Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 2019

Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 2019
22.08.2019

Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 2

Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık

Varroatoz en yaygın olanlardan biridir vearıların hoş olmayan hastalıkları. Bu gönye Varroa destructor neden olur. Bu eklembacaklı, arıların, dronların, uterusun, larvaların ve pupaların üzerinde kanlarını besleyen parazittir. Sonuç olarak, böcekler zayıflar ve sonunda ölürler.

Akarın görünüşü

Sadece kadınlarda Varroa arılar üzerinde parazityıkıcı. Erkek bireyler böceklere zarar vermezler. Dişi gübreleme, hemen ölürler. Dışarıdan, varroa mite küçük bir yengeç (1,1 mm) kahverengi renge benziyor. Bu parazitin dişi delici emici bir ağızlığa sahiptir. Onun yardımı ile, o arının çirkin kapağını delip ve kan (hemolimf) emmeye başlar. Bu çeşidin akarı çok çabuk çoğalır, yumurtaların yaklaşık 0.5 mm büyüklüğünde olması.

arıların varroatozu

Enfeksiyon yolları

Şimdiye kadar, neredeyse tüm arı kovanları bu tehlikeli parazit ile enfekte aileleri var. Arılar, varroatozu çeşitli yollarla iletebilir:

 • işlevsiz çiftliklerde yeni aileler alırken;
 • arılar-hırsızlar aracılığıyla;
 • kraliçe aracılığıyla emekli ile;
 • arıcılar aracılığıyla;
 • dolaşan arılar aracılığıyla.

Hastalık kendini nasıl gösterir?

Varroatoz tehlikesi, diğer şeylerin yanı sırailk aşamada tespit edilmesi zor olduğu gerçeğinde yatmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi akar Varroa yıkıcısı çok küçük boyutlara sahiptir. Bu nedenle, henüz çok fazla yetiştirilmemiş olmaları durumunda parazitleri fark etmek, zor. Daha şiddetli bir lezyon ile, arıların varroatozunu, böceklerin kendileri tarafından davranışlarıyla belirlemek mümkündür. Nektar toplarken daha az aktif ve aynı zamanda çok daha agresif ve huzursuz olurlar. Ayrıca, hayatlarını kısaltırlar.

Arıcı arılardan kurtulmak için önlem almazsaakarlar, hastalık daha derin bir aşamaya geçecek. Bu durumda kovanda aşırı derecede zayıflamış bir rengarenk kuluçka ortaya çıkar. İhmal edilen varroatozdan, diğer şeylerin yanı sıra, çok sayıda çirkin küçük arının göstergesi olabilir. Örneğin, enfekte kovanların bazı bireyleri kanatları yoktur. Hastalığın başka bir işareti arıların kısaltılmış karın bölgesidir. Varroatosisin son aşamasında enfeksiyondan 3-4 yıl sonra girer.

arılar hastalıkları

etkileri

Uygun önlemleri almalıArıların varroatosundan hemen sonra tespit edilir. Bu nedenle, bu hastalığın belirtileri, öncelikle böceklerin huzursuz davranışı ve çirkin bireylerin kovanındaki görünümdür. Varroa yıkıcı enfeksiyonunun sonuçları nelerdir?

Bu hastalığın en hoş olmayan sonucuelbette, arıların verimliliğinde önemli bir azalmadır. Ayrıca, sonbaharda hasta bir aile bir küp oluşturamayabilir. Kışın, zayıflatılmış enfekte arılar genellikle açlıktan ölürler. Bazen de tahriş olmuş böceklerin, aksine, aktif olarak yiyeceklere saldırdıkları da olur. Sonuç olarak, ilkbaharda ishal nedeniyle ölüyorlar.

Hastalık nasıl gelişir?

Kovanda bir kez, kene akarı hücre içine nüfuz ederLarva ile peteğin. Arılar mühürlendikten sonra aktif olarak beslenmeye başlar. Bu durumda, akar, daha sonra yeni dişiler ve bir erkek çıkacak olan birkaç yumurta bırakır. Yaklaşık bir hafta sonra, ikincisi kız kardeşlerini döker ve ölür. Dişi kurucu ve yeni parazitler hücrenin açılmasından sonra ve 4 gün sonra yeni bir yumurtlamaya başlarlar.

Enfeksiyondaki parazitlerin sayısıdrone kulesinde varroatoz görülür (arıya göre 7-15 kat daha fazla). Yaz aylarında dişinin yaşam beklentisi kış aylarında yaklaşık 3 aydır - 9.

