme organları üreme için katılır. Bir çiçek, bir tohum ve bir meyve içerir. Yavruların “doğumu” ndan sorumludurlar.

bitkilerin üreme organları

Vejetatif organlar

Bitkisel organların görünümü, topraktan besin elde etme ihtiyacıyla ilişkiliydi. Bunlar şunları içerir:

 • Kök, toprakta büyüyen her bitkinin ana organıdır.
 • Kaçış.
 • Sap.
 • Fotosentezden sorumlu yapraklar.
 • Böbrekler.

Kök, tüm bitkiler için, onları koruduğu ve beslediği, yararlı maddeleri sudan çıkardığı için karakteristiktir. Yaprakların büyüdüğü sürgünlerin geldiği yer odur.

Tohum ekirken, ilk önce filizleyin. Bitkinin ana organıdır. Kök kuvvetlendikten sonra, bir sürgün sistemi vardır. Daha sonra gövde oluşur. Üzerinde yaprak ve böbrek şeklinde yanal sürgünler vardır.

Kök, yaprakları destekler ve onlara besinlerin köklerinden yol açar. Ayrıca, kuraklık döneminde su depolayabilir.

Yapraklar fotosentezden ve gaz değişiminden sorumludur. Bazı bitkilerde, madde stoğu veya çoğaltma gibi başka işlevleri yerine getirirler.

Evrim sürecinde, organlar mutasyona uğrar. Bu, bitkilerin doğaya uyum sağlamasına ve hayatta kalmasına olanak tanır. Artan benzersiz ve iddiasız yeni türler var.

kök

Sapı tutan bitkisel organ, bitkinin ömrü boyunca topraktan su ve besin maddelerinin emilim sürecine katılır.çiçekli bitkilerin üreme organları

Suşi gelişinden sonra ortaya çıktı. Kök, bitkilerin yeryüzündeki değişimlere uyum sağlamasına yardımcı oldu. Modern dünyada hala köksüz - yosun ve psilotoid var.

Anjiyospermlerde, kök gelişimi embriyonun toprağa girmesi ile başlar. Gelişim geliştikçe, çekimin kaçtığı istikrarlı bir organ ortaya çıkar.

Kök yararlı maddeler elde edilmesine yardımcı olan bir kılıfla korunur. Bu yapısı ve büyük miktarda nişasta içeriğinden kaynaklanmaktadır.

kök

Aksiyel vejetatif organ. Kök, yaprakları, tomurcukları ve çiçekleri taşır. Kök sisteminden bitkinin diğer organlarına besleyici bir iletkendir. Otsu türlerin gövdesi de yaprak gibi fotosentez yapabilir.

Aşağıdaki işlevleri yerine getirebilir: depolama ve üreme. Kök yapısı bir konidir. Epidermis veya doku, bazı bitki türlerinde birincil bitkidir. Pedinküller halinde daha kırılgandır ve örneğin ayçiçeği, lameller halinde filizlenir.

Fotosentez işlevi yerine getirildi çünküKök bir kloroplasttan oluşur. Bu madde karbondioksit ve suyu organik ürünlere dönüştürür. Maddelerin stoğu, büyüme döneminde tüketilmeyen nişastadan kaynaklanır.

Monokotiledonlu bitkilerde sapın yaşam döngüsü boyunca yapısını muhafaza etmesi ilginçtir. Dikotlarda değişiyor. Bu, yıllık halkaların oluştuğu ağaçları keserek görülebilir.

tabaka

Bu bir yan vejetatif organdır. Yapraklar görünüm, yapı ve fonksiyonlarda farklılık gösterir. Organ fotosentez, gaz değişimi ve terlemeye katılır.

Bitkilerin evrimi avcıların ortaya çıkmasına neden oldutürler. Yaprakları böcekleri yakalar ve beslerler. Bazı bitki türlerinde bu organ dikenlere veya antenlere dönüşür, böylece hayvanlardan koruyucu bir işlev görür.

