Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi 2019

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi 2019
Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi

artrite bitkisel tedavi

artrite bitkisel tedavi

Artrit, bir çeşit eklem hastalığıdır. Eklemlerde ağrı ve şişliklere neden olur. Bazı durumlarda hareket etmeyi zorlaştırabilir.

Artrit belirtileri:

Artrit belirtileri bağışıklık sisteminin zayıflaması ile artar. Artrit nedeni ile oluşan ağrı, sertlik, şişlik, kızarıklık ve hareket etmede azalma gibi belirtilerin azaltılması için bazı bitkisel çözümlerden faydalanılabilir.

Artrite ne iyi gelir: Artrit için bitkisel tedavi

1.) Artrite iyi gelen bitkiler: Zerdeçal

– Zerdeçal, kurkumin adında eklem sağlığı için faydalı olan bir bileşiği içerir. Eklemlerde oluşan iltihabı ve inflamasyonu azaltır. Aynı zamanda ağrıları da yatıştırır.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz zerdeçal eklenir. Demlenmesi için 10 ya da 15 dakika kadar beklenir. Daha sonra süzülür ve tületilir.

– Alternatif olarak bir bardak ılık sütün içerisine biraz zerdeçal eklenerek de tüketilebilir.

2.) Artrite iyi gelen yiyecekler: Zencefil

– Zencefil de eklem ağrıları ve iltihabı için son derece etkili bir çözümdür. İltihabın azaltılmasına yardımcı olur. Anti enflamatuar özellikleri vardır.

– Her gün 30 gram zencefil tüketilmesi önerilir.

– Alternatif olarak, ağrılı bölgelere düzenli olarak zencefil yağı da uygulanabilir. Düzenli uygulandığında iltihabın kısa sürede azaltılmasını sağlar.

3.) Artrit için şifalı bitkiler: Elma sirkesi

– Elma sirkesi de eklem ağrıları için etkili çözümlerden biridir. Yatıştırıcı özelliklerinin yanı sıra magnezyum, potasyum, kalsiyum ve fosfor bakımından da zengindir.

– Bir bardak ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşığı elma sirkesi ile 1 çay kaşığı bal eklenir. Karıştırılır ve tüketilir. Her gün düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

4.) Eklem ağrısına ne iyi gelir: Tarçın

– Tarçın da artrit ağrılarının azaltılmasında son derece etkilidir.

– Yarım çay kaşığı tarçın ile bir yemek kaşığı bal karıştırılır. Elde edilen karışım bir bardak ılık suya eklenerek tüketilir.

– Alternatif olarak biraz su ile tarçın karıştırılır. Elde edilen karışım eklemlere masaj yaparak uygulanır. Bir süre bekletilir ve alan ılık su ile durulanır.

5.) Eklem ağrısına bitkisel çözüm: Yeşil çay

– Yeşil çay, kersetin adı verilen kimyasal bir bileşik içerir. Bu içeriği ile eklemlerdeki iltihabın ve ağrıların azaltılmasını sağlar. Ayrıca anti enflamatuar ve antioksidan özellikler de içerir.

– Her gün düzenli olarak 3 bardak yeşil çay tüketilmesi önerilir.

– Yeşil çay etkilenen alanlara ılık halde kompres olarak da uygulanabilir.

6.) Eklem ağrısı için ne yapılmalı: Kırmızı acı biber

– Kapsaisin maddesi içeren kırmızı acı biber artrit nedeni ile oluşan ağrıların azaltılmasında son derece etkilidir. Kısa sürede rahatlama sağlar. Doğal bir ağrı kesici olarak bilinir.

– Biraz kırmızı acı biber ile su karıştırılır. Elde edilen karışım ağrıyan eklemlere uygulanır. Bir süre alanda bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün 1 ya da 2 kez düzenli olarak yapılmalıdır.

7.) Artrite karanfil

– Karanfil doğal bir anti inflamatuar olan eugenol isimli bir kimyasal içerir. Artrit ağrılarının azaltılmasında son derece etkilidir. Eklemlerdeki iltihabı ve şişlikleri de azaltır.

– Karanfil ezilerek etkilenen alanlara uygulanabilir. Bir süre bekletilir ve su ile durulanır. Uygulamanın düzenli olarak her gün yapılması önerilir.

8.) Eklem iltihabına bitkisel çözüm: Yonca

– Yonca içerdiği mineraller ile artrit belirtilerinin kısa sürede azalmasını sağlar. Aynı zamanda cildin ph dengesini korur.

– Bir bardak kaynar suyun içerisine biraz yonca eklenir. Ardından demlenmesi için 10 ya da 15 dakika kadar beklenir. Süzülür ve çay şeklinde tüketilir. Günde 2 kez düzenli tüketilmesi var olan inflamasyonu azaltır.

