Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 2019

Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 2019
18.05.2019

Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 48

Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonu'nu bu yıl hayata geçireceğiz

2019 verilerinin çok güzel ve çarpıcı olduğunu, erken rezervasyon rakamlarında ciddi yükseliş görüldüğünü vurgulayan Ersoy, 2018'de yaşanılan büyümeyi 2019'da da yakalayacaklarını dile getirdi.

Pazar paylarında değişiklik olabileceğini ama 2019'da da ciddi bir büyüme yakalanacak gibi göründüğünü aktaran Ersoy, kendileri için en önemli konunun hızlı büyümeden kaynaklanacak kapasite sorunlarını karşılayabilmek olduğunu bildirdi.

Burada da alt yapıların ön plana çıktığına işaret eden Ersoy, "Bugün Antalya Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ni gezdik. Terminalin birisi kapalı. TAV artık yeni işletmeci olarak devreye girdi. Çok profesyonel bir havalimanı işletmecisi. Olası kapasite sorunlarını dikkate alarak yatırıma başlamışlar. Terminalin birisini kapatıp, ciddi yatırımlar almışlar. Bizim açımızdan sevindirici. İşletmeye açık olan yerlerde de kısmi tadilatlarla 2019'da kapasite artışına hazırlanıyorlar. Personel sayısında yüzde 30 civarında artışa gitmişler. Bu da çok iyi bir olay. Muhtemelen 2019'da havalimanında ciddi bir sıkıntı yaşamayacağız. Olası büyük yoğunluklara karşı havalimanı hazır olacak." diye konuştu.

Alt yapı deyince arıtmaların akla geldiğine dikkati çeken Ersoy, arıtmayla ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ciddi çalışmalar yaptıklarını, sektör, belediye ve bakanlık olarak bir çalışma programı başlattıklarını ifade etti.

İlk protokolü de Belek bölgesinde bu hafta hayata geçireceklerini, Belek'in arıtma kapasitesini ciddi oranda artıracaklarını anlatan Ersoy, ihalesinin de bu hafta sonuçlanacağını söyledi.

Bakan Ersoy, iki aşamalı ihale olacağını, ilk aşamada acil kapasite devreye alınacağını, ikinci aşamada arıtmanın tamamen yenileneceğini kaydetti.

2020 itibariyle ileriye dönük 15 yıllık kapasiteyi karşılayacak arıtmanın devreye gireceğine değinen Ersoy, Belek'te sonra Kemer, ardından Side ve Ege Bölgesi'ne doğru turistik alanların hem alt yapı kapasitesini artıracaklarını hem de yenileyecekleri bilgisini verdi.

Doğa ve temiz denizin önem arz ettiğini, bu konuda hassas olduklarını vurgulayan Ersoy, turizmcilerin artık gelen turist sayısını değil de kişi başına düşen geliri konuşmaya başladığını, bu durumun da sevindirici olduğunu dile getirdi.

NİCELİKLİ TURİSTTEN NİTELİKLİ TURİSTE GEÇİŞ

Ersoy, turizm patronlarının müdürlerine otellerdeki doluluktan çok, gecelik kişi başı gelirin ne kadar elde edildiğinin sorulması gerektiğini hatırlattı.

Kişi başı gelire konsantre olunması gerektiğine dikkati çeken Ersoy, "Nicelikli turistten nitelikli turiste geçişe başlamamız gerekiyor. Biz Türkiye olarak fazlasıyla bu değişime hazırız. Geçmişte yapılan yanlış mıydı? Hayır. Doğruydu. Biz turizm treninde en arka vagonlardan en ön vagonlara doğru yavaş yavaş ilerleyerek gidiyoruz. Bulunduğumuz jeopolitik konum bize bazen mehter marşı gibi iki ileri, bir geri yaptırabiliyor. Bizden kaynaklı değil. Bizim komşularımız ile başkalarının komşuları çok farklı. Türkiye'yi o yüzden her ortamda herkesle kıyaslamamamız gerekiyor." diye konuştu.