Sayfa, onu bağlayan bir tabana sahiptir.kök. Bu sayede besinler yapraklara girer. Baz uzunluk veya genişlikte büyüyebilir. Stipules büyüdükten sonra. Yaprakın iki türe ayrılan damarları vardır: açık ve kapalı. bitkinin üreme organlarına

Bu vejetatif organın ömrü küçüktür. Ağaçlar yaprakları atmaktadır, çünkü fotosentezden sonra bırakılan yaşamsal aktivite ürünlerini ihtiva etmektedirler.

Vejetatif üreme

Her bitkinin kendi yaşam döngüsü vardır. Vejetatif organların yardımıyla iki çeşit üreme vardır:

 • Doğal.
 • Yapay.

Doğal üreme, yapraklara, kirpiklere, kök yumrularına, rizomlara, soğanlara bağlıdır.

Yapay üreme:

 • Çalı böl. Köksap bitkileri çeşitli parçalara ayrılır ve dikilir.
 • İkinci yol kesimlerin köklenmesidir. Sadece kök değil, yaprak ve gövde olabilirler.
 • Ebeveyn tesislerinde katmanları kullanabilirsiniz.
 • Ayrıca, aşılama yöntemi popülerdir. Bu, bir bitkinin bir kısmının diğerine aktarıldığı zamandır.

Vegetatif organlar üreme organlarında olduğu gibi aynı şekilde yardımcı olurlar. Bitkiler insan hayatında ve doğada büyük bir rol oynar. Yerde, yeterince geniş bir alana sahipler.

Üreme organlarının işlevi

Çiçek yapısındaki anlamlarını sağlarTürlerin çoğaltılması, tohumların korunması ve daha fazla dağılması. Angiospermlerin üreme organları bir çiçek, bir tohum ve bir meyvedir. Yavaş yavaş birbirlerini başarıyorlar.bitkinin üreme organı

Bir çiçek değiştirilmiş bir kaçışkademeli olarak şekil değiştiriyor. İçinde bulunan tohum, besinleri olgunlaştırır ve toplar. Döllenmeden sonra, bir fetus olur. Çok sayıda tohumdan ve onları dış çevreden koruyan perikarptan oluşur.

Bitkilerin vejetatif ve üreme organları her zaman etkileşir. Birbirleri olmadan, işlevlerini yerine getiremezler.

çiçek

Doğada her şey çiçeklerin yaşanacağı şekilde düzenlenmiştir.Döngünün yeniden. Daha önce söylediğimiz gibi, bir bitkinin üreme organları arasında bir çiçek, bir meyve ve bir tohum bulunur. Hayatı desteklemek ve yeni nesillere doğum yapmak için birbirleriyle bağlantılılar.

Bir çiçek gibi böyle bir bitki üreme organı, tozlaşma, döllenme ve tohum oluşumundan sorumludur. Büyüme sürecinde değişen kısaltılmış bir ateştir.

Çiçeğin neden yapıldığını düşünün:

 • Pedicel - eksenel kısmı.
 • Kaliks. Bu sepals oluşur ve çiçeklenme alt kısmında yer almaktadır.
 • Corolla. Çiçeğin renklendirilmesinden sorumludur ve taç yaprakları oluşur.
 • Stamen. Tozlaşmada yardımcı olan polen üretir.
 • Pestle. Polenin çimlendirdiği yer burası.

bitkilerin üreme organları çiçek meyvesi tohumuÇiçekler, sırayla biseksüel veeşcinsel. Nasıl farklılar? Biseksüellerin hem bir erzağı hem de bir havani vardır. Örneğin mısır ve balkabağı. Monarşinin veya tekelinin tek bir organı vardır. Bunlar ısırgan otu, kenevir içerir. Çiçek, tohum reprodüksiyonundan sorumlu olan bitkinin üreme organıdır.

Çoğunlukla inflorescences oluşur. Bu birkaç çiçek grubudur. Bunlar basit ve karmaşıktır, yani bir pedikel veya birkaç ile. Onların sayısı bir bitkide on binlerce kişiye ulaşabilir.