9.) Romatoid artrit masaj

– Eklemlere düzenli olarak masaj yapılabilir. Masaj, kan akışının artmasına yardımcı olurken aynı zamanda iltihabı ve ağrıyı azaltır.

10.) Romatoid artrit sıcak iyi gelirmi: Sıcak ve soğuk kompres

– Artrit ağrıları için önerilen bir diğer çözüm sıcak ve soğuk kompreslerdir. Gün içerisine 15 dakika kadar sıcak kompres uygulandıktan sonra 10 dakika soğuk kompres uygulanması önerilir.

– Soğuk kompres alanın uyuşmasına yardımcı olur. Sıcak kompres ise kan akışını artırır ve olası şişlikleri azaltır.

11.) Akupunktur

– Akupunktur da artrit nedeni ile oluşan ağrıların azaltılmasında etkilidir. Kısa sürede etki sağlar. Ancak alanında uzman kişilere yaptırılması gerekir.

12.) Eklem iltihabına iyi gelen bitkiler: Hodan tohumu yağı

– Hodan tohumu yağı artrit ve diğer eklem hastalıkları için önerilen en etkili çözümlerden biridir. Anti inflamatuar özellikler içerir.

– Biraz hodan tohumu yağı etkilenen eklem alanlarına masaj yaparak uygulanır. Bir süre ciltte bekletilir ve su ile durulanır. Uygulama her gün düzenli olarak yapılmalıdır.

13.) Romatoid artrit hastaları nasıl beslenmeli?

– Artrit durumunda var olan ağrı ve iltihabın azaltılması için beslenme düzenine dikkat edilmelidir.

– Vücut için gerekli olan tüm mineraller ve vitaminler alınmalıdır. Özellikle omega 3 yağ asitleri içeren gıdalar önerilir. Keten tohumu ile yağlı balıklar beslenme düzenine mutlaka eklenmelidir.

– Anti inflamatuar ve antioksidan özellikleri olan besinlerin tüketimine özellikle önem verilmelidir.

– C vitamini açısından zengin olan limon, portakal, greyfurt gibi besinler tüketilebilir.

– E vitamini ve A vitamini içeren besinler de önerilir.

Diğer Yararlı İpuçları:

– Artrit durumunda ağrıların azaltılması için mutlaka hareket ettirilmelidir. Çok fazla zorlanmamalıdır. Ancak hareketsiz kalmak da durumun daha da kötüye gitmesine neden olabilir.

– Doktora danışılarak her gün düzenli olarak egzersiz yapılması önerilir.

– Sıcak duş yapılmalıdır. Sıcak su ve sıcak su buharı eklemlerin açılmasını sağlar.

– Ağrıların azaltılması için ağrı kesiciler de kullanılabilir. Ancak ağrı kesici kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.

– Fazla kiloların varlığı da eklemlere yük binmesine neden olduğu için artrit ağrılarının artmasına neden olabilir. Bu nedenle kilo verilmesi önerilir. Uygun bir diyet programı ile spor programı izlenmelidir.

– Uzun süre aynı pozisyonda kalınması eklemlerde sertlik ve şişlik oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle sık sık oturuş ve yatış pozisyonlarının değiştirilmesi önerilir.

– Biraz okaliptüs yağı ile eklemlere düzenli olarak her gün masaj yapılması önerilir. Masaj kan akışını artırırken aynı zamanda şişlikleri de azaltır.

– Balık yağı tüketilmesi önerilir. Yağlı balıkların tüketilmesinin yanı sıra balık yağı takviye olarak da alınabilir.

Artrit en sık görülen eklem sorunlardan biridir. Şişlik ve hareket etmede zorluk yaşanmasına neden olur. Ağrıların azaltılması için tüm bu çözümler uygulanabilir. Ağrıların azaltılmasında etkili olan bu çözümlerin düzenli olarak uygulanması önerilir. Ancak bitkisel çözümler düzenli olarak kullanılsa da mutlaka doktora da gidilmelidir. Doktor ve ilaç tedavisi şarttır. Beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Mineral ve vitaminler açısından zengin gıdalar tüketilmelidir. Su ve sıvı alımının da artırılması önerilir. Kalsiyum açısından zengin gıdaların tüketilmesi özellikle önerilir. Düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır. Ancak zorlayan hareketlerden uzak durulmalıdır. Uygun egzersiz programı için doktora danışılabilir. Eğer ağrılar artıyorsa ya da geçmiyorsa mutlaka en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna danışılmalıdır.

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi 2019

Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi 2019
Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi


Artrit Nasıl Geçer: Artrite Bitkisel Tedavi