Ersoy, çok fazla yatak kapasitesi ile başarılı turizmci olmadığını, servis ve hizmetin kalitesinin önemli olduğunu kaydetti.

Kişi başı geliri yükseltmenin meşakkatli ve uzun bir süreç olduğunu anlatan Ersoy, şöyle konuştu:

"Beş yıllık programda biz bunu başarırsak gerçekten çok zor bir işin altından kalkmış olacağız. Şubat ayında 2019-2020 kış döneminin kontratlarını yapıyorsunuz değil mi? Gerekli cesaret oluştu. Fiyatlarınızı yükselteceksiniz değil mi? O cesaretiniz artık gelsin. Fiyatlarınızı artırın. Özellikle kışın peynir ekmek fiyatına otel veriyorsunuz. Olmaz. Artırmanız gerekiyor. Fiyat artırmak güzel de konseptinize, işinize ilaveler getirmeniz gerekiyor.

Fiziki ortamınıza da bazı ilaveler getirmeniz gerekiyor. Şimdi bana 'Kazandığımız parayı da oraya yatırdık' diyeceksiniz. Hiç bir şey kalmasa ki kalır daha iyi bir fiyat ortalamasına gelmiş olursunuz. Nitelikli turist nitelikli personel doğurur. Gözardı edilen bir konu var. Antalya'da oda başı personel ortalama 0,6 civarında. 0,6 oda başı personelle nitelikli turisti getirmek imkansız. Bir hedef daha koyun kendinize. Aşamalı bir şekilde oda başı minimum bir personel gelecek bir turizm planlaması yapmamız lazım."

"KIŞIN UÇAKLARIN DOLU UÇMASI İÇİN NE GEREKİYORSA KARARLARIMIZI VERECEĞİZ"

Sektörde çalışan personelin iyi korunması gerektiğini anlatan Ersoy, şunları kaydetti:

"Personel 7-8 ay çalışıp askıya alındıktan sonra sektör değiştirmek zorunda kalıyor. Bu da turizmde karşılaştığımız en önemli sıkıntılardan birisi. Türkiye'de 76 turizm meslek lisesi var. Bunların 11'ini otellerle protokolledik. Protokollenmiş olan meslek liseleri kolej statüsüne getirildi. En az üç lisan eğitimi alacaklar. O okulların müfredatlarını değiştiriyoruz. İngilizce ve Rusça mecburi olacak. Bir de seçmeli lisan olacak. Bu okul sayısını ihtiyaç kadar da artırabiliriz. Gerçek anlamda uygulamalı, sizler tarafından yetiştirilmiş gerçek anlamda turizm ihtiyacına cevap verecek personelin yetişmesini sağlayacağız. Eğitimini otelde göreceği için sezonluk personel ihtiyacını da karşılayacak. Öğrenciler açısından da çok iyi olacak.

Nitelikli turist için ulaşım çok önemli. THY ile protokol yaptık. Business tarifeli seferlere Antalya, Bodrum, Dalaman, İzmir Havalimanları'na nisan ayı itibariyle başlıyoruz. İlk etapta 67 sefer planlamıştık. Şu an 80 sefere çıkarma kararı aldık. Londra 4 idi 7'ye çıktı. Haftada toplam 80 seferle uçuşlar başlıyor. Şubat ayının sonuna kadar bütün hatlar açılmış olacak. Şubat ayında Antalya'da özellikle kışın açık olan otel sahipleriyle toplantılar yapacağım. Bu hatlarla, kış uçuşlarıyla ilgili bir politika oluşturacağız. Kışın uçakların dolu uçması için ne gerekiyorsa kararlarımızı vereceğiz."