Bir çiçeklenme bir grup çiçektir. Ağaçların dallarının yanı sıra filizlerin uçlarında bulunur. Çoğu çiçeklenme, küçük çiçeklerden oluşur. Onlar, sırayla, basit ve karmaşık ayrılır. İlki, üzerinde çiçekler bulunan bir eksene sahiptir. İkincisi yan dallara sahiptir.

Ortak çiçek salkımı türleri:

 • Fırça - bir kuş kiraz, vadinin bir zambak.
 • Mısır - mısırda.
 • Sepet - papatya veya karahindiba.
 • Şemsiyeler kiraz içindir.
 • Kalkan - armut.

Karmaşık salkımına birkaç basittir. Kökenleri gübreleme işleviyle ilişkilidir. Daha fazla renk, polen ne kadar hızlı transfer edilir.

meyve

İlk etapta bitkilerin üreme organlarıüreme işlevini gerçekleştirir. Meyve tohumları erken dağıtımlarından korur. Kuru veya sulu. Meyvelerin içinde tohumlar oluşur, yavaş yavaş olgunlaşır. Bazıları yayılmasına yardımcı olan cihazlarla donatılmıştır, örneğin, bir karahindiba rüzgara yayılır.

Ana meyveler çeşitleri:

 1. Kiraz, kayısı, şeftali - üç katmanlar ile tek tohumlu.
 2. Pulp - üzüm ile çok tohumlu.

Kuru bir çok tohumlu fetus, bir septum - lahana ve onsuz - bezelye ile olur. Meşe'nin bir tane tane vardır.

Çiçekli bitkilerin üreme organları, tohumların çeşitli yollarla dağıtıldığı şekilde düzenlenir:

 • Su üzerinde.
 • Hava yoluyla.
 • Hayvanların yardımıyla.
 • Samorazbrasyvayutsya.

Organlar bitkiler geçecek şekilde düzenlenmiştirKöklerin çimlenmesinden üremeye kadar olan süreç. Meyveler hayvanlar tarafından taşınmaya uyarlanmıştır. Bu kancalar, paraşütler, renk aksanları ve hoş bir tat gibi uyarlamalar ile sağlanır.yüksek bitkilerin üreme organları

tohum

Hangi bitki organlarının ait olduğunu bilmekÜreme, tam olarak nasıl çarptığını anlayabilirsiniz. Tohum, yavruları yeniden üretir ve bunu sonraki ekim için çözer. Kökten kabuk, embriyo ve besinlerden oluşur.

Tohum proteinleri, yağları ve karbonhidratları içerir. Aslında, embriyo kök, kök ve yaprakların mikropudur. Tohumun ana kısmıdır ve bir veya iki kotiledon ile olur.

Tohumlar ayrıca birkaç farklı türe ayrılır. Bazılarında, besin maddeleri endospermindedir, diğerleri stoklar için tüm dokulara sahip değildir.

Tohum cildi çevre, rüzgar ve hayvanların etkilerine karşı korur. Olgunlaştıktan sonra bitkinin bitmesine yardımcı olur. Bazı türler cildi besler.

İnsanlar ve hayvanlar için tohumlar yemeklerdir. Dünyadaki önemleri, fetüste olduğu gibi yeterince yüksektir. Bu bitki organları böceklerin ve hayvanların yaşam döngüsüne katılır, böylece onlara yiyecek verir.

Yüksek bitkiler

Bitki dünyasında, her şey düzenlenmiştir.organizmalar sürekli büyüyebildi. Daha yüksek bitkiler sürgün ve kök gibi organlara sahiptir. Embriyonun gübreleme sürecinde ortaya çıkmasıyla farklıdırlar.

