Baş AğrısıBaş Ağrısı
Baş Ağrısı

Baş Ağrısı

-- Sponsorlu Bağlantılar --
Baş ağrısı önemli bir sorun olarak bilinmektedir. Hemen hemen herkes hayatının belirli dönemlerinde baş ağrısına maruz kalmaktadırlar. Bu ağrı bazen sinirsel kaynaklı olabileceği gibi bazen de ciddi hastalıkların habercisi olarak karşınıza çıkacaktır. Türkiye’de yaygın olarak yaşanan baş ağrısının nedeninin büyük oranda sinirsel etkenlere bağlı olarak ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu baş ağrıları kişi sinirlendiğinde ortaya çıkmaktadır. Kişinin sinir derecesine göre şiddeti de değişebilecektir. Bunun dışında çeşitli hastalıkların habercisi olan baş ağrılarında ağrının şiddeti sinirsel olaylara oranla daha ani ve daha fazla olmaktadır. Bu yüzden de ani ve sık baş ağrıları yaşayan kişilerin en kısa zamanda bir doktordan yardım alması gerekecektir.
Baş Ağrısı

Baş Ağrısının Çeşitleri

-Primer Ağrı:Bu baş ağrısı psikolojik etmenlerle ortaya çıkan sinirsel ağrılardır. Yapılan araştırmalar kişilerdeki baş ağrısının %50’den fazlasının bu sebepteki baş ağrılarından şikâyetçi olduğunu göstermiştir. Bu oran Türkiye oranı olarak kabul edildiğinden kişilerin sinirsel ağrı yaşamalarının nedeninin araştırılması ve çeşitli çözümler bulunması gerekecektir.
-Gerilim Ağrıları:İsminden de anlaşılacağı gibi kişinin gereğinden fazla gerildiği durumlarda ortaya çıkmaktadır. Genelde bu ağrılar çok uzun süreli olmamaktadırlar. Gerilimle beraber ağrı da başı terk edecektir. Bu yüzden bu ağrılar çok fazla önemsenmemektedir.
-Migren:Genetik yatkınlığa bağlı olarak kadınlarda erkeklerden daha fazla oranda ortaya çıkan migren ağrısı baş ağrıları arasında belki de en çok dikkat edilmesi gereken ağrıdır. Tam nedeni henüz bilinmemekle birlikte migrenin de psikolojik olabileceği yönünde ciddi bulgular bulunmaktadır. Yine migrenin psikolojik tedavilerle çözülebildiği bilinmektedir. Migren ağrısı çok sert ve bir anda olan bir ağrıdır. Ağrı genelde ataklar şeklinde olduğundan geldiği anda kişinin tüm hayati işlevlerini etkilemektedir.

Baş Ağrısı Hangi Durumlarda Önemsenmelidir?
-Sık sık olan ani ağrılarda
-Çok şiddetli baş ağrılarında
-Ağrıyla birlikte başlayan kusma ya da ateş varsa
-Baş ağrısı ilerleyen yaşlarda ve henüz başlamışsa
-Baş ağrısı ile birlikte ani uyku gelmişse ya da yorgunluk hali başlamışsa
-Vücutta ağrı nedenli döküntüler oluyorsa
-Ağrı hep anı bölgede oluyorsa ve durdukça şiddetleniyorsa
-Vücudun herhangi bir yerinde ağrı devam ederken uyuşma ya da karıncalanma hissediliyorsa
-Ikınma ya da cinsel aktivite sonrası çok fazla efor harcanmasına bağlı olarak baş ağrısı oluşuyorsa
-Başlayan ağrıyı daha önce hayatınızda hiç yaşamamışsanız bu durumda en yakın sağlık merkezine başvurmanız gerekecektir. Çünkü bu ağrıların beyin kanamasında beyin tümörüne kadar birçok nedeni olabilmektedir.
Baş Ağrısında İlaçların Yeri

Ciddi anlamda baş ağrısı olmayan durumlarda ağrı kesici tedavi edici olabilmektedir. Bu durumlarda ağrı kesicinin tedavi amaçlı kullanılması yerine yüz egzersizleri yapılarak ağrının geçirilmeye çalışılması daha doğru bir yöntemdir. Vücuda sürekli ilaç girmesi kişinin bağışıklık sistemini düşürmektedir. Bu yüzden uzmanlar özellikle baş ağrılarında ilaç kullanılmasını önermemektedir. Böyle durumlarda kişinin farklı şeylerle uğraşması baş ağrısını unutmasında etkili olabilecektir. Zaten psikolojik nedenli olan bu basit ağrılar oyalanma ile kolayca atlatılacaktır.
Tehlikeli hastalıklar sonucu oluşan bir baş ağrınız varsa bu ağrının ağrı kesici ile geçmeyeceğini bilmeniz gerekecektir. Bu durumlarda ağrı kesici tedavi edici olmaktan çok daha çok yıkıma uğratıcı olabilir. Beyinle ilgili bir sıkıntı varsa ve ağrı kesici kanı sulandırıcı etki yapıyorsa beyin kanması olasılığı artacaktır. Hatta bu durumlarda alınan ilacında çok hızlı bir şekilde etkinliğini göstermesi ile sonuçların çok ciddi boyutlarda olması kaçınılmaz olmaktadır.
Baş AğrısıBaş Ağrısı

Related news

 • Sarımsaklı, Zencefilli Grip Çorbası İçin tıklayınız
 • Nefis Yasemin Çiçeği Tatlısı Tarifi
 • Tahin-pekmez ikilisi kilo aldırır mı
 • Exper müşteri hizmetleri telefon numarası
 • Etiket: sivilceler ve sivilce izleri

 • Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı

  Baş Ağrısı