Ersoy, Bakanlık olarak çok ciddi tanıtım desteği verdiklerine dikkati çekerek, "Bu uçuşların çıkış noktalarında THY ile çok ciddi tanıtımlar yapıyoruz. Ocak ayı itibariyle başladı. Önce magazinlerde başladık, sonra TV programlarıyla destekleyeceğiz. Sonrasında dijitali de devreye alarak geçen yılın yedi katı direkt reklam anlaşmaları yaptık. Oradan da nitelikli turistle ilgili ciddi bir potansiyel ve doluluk yakalayacağımızı ön görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Tüm bunların sürdürülebilir olması ve kalıcı politikaların geliştirilmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Ersoy, şöyle devam etti:

"Turizm Geliştirme Fonu'nu bu yıl hayata geçireceğiz. Çünkü bu operasyonların sürdürülebilir ve uzun yıllara yayılmış olması gerekiyor. Bu fon nasıl doğdu? Dünyada en çok turizm geliri elde eden 10 ülkeyi incelediğinizde yedi tanesinde bu tarz fonlar var. Başarıların arkasındaki sırlar bu fon. İlk 10'a girememiş ama hak ettiğinin çok çok üstünde turizm geliri elde eden bazı ülkeler var. Bunların arkasında da turizm geliştirme fonu var. Böyle bir fon Türkiye açısından ihtiyaç.

Başarı için bir global hava yolu bir de turizm geliştirme fonu... Bizde global hava yolu vardı ama istediğimiz yere uçmuyordu. Biz onu nisan ayı itibariyle istediğimiz yere uçacak hale getirdik, ikna ettik. Devamında hep birlikte uçakların dolu gelmesini sağlayarak bu sorunu çözmüş olacağız. Fonla ilgili çalışmaları bir kaç ayda tamamlayıp yasalaştıracağız ve devreye alacağız. Böylece ikinci kilit sorunu da çözmüş olacağız. Rakiplerimizde olan biz de olmayan sorunu çözmüş olacağız."

"NİTELİKLİ TURİST MALİYET ODAKLI DEĞİL, GELİR ODAKLI OLUR"

"Fon güzel destekliyoruz ama otelcilerin ödeyeceği pay yüksek" şeklinde söylemler aldıklarını ifade eden Ersoy, bunun terk edilmesi gerektiğini anlattı.

"Ne yaparsa devlet yapsın, biz ondan nemalanalım" düşüncesinin hakim olduğunu hatırlatan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu politika olabilir ama sonuçlarını çok geç alırız. Devletin sınırsız kaynağı yok. Bir yerde ışık görüyorsak, bizim artık çok hızlı hareket etmemiz lazım. Çok vakit kaybettik. Küçük hesaplar peşinde koşuyorsanız, bunu ne benim bakanlığım sırasında görürüz ne de benim torunlarım görür. Bizim İspanya'dan eksiğimiz yok, fazlamız var. Biz sadece bazı şeyleri hatalı yapıyoruz. Onları düzeltmemiz lazım. Süratli olmamız lazım. En büyük hatamız da geçmişten gelen alışkanlıklarımız. Ne diyoruz? 'Devlet yapsın'. Devlet yapar ama yavaş yapar. O süreyi kaybetmeye tahammülünüz var mı? Yok.

Basit matematik. Bir yılda yapacağımız bir şeyi 20 yılda yaparsak 20 yılda o yatırım kendini 10 kere amorti eder zaten. Nitelikli turist maliyet odaklı değil, gelir odaklı olur. Yüzde birlerin hesabını yaparak yüzde 50 gelir artışını sağlayamazsınız. Kimse yüzde 1'e binde 5'e konsantre olmasın. Hepimizin konsantre olması gereken 630 dolar civarındaki geliri nasıl bin dolara getiririz olması lazım. Biz beş yıl içerisinde kişi başı gelirde bin dolara geleceğiz. Yeni hedefimiz bu. Turist sayısını da artıracağız. Hem turist sayısını artırmaya devam edeceğiz hem de gelirimizi bin dolara getireceğiz. Çok iddialı bir hedeftir. İmkansız mı? Kesinlikle değil."

