AylaFilmi Vizyon Eleştirisi 2019

AylaFilmi Vizyon Eleştirisi 2019 AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

"Ayla''Filmi Vizyon Eleştirisi

"Ayla''Filmi Vizyon Eleştirisi

‘’Ayla''Filmi Vizyon Eleştirisi, Film Savaş Mağduru Tüm Ayla'ların Anısına İthaf Ediyor, Nerede Bu Adam Yahu, Ve Daha Fazlası Kadin.com' da.

Türkiye’nin 90. Oscar Ödülleri için ‘’yabancı dilde en iyi film’’ adayı olarak seçilen Can Ulkay’ın yönettiği  ‘’Ayla’’ filminin galası geçtiğimiz günlerde yapıldı.  Uniq İstanbul’da gerçekleşen bu şahane galada protokol koltuklarımızın üzerinde Ayla yazılı mendiller vardı. Evet, bu mendillere az sonra ihtiyacımız olacaktı, zira tüm salon gerçekte yaşanmış olan bu öyküye ağlamaktan helak oldu.

[caption id="attachment_29155" align="alignnone" width="797"]Ayla( sol baştan: Volkan Karataş, Can Ulkay, Sinem Uslu, Kim Seol, Süleyman Dilbirliği, Ayla, Mustafa Uslu )[/caption]

Filmin konusu kısaca şöyle;  1950 yılında Kore Savaşında yer alan Astsubay Süleyman Dilbirliği savaş alanında ailesini kaybetmiş, cesetlerin arasında nereye gideceğini bilmeyen 5 yaşındaki Koreli bir kız bulur. Süleyman Astsubay kızı yanına alır ve Ayla ismini koyar. Birliğin neşesi haline gelen Ayla ile Süleyman Dilbirliği kendi aralarında bir bağ kurmayı başarırlar ve kısa sürede baba-kız gibi olurlar. Fakat 15 ay sonunda birliğin Ana Vatana geri dönme kararı çıkar. Ayla'yı bırakmak istemeyen Süleyman Astsubay her yolu denese de Kore kanunlarını aşamaz. Küçük kızı yanında götürmeyi başaramayan Süleyman Astsubay ve yetimhaneye verilecek olan Ayla son vedalarında bir gün tekrar bir araya gelmek için birbirlerine söz verirler. Günün birinde öyle de olacaktır…

Yönetmen koltuğuna başarılı reklam yönetmeni Can Ulkay'ın oturduğu dram filmi Ayla'nın senaryosu ise  Uzun Hikâye, Kavak Yelleri, Doludizgin Yıllar'ın da senaristliğini yapmış olan Yiğit Güralp'e ait. Filmin başrollerinde Kim Seol, İsmail Hacıoğlu, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Çetin Tekindor, Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young gibi yerli ve yabancı birçok oyuncu yer almaktadır.

resim 1

Film Savaş Mağduru  Tüm Ayla'ların  Anısına İthaf Ediyor

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu, drama yüklü bu acı gerçek hayat hikâyesini beyaz perdeye taşıyarak, insanlığa savaşın sarsıcı etkisini bir kez daha göstermeye hazırlanıyor.  Ayla ve Süleyman Dilbirliği’nin bu hikâyesi belki de birilerinin vicdanlarına dokunmayı başaracaktır. Mustafa Uslu’yu böylesine şahane bir filmin çekilmesine gönül verdiği için tebrik ediyorum. Film donanımlı oyuncu kadrosuyla da göz doldurmayı başarıyor. Özellikle Ayla karakterini canlandıran Koreli çocuk oyuncu Kim Seol’un Oscar’lık oyunculuğu herkesi büyüleyecek.

ayla filmi

Nerede Bu Adam Yahu

Filmin en çokta senaryosunu sevdiğim için gala sonrası filmin yazarını tebrik etmek istedim ve senarist Yiğit Güralp’ı sorduğumda mekânda olmadığını öğrendim. Sonradan aldığım bilgilere göre Yapımcı Mustafa Uslu ile aralarında küçük çaplı bir münakaşa olmuş,  senarist ne basın gösterimine ne de galaya davet edilmemiş. Açıkçası bu durumu idrak etmem çok güç oldu. Senaryo yazan biri olarak biliyorum ki bu iş kolektif bir iş. Ve senaryo dünyaya bir çocuk getirmekle aynı şeydir. Yazması yıllarınızı alan, silip silip yeniden düzenlediğiniz onlarca sahnede irmik irmik emek vardır. Aradaki sorun her neyse hele ki barış temalı bir filmde, küslüklerin biran evvel çözülmesini umut ediyorum.

