Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 2019

Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 2019


Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 48 16.02.2019, 02:29

Askerlik Kanunu Meclis'te Görüşülecek

Ana Sayfa > Haberler > Gündem10 Ocak 2016, 18:29'da eklendi

Tasarı ile 'Yurt dışında yaşayan vatandaşlardan alınan 6 bin Euro'luk askerlik bedelinin bin Euro'ya düşürülmesi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının vatandaşlara dağıtımına başlanması, Nüfus cüzdanı ibaresi kimlik kartı şeklinde değiştirilmesi, Aile kütüklerinde yer alacak bilgilere biyometrik veri ilave edilmesi, Maden Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Kanunu ile 5510 sayılı Kanunu' gibi kanunlarda düzenlemeler yapıyor. Ayrıca Borsa İstanbul'da işlem gören şirketlerin Sayıştay tarafından denetlenme esaslarının belirlenmesine ilişkin hususları da düzenliyor.

Kimliklere ödenecek ücretler

Tasarının kanunlaşmasıyla birlikte nüfus cüzdanları için 8 lira, kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 lira, değiştirme sebebiyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı için 50 lira alınacak.

Milli Savunma Komisyonunda, 'Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' ele alınacak. Çocuğu olan memur anne veya babaya, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden aybaşına kadar normal çalışma süresinin yarısı kadar çalışma imkanı getiren tasarı, muhtarların maaşlarını da 1300 liraya yükseltiyor. Emekli olduktan sonra Bağ-Kur kapsamında çalışmaya devam eden esnafın, emekli aylıklarından kesilen sosyal güvenlik destek primi kesintisi de ortadan kalkacak.

Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu ise basına kapalı çalışmalarına devam edecek. Anayasa Komisyonunda ise 2011-2013 yılları arasında görev yapan Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmalarının değerlendirilmesine dair sunum yapılacak.

Meclis hareketlenecek

Çevre Komisyonunda da çeşitli uluslararası anlaşmalara ilişkin kanun tasarıları ile 'Yasa Dışı, Kayıt Dışı ve Düzenlenmemiş Balıkçılığı Önleme, Caydırma ve Ortadan Kaldırmaya Yönelik Liman Devleti Tedbirlerine Dair Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı' görüşülecek.

Salı günü, Meclis'te grup toplantıları yapılacak. Liderler, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunacaklar. Ankara'daki bombalı saldırıda hayatını kaybedenlerin aileleri, Meclis'te bazı temaslarda bulunacaklar.

Ayrıca, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın Anayasa Uzlaşma Komisyonu için liderlere gönderdiği mektuplara, partilerin cevap vermesi bekleniyor.

Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 2019

Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 2019

Related news

 • Ispanaklı Kubbeler Tarifi
 • Kedi Köpekler Yıkanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • Dalgıç karıştırıcı Bosch MSM6B400: yorumlar, özellikleri, öneriler

 • Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 57

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek


  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 32

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 40

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 44

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 22

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 98

  Askerlik Kanunu Mecliste Görüşülecek 31