Yüksek bitkilerin üreme organları, vejetatif ile etkileşime girerek,Hayat evrelerini değiştir. Dört bölüm içerir:

 • Eğrelti otları nemli yerlerde yetişir. At kuyrukları ve plazmalar içerir. Yapısı kök, gövde ve yaprakları içerir.
 • Bryophytes bir ara gruptur. Vücutları dokudan oluşur, ancak kan damarları yoktur. Hem ıslak hem de kuru toprakta yaşa. Moss sadece sporlar tarafından değil, aynı zamanda cinsel vejetatif yollarla da çoğalır.
 • Gymnospermlerde. En eski bitkiler. Çoğu zaman iğne yapraklı ağaçlar ve çalılar olarak anılır. Çiçek açmazlar ve meyveleri iç kısımda tohumlarla bir koni oluştururlar.
 • Kapalı tohumlular. En yaygın bitkiler. Bunlar, tohumların fetusun derisi altında güvenli bir şekilde saklandığından farklıdır. Üreme çeşitli şekillerde gerçekleşir. Yapıda kadın ve erkek genital organları olduğu için farklıdırlar.

hangi bitki organları üreme ile ilgilidir

Bütün bu bitkiler yetişir ve zeminde gelişirzaten oldukça uzun bir zaman. Bunlar, üreme ve belirli organların varlığı bakımından birbirlerinden farklıdırlar. Ancak, bitki örtüsünün insan hayatı üzerinde büyük bir etkisi olduğu unutulmamalıdır.

Çiçekli bitkiler

Bu tür bitki alemindeki en büyüğüdür. bitkiler veya Angiospermler'de Çiçekli, eski çağlardan beri gezegende büyüdü. evrime Eğreltiler birçok türe ayrılır.

Çiçekli bitkilerin ana üreme organlarıTohumlar. Meyveler tarafından korunurlar, bunlar yayılıncaya kadar hayatta kalmalarına yardımcı olur. Bu bitki grubunun çok katmanlı topluluklar oluşturabilen tek kişi olması ilginçtir. Buna karşılık, çiçek iki alt türe ayrılır: monokotiledon ve dikotiledon.

Çiçekler arasındaki ana fark şu kiBitkilerin üreme organları - bir çiçek, bir meyve ve bir tohum. Tozlaşma rüzgar, su, böcek ve hayvanlardan meydana gelir. Bitkinin yapısında kadın ve erkek bir büyüme var ve çift gübreleme de gerçekleşiyor.

Çimlenme sırasında tohum su ve kabarıklık ile doyurulur,Daha sonra yedek maddeler bölünür ve çimlenme için enerji verir. Bir çimlenme daha sonra bir çiçek, bir ağaç ya da çim haline gelen embriyondan ortaya çıkar.

açıktohumluların

Bu tür milyonlarca yıl önce ortaya çıktı. Gymnospermler sporlarla çarpılır ve tohumlar evrim sürecinde ortaya çıkmıştır. Yapısında, meyve bir yumrudur. Tohum ölçeklerin altında bulunur ve korunmaz.

Gymnospermlerde üreme organları çeşitli olabilir. Bazıları konileri var, diğerleri çilek gibi görünüyor.

Bunlar sadece kozalakları değil, aynı zamandayaprak döken ağaçlar. Kenya'nın çöllerinde, sadece iki büyük yaprağı olan muhteşem bir bitki yetişir. Kuzeni efedra. Küçük yuvarlak meyveleri olan bu gymnosperm bitkisi.

Tozlaşma süreci

Bilindiği gibi, bir bitkinin üreme organları bir çiçeği, bir meyveyi ve bir tohumu içerir. Döllenme işleminin gerçekleşebilmesi için dölün ortaya çıkmasına yardımcı olan döllenme gereklidir.

Angiospermler kaynaşmışerkek ve dişi hücreler. Bu çapraz tozlaşma nedeniyle. Bu, poleni bir çiçekten diğerine aktarma işlemidir. Bazı durumlarda kendi kendine tozlaşma olur.

Çapraz tozlaşma için asistanlara ihtiyaç vardır. Her şeyden önce, bu böcekler. Tatlı poleni tatlandırır ve çiçeklerinden çiçeklerine stigma ve kanatlarında taşırlar. Bundan sonra, bitkilerin üreme organları çalışmalarına başlar. Böceklerin yardımıyla tozlanan çiçekler parlak ve sulu tonlarda boyanır. Renklendirildikten sonra, koku tarafından çekilir. Böcekler, bir çiçeğin kokusunu, yeterince uzak bir mesafede uzaklaştıklarını hissederler.

