Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 2019

Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 2019
19.09.2019

Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 22

Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması

Karboksilik asitlerin anhidritleri ürünlerdir.moleküllerinin dehidrasyonu. Bu biyo-bileşikler için, radikallerin izomerizmi karakteristiktir. Karboksilik anhidritleri adlandırırken, en sık kullanılan adlandırma (örneğin asetik anhidrit, maleik anhidrit, vb.) Kullanılır. Su giderici ajanların karbonik asitlere (genellikle fosfor oksit) eklenmesi sürecinde, dehidrasyon meydana gelir ve bu da karboksilik anhidritlerin oluşumuyla sonuçlanır.

Asetik anhidrit: preparat

Yukarıdaki bileşik yıkanabilirçeşitli şekillerde. Bunu sentezlemek için, çok güçlü bir dehidrasyon maddesi olan fosfor oksit kullanılır. Bu anhidridin sentezlenmesi için başka yollar da vardır. Örneğin, asetik anhidrit, fosfat anhidridin asetat asidi üzerindeki etkisi ile üretilebilir. Soğutma işleminde, CH3CO1'in bir parçacığı, kurutulmuş ve iyice kurutulmuş asetat-asit sodyumun bir parçacığına damla damla ilave edilir. Ortaya çıkan karışım orta derecede ısıtılır ve sentezlenen asetik anhidrit, bir kum banyosu üzerinde damıtılır, daha sonra damıtma yoluyla arıtılır. Bu çalışmanın sonucunda, güçlü bir şekilde asetat kokan bir sıvı elde edilir.

Asetik anhidrit, yanı sıra düşük molekülermaddeler - suda neredeyse çözünmeyen akut kokulu sıvılar, birçok organik maddede kolayca çözünür. Daha yüksek karboksilik asitlerin (özellikle sınırlayıcı olan) anhidritlerin kokusuz katılar olduğu unutulmamalıdır. Kaynama sıcaklıkları, karşılık gelen karboksilik asitlerden önemli ölçüde daha yüksektir.

Asetik anhidrit: kimyasal özellikler

Bu bağlantı genellikleOrganik sentez yöntemleriyle farklı organik madde sınıflarının birçok temsilcisini elde etmek. Anhidritler su ile reaksiyona girdiğinde, ilgili asidin iki molekülü elde edilir.

Anhidridlerin amonolizi, karşılık gelen karboksilik asitlerin amidleri ve amonyum tuzlarının oluşumuna yol açar. Aminiz reaksiyonları, anhidritlerden esterleri hazırlamak için kullanılır.

Asetat anhidrit olarak kullanılırasetil selüloz, vinil asetat, ilaçlar, dimetilasetamid, boyalar, aromatikler ve benzerlerinin üretiminde dehidrojene edici ve asetile edici madde. Asetaldehit solunum sistemini ve gözleri tahriş eder ve ayrıca cilt yanıklarına neden olur.

Selüloz asetatın etkisi ile üretilirbir katalizörün varlığında selüloz asetat asetat (sülfat asit). Tamamlanmamış asetilasyon durumunda, selülozun mono ve diasetatları elde edilir. Selülozun di ve triasetatları asetat ipeğin üretiminde kullanılır. Bunu yapmak için, bir aseton ve etanol (85:15) veya saf aseton karışımı içinde çözülürler. Özel filtreler aracılığıyla zorlanan viskoz bir çözelti ortaya çıkıyor. İnce şeritler solüsyonları kurur ve farklı tiplerde sentetik lifler üretmek için kullanılan ipliklere dönüşürler.

Endüstriyel amaçlar için, diğer türlerianhidrid. Suda ve asetonda yüksek oranda çözünen kristalli bir madde olan maleik anhidrit, 52.85 ° C'de erir. Tipik olarak, bu madde maleik asitten türetilmiştir. Pestisitler, polyester ve alkid reçinelerinin üretiminde kullanılır. Ftalik anhidrit, naftalenin oksidasyonuyla üretilir. İkincisi, büyüme uyarıcıları, böcek öldürücüler ve bazı ilaçların sentezi için kullanılır. Ftalik anhidrit erime noktası 128 ° C olan kristal bir maddedir. Bahsedilen anhidrit, fenolftalein (gösterge ve ilaç) üretmek için kullanılır. Bu anhidrit kovucular (dimetil ftalat) yapmak için kullanılır.

Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 2019

Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 2019

Related news

 • Ece Seçkin pilotla nişanlandı
 • SICACIK İÇİMİ İLE KÖZLENMİŞ MALZEME İLE DOMATES ÇORBASI DENEDİNİZMİ
 • Bayram Bektaştan Habertürke çok özel açıklamalar
 • Kia Sorento: ikinci nesil SUV incelemeleri
 • Evde Kızılcık Nasıl Kurutulur Resimli Anlatım

 • Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 37

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması


  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 53

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 59

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 60

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 93

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 40

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 21

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 77

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 64

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 78

  Asetik anhidrit: özellikleri, üretimi ve uygulaması 25