Bahar Depresyonu Nedir 2019

Bahar Depresyonu Nedir 2019
Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir?

Bahar Depresyonu Nedir?

Bahar Depresyonu Nedir? Belirtileri Nelerdir? Bahar Depresyonu Ne zaman Görülür?Bahar Depresyonu Kimlerde Görülür?

Yılın en muhteşem mevsimindeyiz belki de. Dondurucu soğuklardan yakıcı sıcaklara geçmeden önce hem bedenimizi hem de ruhumuzu arındırmaya hazırlanan bahar aylarında hem dinginleşmeye hem de ruhunuzdaki ve bedeninizdeki fazlalıklardan kurtulabilirsiniz. İnsanın en muhteşem detoks zamanları olan bahar ayları aynı zamanda yorgunluğun ve depresyonun da en çok hissedildiği dönemler arasında yer alıyor. Eğer şu sıralar nedensiz bir yorgunluk ve bitkinlik hali ile boğuşuyorsanız nedeni bahardepresyonuolabilir. Sabah sizi yataktan çıkmamaya zorlayan, gün içerisinde sizi halsiz ve mutsuz kılan bahar yorgunluğu aynı zamanda büyük bir depresyonu da üzerinize yavaşça bırakmış olabilir.

Bahar ile birlikte canlanan doğa içerisinde güneşin bizi mutlu etmesi elbette büyük bir rol oynasa da aynı zamanda psikolojik ve fizyolojik değişimler ile dalgalanmalar yaşayabiliyoruz. Bununla birlikte ortaya çıkan panik atak, depresyon ve kaygı bozukluğu özellikle bahar aylarında çok daha sık olarak görülmeye başlanıyor.

Bahar Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

Bahar Depresyonu Nedir?

Güneş ile birlikte vücudumuzda mutluluk salgılayan serotonin hormonunun üretimi de artmaya başlıyor. Bu hormon ile birlikte her ne kadar kendimizi çok daha iyi hissetmeye başlasak da vücudumuz bu değişime çok da kolay ayak uyduramayabiliyor. Sürekli olarak yorgunluk hali, sinirli olma, isteksizlik, konsantrasyon bozukluğu ve umutsuzluk gibi duygular tarafından etrafınız çevrildiyse üzülerek bahar depresyonuna maruz kaldığınızı belirtmek isteriz. Eğer bu belirtiler iki haftadan daha uzun süre sizde kaldıysa mutlaka bir uzmandan yardım almanızı öneririz.

 • Üzgün ve boşlukta hissetme
 • Cinsel istekte azalma
 • İştah ve uyku düzeninde bozulma
 • Günlük işlere karşı ilgide azalma
 • Halsizlik, enerji kaybı ve performansta düşüş
 • İntihar düşüncesi ya da planı
 • Aşırı hareketlilik ve uyuşukluk
 • Sinirlilik hali
 • Kolayca ağlama ve kaygı durumu
 • Unutkanlık
 • Karar vermede güçlük
 • Umutsuzluk, çökkünlük ve değersizlik duyguları gibi belirtilerin birçoğu sizde mevcut ise mutlaka gereken önlemleri almalısınız.

Bahar Depresyonu Kimlerde Görülür?

Eğer daha önceden birdepresyonşikâyetiniz olduysa ya da genetik bir yatkınlığınız varsa bahar depresyonunun sizde görülme imkânı çok daha yüksek hale geliyor. İçe dönük ve iletişim açısından zayıf kişilerde de bahar depresyonu çok daha sık olarak görülebiliyor. Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahipseniz bu durumda da esneklik gösteremediğiniz durumlarda depresyona maruz kalma durumunuz oldukça yüksek olacaktır.

Bahar Depresyonu Nedir?

Güneş Işığına Kendinizi Teslim Edin

Bahar depresyonunun en iyi çarelerinden biri güneş ışığı. Sabah erken saatlerde yapacağınız 1 saatlik yürüyüş ya da spordan sonra gün içinde fırsat bulduğunuz her an güneşin teninizi okşamasına izin vererek bahar yorgunluğunu ve depresyonunu ortadan kaldırabilirsiniz. Uykunuzu düzenli hale getirerek gününüzü iyi bir şekilde planlamak bahar depresyonunuzun sizi ele geçirmesini önlemek için doğru bir başlangıç olabilir. Kapalı ortamlardan ziyade açık havada oturmaya özen gösterip tatil günlerinizi doğa içerisinde geçirerek de bu sisli dönemi çabucak atlatabilirsiniz.

Bahar Depresyonu Nedir 2019

Bahar Depresyonu Nedir 2019
Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir


Bahar Depresyonu Nedir