Rüzgarla tozlanan bitkiler ayrıcaözel uyarlamalar. Onların anterleri oldukça serbestçe bulunur, bu yüzden rüzgar poleni taşır. Örneğin, bir kavak rüzgarlar sırasında çiçek açar. Bu, poleni bir ağaçtan diğerine engeller olmadan taşımayı mümkün kılar.

Küçük kuşların tozlaşmaya yardım ettiği bitkiler vardır. Çiçeklerinin keskin bir aroması yoktur, ancak parlak kırmızı renklerle donatılmıştır. Bu, kuşları nektar içmek için çekiyor ve aynı zamanda tozlaşma var.

Bitkilerin evrimi

Arazi görünümünden sonra doğa değişti. Bitkiler kademeli olarak gelişti ve yerini eğreltiler aldı, çiçekler, çalılar ve ağaçlar geldi. Bu kök sisteminin, dokuların ve hücrelerin ortaya çıkmasından kaynaklanıyordu.

Anjiyospermlerin üreme organlarının çeşitliliği nedeniyle, daha fazla tür ve alttür ortaya çıktı. Üreme için, seks hücrelerinin bulunduğu sporlar ve tohumlar ortaya çıkmaya başladı.

Yavaş yavaş sürgünler, yapraklar ve meyveler ortaya çıktı. Kuru toprağa ulaştıktan sonra bitkiler iki yönde gelişti. Bazı (gametofitik) gelişim iki aşamasına sahipti, diğerleri (sporofitik) bir döngüden diğerine geçti.

Bitkiler adapte ve gelişmiştir. Spor türleri 40 metre yüksekliğe ulaşmaya başladı. Bitkilerin tüm yeni üreme organları ortaya çıkmaya başladı. Onların evrimi dış ortamın etkisine dayanıyordu.

Tohum içinde, çimlenme ve filizlenme sonrası çimlenen embriyo oluşmuştur. Yere çıkmak, yararlı maddeler yedi ve bir filizlenmeye dönüştü.

Döllenme sürecinin evrimi, tohumların meyvenin korunduğu anjiyospermlerin ortaya çıkmasına yol açmıştır.

İnsanların bitkilerin önemi

Doğal dünyanın insanlar için kullanımı paha biçilemez. Bitkiler sadece gazlar, tuzlar ve su yaymaz, aynı zamanda inorganik maddeleri yaşam için gerekli hale getirir. Kök sistemi yardımıyla sürgünler ve yapraklar, gaz değişimi gerçekleşir.

Yeşil bitkiler değerli organik maddeler biriktirir, karbondioksitin havasını arındırır ve oksijen ile doyurur.

Doğal kaynaklar sayesinde insanlar daha çokyaşam için gerekli değerli ürünler. Bitkiler hayvanlar ve insanlar için besin haline gelir. Kozmetik üretiminde çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullanılırlar.

Bitkinin üreme organı olduğundanMeyve ve tohum, insan beslenmesinde vazgeçilmez hale gelmiştir. Çalılıklarda yetişen meyveler, neredeyse her şey gibi. İlginç bir şekilde, kömür ve yağ ayrıca bitki örtüsünden kaynaklandı. Turba - bu alg ve eğrelti doğuşudur.

Çiçekli bitkilerin vejetatif ve üreme organlarıbitkiler hayatlarında önemli bir rol oynar. Beslenme, gelişme ve üremeden sorumludurlar. Yaşam döngüsü sona erdiğinde, tohumlar etrafa yayılır ve yeni bitkileri filizlendirir.

Bitkilerin vejetatif ve üreme organları 2019

Bitkilerin vejetatif ve üreme organları 2019

Related news

 • Uyku kalitesi kiloyu etkiler mi
 • Mikrodalga Fırında Tost
 • Newtonian fluid ve onun antipodu - ne oldu
 • Akıllı telefon kullanmadı, Harvardı kazandı
 • Jinekolojik Muayene Ve Önemi

 • Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları


  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları

  Bitkilerin vejetatif ve üreme organları