Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastikBekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik

25.05.2019

Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 52

Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik

Eklemlerin patolojileri nedeniyle, birçok yaşlı muzdaripinsanlar. Bazı durumlarda, kas-iskelet sistemi hastalıkları genç ve orta yaşta ortaya çıkar. Çoğu zaman, eklem patolojileri obezite, yetersiz beslenme, omurga ve uzuvlarda sabit bir suş ile ilişkilidir. Yine de, kalıtsallıktan kaynaklanan, yani genetik düzeyde aktarılan rahatsızlıklar da vardır. Bu patolojilerin biri Bekhterev hastalığıdır. Bu hastalık sadece eklem dokusunu değil, aynı zamanda omurganın kemik sistemini de etkiler. Sonuç olarak, hareketler sınırlanır. Şiddetli durumlarda, kişi hiç yürümeyebilir. Böyle bir duruma getirmemek için Bekhterev hastalığı için egzersiz tedavisi önerilir. Doğru seçilmiş egzersizler ve diyetler, birçok kez patolojinin ilerlemesi riskini azaltır.

ankilozan spondilit ile lfk

Bechterew hastalığı nedir?

Eklemlerin ortak patolojilerinin aksineve kemikler (artroz, osteokondroz), Bekhterev hastalığı, ergenlik döneminde ve genç yaşta gelişir. Sıklıkla, hastalık erkeklerde bulunur, yine de kadın nüfusu arasında bulunur. Başka bir patoloji ismi ankilozan spondilittir. Bu terim, vertebral disklerde ve eklemlerde inflamatuar bir reaksiyon anlamına gelir. Omurganın dokularına kronik hasarın bir sonucu olarak, ankilozlar oluşur. Bu, komşu kemiklerin "birbirleriyle örüldüğü" anlamına gelir. Çoğu zaman, bu fenomenler omurlar arasında meydana gelir. Sonuç olarak, hasta normal hareket edemez. Bunu önlemek ya da en azından süreci askıya almak için Bekhterev hastalığı için terapötik egzersiz reçete edilir. Hareketliliği olabildiğince uzun tutmaya yardımcı olur.

kadın semptomlarında sarılık

Patolojinin nedenleri ve prevalansı

Bu hastalık sistemiktirbağ dokusunu etkileyen patolojiler. En önemlisi, omurlar arasında bulunan kıkırdak yapıları yıkıma maruz kalmaktadır. Şu anda, Bechterew hastalığının etiyolojisi tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, romatoloji ve immünoloji alanında çalışan bilim adamları, HLA-B27 genine sahip kişilerde patolojinin daha yaygın olduğunu bulmuşlardır. Taşıyıcı devralındı. DNA'sı bu geni karşılayan insanlar daha sık hastalanırlar. Bununla birlikte, ağırlaştırılmış kalıtsal anamnez yokluğu, patolojinin gelişemeyeceğini garanti etmez.

Doğal olarak, beden eğitimi değiltam bir tedaviye ve genomun yeniden yapılandırılmasına yol açabilir. Bununla birlikte, egzersiz terapisi sadece kas-iskelet sistemini değil, aynı zamanda tüm vücudu güçlendirmeye yardımcı olur. Egzersizler sayesinde kan dolaşımı ve bağışıklık koruması gelişir. Sonuç olarak, terapötik egzersiz, predispozan faktörleri (stres, enfeksiyon) riskini azaltır.

ankilozan spondilit durumunda jimnastik

Kadınlarda Bechterew hastalığı: patoloji belirtileri

Patolojinin ilk belirtileri acı vericilumbar bölgedeki duyular, arka uzantı ile. Hastalığın başlangıcında sakral ve iliak eklemlerin etkilendiğinden kaynaklanır. Sonra omurga boyunca yayılır. Bazı durumlarda, diğer eklemler etkilenir. Çoğu zaman bunlar diz ve ayak bileği eklemleridir. Bu patolojinin bir başka belirtisi Aşil tendonu'nun yenilgisidir. Bu, plantar yüzeyin ödem ve acılılığı, şeklindeki bir değişiklikle, topuk dikeni oluşumuyla kendini gösterir. Bazen bu belirtiler ilk sırada ortaya çıkar.

Başka bir klinik görünüm radikülittir. Hastalar, servikal bölümün ve uzuvların “olduğu gibi” olduğu için şikayet ediyorlar. Bunun nedeni sinir köklerinin iltihaplanmasıdır. Bu semptomlar genellikle geceleri rahatsız olur (3 ila 5 am). Ayrıca hastanın vücut ısısı yükselir, görme organları iltihaplanır (gözlerde kum hissi), vücut ağırlığında bir kayıp olur. Bu klinik tablo erkek nüfus arasında yaygındır. Bekhterev hastalığı kadınlarda daha kolaydır. Semptomlar çok belirgin değildir ve uzun süredir steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar eklemlerdeki hoş olmayan hisleri durdurur.

ankilozan spondilit ile egzersizler

Ankilozan spondilitte LFK

Egzersizler yalan, oturma ve ayakta durma pozisyonunda gerçekleştirilir. Bechterew hastalığı için egzersiz, cinsiyet ve yaştan bağımsız olarak tüm hastalar için reçete edilir. Oturma pozisyonunda aşağıdaki alıştırmalar yapılır:

 1. Humeral eklemin gelişimi. Eller vücuda paralel olmalıdır. Omuz eklemi dönüşümlü olarak içe (vücuda) ve dışa doğru "bükülmüş" olmalıdır. Bu egzersiz 10 kata kadar tekrarlanmalıdır.
 2. Avuç içlerini karşı kolun dirseğe yerleştirin. Onları başının üstünde kaldır. Sola doğru eğim yapın ve sonra - sağa doğru. Her iki tarafta 5 egzersiz yapmak gereklidir.
 3. Dizlerini ellerinle kapat. Tüm vücut ile onlara ulaşmak için (gövde). O zaman omuriliği düzeltmeniz ve ellerinizi yana doğru yaymanız gerekir. Bu egzersiz sırtın kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur.