Yönettiği reklam filmleriyle ön plana çıkan Can Ulkay, reklamcılık tecrübelerinden esintilerle birçok planı başarıyla çekmiş. Hatta bazı sahneleri reklam filmi sanabilirsiniz! Yönetmene eleştiri olarak özellikle Ayla’nın da içerisinde bulunduğu Türk askerlerine saldırı sahnesini zayıf buldum. Akademi üyeleri savaş sahnelerine Steven Spielberg,  Mel Gibson’dan antrenmanlı olduklarından dolayı, o seviyede olmasa bile akademi beklentisinin üstünde çekilebilinirdi.

Türk askerlerinin Ayla ile birlikte Tokyo’ya gittikleri sahnede de herhangi bir Tokyo esintisi göremedim. Hatta Beykoz kundura fabrikasındaki her diziye sahne olan gözlerin aşina olduğu bir sokağın filmdeki sahnelerden birine plato olarak seçilmesini de uygun bulmadım.  Kendimde film çeken biri olarak tabii ki bir filmin çekilmesinin ne kadar güç olduğunu biliyorum ve zaten bu küçük eleştirilerim filmin diğer sahnelerini izlerken ezilip gidiyor. Görüntü yönetmeni Jean Paul – Seresin filmin atmosferini 1950’lere taşırken son derece başarılı görüntüler kaydediyor ve aslında en büyük alkışı o hak ediyor diyebiliriz. Tabii ki filmin senaristi Yiğit Güralp’in zihninden dökülen sözcüklerde alkışlanmaya değer.

Oscar yolunda ilk 8 finalist arasında kalma olasılığı yüksek bir filmden bahsediyoruz ve eleştireceğim şeyler arasında film müzikleri ilk sıraya çıkıyor. Bir sahnenin atmosferini tamamlayan en önemli unsur kuşkusuz müziktir. Ancak Ayla filmi müzikleriyle ön plana çıkamıyor ve son derece etnik tonlamalarla seviye beklenenin altında seyrediyor. Müziklere olumlu eleştiri olarak Sertab Erener’in Ayla için söylediği Finding White in Black’i keyifli buldum diyebilirim, şarkının İngilizce versiyonu orijinal versiyonuna kıyasen kulağa daha güçlü geliyor.

Filminen sevdiğim yüzlerinden biri ise, Süleyman Dilbirliği’nin eşini canlandıran Büşra Develi ‘idi. Başlarda bu kadar uzun boylu bir oyuncu seçip, bir de topuklu ayakkabı giydirilip 180’lik İsmail Hacıoğlu’nun karşısına bir dev gibi dikmek ne kadar doğru bir tercih diye düşünürken, Büşra Develi’nin başarılı performansı ve güzelliği fikrimi değiştirdi. Onun bu doğal güzelliği, modern türk kadınının yüzünü dünyaya göstermemiz açısından da doğru tercih olmuştu aslında.

Filmin başlıca mesajları arasında haliyle çocuk ve savaş mottosu var. Sevginin gücü ve insaniyet var. Anadolu insanının iman gücü ve ruhlarındaki adalet, asalet duruşu var.  Oscar’a giden bu yolculukta Ayla’ya şans diliyorum ve yolunun açık olmasını diliyorum.

Volkan Karataş

Volkan Karataş

Volkan Karataş, 1991 doğumlu. Grafisch Lyceum Rotterdam’da lise eğitimini alıp, Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği bölümünden mezun. Aynı zamanda Uluslararası Film Festivallerinde birçok ödül kazanmış olan kısa filmlerinin senarist ve yönetmenliğini yapmaktadır.

AylaFilmi Vizyon Eleştirisi 2019

AylaFilmi Vizyon Eleştirisi 2019

Related news

 • Sağlıklı bir evlilik nasıl olmalıdır
 • Yaz Aylarında Ayak Sağlığına Dikkat
 • İlkbahar için En Şık Çanta Modelleri 2017
 • Pamuk Prenses Tatlısı Videosu
 • Papatya Pasta Video

 • AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi

  AylaFilmi Vizyon Eleştirisi