Avrupa'daki örneklere bakıldığında İspanya'nın bin 200 dolarları başardığı yerde Türkiye'nin bin doları başarmasının ütopik olmadığını, turizmde maliyet odaklı düşünülmemesi gerektiğine dikkati çeken Ersoy, Türkiye'nin artık o devri kapattığını, gelir odaklı turizme kaymak zorunda olduğunu bildirdi.

Turizmde artık doğru bir şekilde hedefe konsantre olarak yol alınması gerektiğine vurgu yapan Bakan Ersoy, "Önümüz turizmde çok açık. Bu bir Antalyalı alışkanlığı. Gerçi ben de Antalyalıyım. Olayların hep negatif taraflarına konsantre oluyoruz. Faizler yüksek, şu yüksek bu yüksek. Biraz da iyi tarafından bakın. Türkiye'deki en şanslı sektör turizm. O sektörün içindeyiz. Sadece negatif şeyleri görmek için bakmayın, pozitif şeylere de bakın. Yabancı tur operatörleri Türkiye'ye yatırım yapmaya başladı, otelleri satın almaya başladılar. Geleceği var bu işin." değerlendirmesinde bulundu.

"TURİZMDE TÜRKİYE'Yİ HAK ETTİĞİ YERE GETİRECEĞİZ"

Tahsis sürelerinin 49 yıla tamamlanmasıyla ilgili bir olayla karşılaştığını, bunu hala şaşkınlık ve üzüntüyle karşıladığını aktaran Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hala Bakanlığa aracılar gönderip hizmet almaya çalışan yatırımcılar görüyorum. Turizm Bakanlığında öyle bir şeye ihtiyaç yok. Ne kadar başvuru varsa hepsini yetiştirdik. Yılbaşı gecesi saat 21.00'a kadar çalıştık. Sizin işlemlerinizi yetiştirmek için. Bana nasıl ulaşabileceğinizi biliyorsunuz. Lütfen Turizm Bakanlığını aracılarla hizmet veren bir bakanlık olarak görmekten vazgeçin. Haklıysanız bu dosyanız hızlı bir şekilde sonuçlanacak. Bakanlığın yeni politikası bu. Önünüzde hiçbir engel bırakmayacağız. Turizmde Türkiye'yi hak ettiği yere getireceğiz."

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, 2018'i 13 milyonu aşkın yabancı turist, 2 milyon yerli turist sayısıyla başarılı şekilde kapattıklarını bildirdi. Yağcı, dünyadaki turizm hareketliliğinin 2018'de yüzde 5,5 büyüdüğünü, Türkiye'de ise bu rakamın yüzde 20'nin üzerinde olduğunu dile getirdi.

Toplantıya Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve turizmciler katıldı.

Değerli Haberturk.com okurları.

Haberturk.com ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak Haberturk.com yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca Haberturk.com yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve Haberturk.com bunlardan sorumlu tutulamaz.

Haberturk.com yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlananKullanım Koşulları’nı veGizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.

Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 2019

Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 2019

Related news

 • Saç Dökülmesine Çare-Papatya Suyu
 • Kestane yenilebilir: eşsiz tat, sağlıklı özellikler
 • Söz Gözün Arkada Kalmasının ilk tanıtımı yayınlandı
 • BİLGİSAYARAMIZDAN SİTE YASAKLAMA
 • BUBA Ventures Yöneticilerinden Neda Soydan, Girişimler sektörlere entegre olmalı dedi

 • Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 68

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz


  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 11

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 88

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 19

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 8

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 65

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 21

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 13

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 25

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 35

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 8

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 77

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 73

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 91

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 41

  Bakan Ersoy: Turizm Geliştirme Fonunu bu yıl hayata geçireceğiz 48