Bechterew hastalığı için egzersizler, kemiklerin yapışmasını önlemek için gereklidir. Gelişimin eklemlerinde hareketler yapılırken, ankiloz meydana gelmez.

ankilozan spondilit için egzersiz tedavisi

Ankilozan spondilit Patolojisi: Tedavi

Bu patoloji için spesifik bir tedavi yoktur. Uzun bir süre boyunca hasta, nahoş hislerden kurtulmaya yardımcı olan NSAID'leri kullanır. Bu grup "Diclofenac", "Artoxan", "Indomethacin" preparatlarını içerir. Ayrıca önemli olan Bekhterev hastalığı olan jimnastiktir. Omurganın hareketliliğini uzun süre korumanıza yardımcı olur. Arkada yatan pozisyonda, aşağıdaki alıştırmalar yapılır:

 1. Düz ve sağlam bir yüzeyde olmanız gerekir. Bacaklar dizlerde bükülür, eller gövde boyunca uzanmalıdır. Doğru uygulama için sırayla ayak bileği eklemleri cinsi gereklidir. Bunu yaparken dizlerinizi fazla hareket ettirmemeye çalışmalısınız.
 2. Omuz eklemlerini zeminden kaldırmadan başınızı kaldırın. Çorapların kendinize çekip onlara bakması gerekir. Bu egzersiz 8-10 kez gerçekleştirilir.

ankilozan spondilit durumunda

Bechterew hastalığı için egzersiz terapisinin amacı nedir?

Hastanın uzun süre kalması yeteneğini koruduFizyoterapi uygulamak için gereklidir. Bekhterev hastalığı olan LFK, etkilenen eklemleri geliştirmeye yardımcı olur. Fonksiyonlarını nasıl bozduğuna bakılmaksızın, egzersizler günlük olarak yapılmalıdır. Terapötik fiziksel egzersiz servikal ve lomber osteokondroz ile yardımcı olur. Aynı zamanda diğer eklemlerde inflamasyonu önlemeyi amaçlamaktadır. Egzersizlerin sürekli performansı ile hastalık nadiren ilerler. Bu rahatsızlık için özel tedavi henüz geliştirilmemiş olmasına rağmen, egzersiz prognozu büyük ölçüde geliştirmektedir.

Bechterew patolojisinde uygun beslenme

Bechterew hastalığı için diyet güçlendirmek için gereklidireklem dokusu. Ayrıca obeziteden kaçınmayı amaçlamalıdır. Sonuçta, aşırı kilo sadece patolojiyi artırır. Hastanın beslenmesi dengeli olmalıdır. Mikro elementler ve vitaminler içeren diyet ürünlerine dahil edilmesi gerekir. Mümkün olduğunca çok sebze yemek tavsiye edilir. Özellikle havuç, lahana ve pancar ile ilgilidir. Diyetten, yağlı eti, mayonezi dışlamak zorundasınız. Mümkünse, zeytin ya da keten tohumu yağı ile yemeklerini yenileyin. Tuz alımını azaltmak da gereklidir. Yeşillikleri, kuru meyveleri ve fındıkları yemeniz tavsiye edilir. Yiyecekler buharda pişirilmeli veya pişirilmelidir.

ankilozan spondilit için egzersiz kompleksi

Bekhterev hastalığı ile hangi egzersizler yapılmalıdır?

Bekhterev hastalığı ile egzersiz kompleksikasları güçlendirmeyi, eklem geliştirmeyi, hareketlerin koordinasyonunu sağlamayı amaçlamaktadır. Baş ve alt sırtın c ve ekstansör hareketlerinin yapılması önerilir. Ayrıca, yalancı pozisyonda üst ve alt ekstremite eklemleri gelişir. Bunun için parmaklarınızı sıkıştırmanız gerekir. Sonra derin bir nefes al. Bundan sonra parmaklar kelepçelenmelidir. Egzersizler ağrıya eşlik etmemelidir. Sabahları en iyi şekilde şarj edin, hastalar uyanık kaldıktan sonra kendilerini kötü hissederler (bir pozisyonda uzun süreli kalış nedeniyle). Ayrıca hastalara masaj ve yüzme gösterilmektedir.

Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastikBekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik

Related news

 • Enginarlı Pilav Tarifi
 • Yeşil Elma Çanaklı Salata Tarifi
 • Dışarıda Spor Yapmanın Faydaları
 • Davutpaşa Köftesi
 • KURTÇUKLAR SOLUCAN ve DİĞER BÖCEKLER

 • Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 98

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik


  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 95

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 26

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 64

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 26

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 36

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 73

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 85

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 1

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 86

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 68

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 88

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 76

  Bekhterev hastalığı olan LFK: bir dizi egzersiz. Terapötik jimnastik 57