Basur Neden Olur, Nasıl Geçer 2019

Basur Neden Olur, Nasıl Geçer 2019
Basur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur, hemoroid hastalığının halk arasında bilinen adıdır. Anüsün içinde yer alan toplardamarlar, bazı nedenlerden dolayı basınç artışı yaşar. Burada bulunan damarın genişlemeye oldukça müsait bir yapısı olduğundan dolayı, damarlar oluşan basıncı dengelemek için genişlemeye başlar. Ve böylelikle makat bölgesinden dışarı çıkmış olur. Bu durumda basur yani hemoroid dediğimiz hastalığın başlamasına neden olan bir durum olarak ortaya çıkar. Basurun geçmesi için yapılacak olan cerrahi çalışmalar sonuç verecektir.

Basur Neden Olur?

Basurun oluşum nedenleri arasında pek çok şeyi saymamız mümkündür. Basurun en sık oluşma nedeni kabızlıktır. Sık sık oluşan kabızlık durumu pek ciddiye alınmadığında, basur gibi önemli bir sorunun ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında normal doğumdan sonra basur görülebilir. Basura neden olan diğer şeyler ise fazla kilo olarak bilinir. Kalça ve bacaklarda birikmiş olan yağlar toplardamara baskı yaptığından basur gibi bir sorunun ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bu yüzden fazla kilolu olan insanların basura yakalanma ihtimali daha fazladır.

Dış Basur:

Dış basur, adından da anlaşılacağı üzere makat yüzeyinde oluşan basurdur. Bağırsak duvarındaki zayıflamadan dolayı ortaya çıkan durumdur. Dış hemoroid durumunun insanı rahatsız edecek pek çok şey taşıdığı belirlenmiştir. Özellikle dışa doğru bir sarkma meydana geldiği için, ağrıların olması kaçınılmazdır. Bu büyüklük bazen bir nohut kadar olabilirken, basurun ilerlemesi durumunda yumurta büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Bu nedenle basuru hafife almadan zamanında tedavi olmak şarttır.

Basur Tedavisi:

Günümüzde basur tedavisioldukça kolay bir şekilde tamamlanmaktadır. Ameliyatsız olarak yapılan bu tedavi şekli sorunun çözümü adına iyi sonuçlar ortaya çıkarır. İlk olarak bu alanda bir ilaç tedavisi başlar.Bu dönem içinde bir düzelme yaşanmadığı takdirde cerrahi yöntemlere başvurulabilir. Genel anestezi altında yapılan işlemde hastanın bir gün boyunca hastanede kalması gerekecektir.

Basur Nasıl Geçer?

Basuru kalıcı olarak geçirebilmek adına ilaç tedavisine başlamak şarttır. Evde yapılan yöntemlerle basurun boyutunda bir iyileşmeler yaşanabilir. Ama basurun tekrar etme riski vardır.

Basur Ameliyatı:

Artık basur ameliyatı lazer ile çok kolay bir şekilde tamamlanabiliyor. Sadece 10 dakikayı alan bu işlem sonrasında, hastaların eski sağlığına kavuştuklarını söylemek doğru olacaktır.

Basura Ne İyi Gelir?

Basura iyi gelen şeylerarasında pek çok şeyi saymak mümkündür. Düzenli olarak bunların alımına dikkat edildiği vakit, basura iyi geldiği fark edilebilir. Özellikle sigara ve stresten uzak durmak, basuru çözebilmek için önerilen şeyler arasındadır. Bunun yanında şeftali yiyerek, basurun verdiği rahatsızlık hissini ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca papatya çayı, basura iyi gelen şeyler arasında olurken ağrıların azaltılması için kullanılması gereken bir yol olarak ön plana çıkıyor. Bunun yanında pırasa, kefir, keçiboynuzu, kepekli tahıllar, kuşburnu gibi besinlerde basuru geçirmeye yardımcı olan şeyler arasında yer alır.

Basur Bitkisel Tedavi:

Basura karşı bitkisel tedaviyöntemlerinden birini seçerek basurun iyileşmesi için çalışmalara başlayabilirsiniz. Isırgan otu ve su karışımını kaynatarak tülbetin içine koyun. Ardından basurlu bölgeye yerleştirerek, en az 15 dakika boyunca bekletin. Bunu günde 2-3 defa tekrar ederseniz sonuçları almaya başlayacaksınız. Aynı zamanda çobançantası otu, aloe vera gibi yöntemleri de tercih ederek bu sorunu geçirmeye çalışabilirsiniz. Bunun yanında bitkisel çaylardan kuşburnu ve zerdeçal iyi sonuçlar verecek diğer çözümler arasında yer alacaktır.


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer 2019

Basur Neden Olur, Nasıl Geçer 2019

Related news Basur Neden Olur, Nasıl GeçerBasur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer


Basur Neden Olur, Nasıl Geçer