Bir kovanda bir kene varlığını nasıl belirlenir

Çünkü Varroa yıkıcısı çok yaygın vegenellikle Arılığımın muazzam hasara neden oluyor fakat enfeksiyon zamanında tanı arıcılık gibi faaliyetlerin başarısı için bir garanti olabilir. İlkbaharda, kovanlar denetlenmelidir. Bu, işaretin neden olduğu hasarı en aza indirecektir. Muayene sırasında özel dikkat kuluçkaya çevrilmelidir. Ayrıca arıların her zamanki gibi davrandığından ve kovanda ölü bireyler olmadığından emin olmalısınız. Böceklerin kanatları tamamen sağlıklı olmalı. Isırıkların varlığı enfeksiyonu gösterebilir.

Kovana ek olarak, yanındaki alanı da incelemeniz gerekir. Enfekte, şiddetli zayıflamış larva ve pupalar, arılar genellikle atılır.

Akar kovanından nasıl kurtulabilirim?

Arıların varroatozunu birçok yönden tedavi edin. Bütün yöntemler üç büyük gruba ayrılabilir. Çoğu zaman bir kovanın bir kene tarafından atılması için, arıcılar çeşitli özel kimyasal preparatlar kullanırlar. Ancak arıcılar arasında çevre dostu yöntemlerin de destekçileri var. Bu tür arıcılar, varroatozu doğal yolla tedavi ederler. Parazitleri çıkarmak için mekanik yollar da vardır. Örneğin, bazen özel bir termo odasında 15 dakika boyunca (yaklaşık 47 derecelik bir sıcaklıkta) arı koyarlar. Ancak, bu yöntem çok zahmetli ve bu nedenle nadiren kullanılır. Ayrıca, arıcılar bazen kovanlardan bir drone kuluçkalıktan kurtulurlar. Sonuçta, en fazla sayıda keneler içerir.

arılar için bipin talimatı

Kimyasal madde kullanımı

Diğer herhangi bir arı hastalığı gibi, varroatoz genellikle çeşitli satın alınan ilaçlar ile tedavi edilir. Bu grubun özel araçlarından arıcılar genellikle şunları kullanır:

 • peritroidler ("Apifit", "Apistan", "Fumisan");
 • bromopropilatlar ("Volbex");
 • formininy ("Bipin", "Anitraz", "Tactin").

Tüm bu fonları satın alabilirsinizÖzel bir mağaza "Arıcılar için mal" veya internet üzerinden. Bir ve aynı ilaç bir arı kovanında birkaç yıldır kullanılamaz. Bu, bu özel maddeye dirençli yeni bir kene mutasyonunun ortaya çıkmasına yol açar. Deneyimli arıcılar arı kovanında aşağıdaki tedavi şemasını kullanmaları önerilir:

 • Yazın başında ve ortasında doğal yollarla kullanılır.
 • Ağustos ayında, "Fumisan" veya "Apifit" kullanın.
 • Sonbaharda, "Bipin" veya "Tactin" kullanın.

Yayda varroatosisin tedavisi genellikle "Apifite" (3 hücre başına 1 plaka) kullanılarak gerçekleştirilir.

Kovanı kovandan atmak özellikle zorkış uykusu. Gerçek şu ki, kadınlar o zamanlar baharın sonuna kadar kaldıkları arıların tergitlerine giriyorlar. Sonuç olarak, kullanılan kimyasal müstahzarlar üzerinde herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle, sonbaharda, "Bipin" veya "Tactin" ile işlemeden önce, nane% 20 tentür kullanmalısınız. Bu bitkinin kokusu çok fazladır. Bu nedenle aktive olurlar ve tergitleri bırakırlar. Bu durumda, parazitler zaten temel ilaçların etkisi altına girer.

Arılar için "Bipin": Çare kullanımıyla ilgili talimatlar

Formanins grubuna ait bu hazırlık,Varroatozla mücadele için, arıcılar diğer formülasyonlardan daha sık kullanırlar. Bu nedenle, ne olduğunu ve nasıl uygulandığını ele alacağız. "Bipin" in ana aktif maddesi, amitraz - akarları, zehirler üzerinde foully davranan özel bir maddedir. Bu ürün ampullerde teslim edilir ve hoş olmayan bir kokusu olan (naftalen içinde olduğu gibi) sarımsı bir renk sıvısıdır.

Arılar için "Bipin" ne kadar doğru kullanılır? Kullanımı için talimat son derece basittir. Tedavi için, ajanın sulu bir çözeltisi kullanılır. İkincisi, bir litre saf su içinde bir ampul (0.5 mi) karıştırılarak hazırlanır. Tedavi, kovanın "sokakları" nın (her biri 10 ml) haftada iki kez ince sulanmasıyla gerçekleştirilir.

Doğal araçlar

Diğer herhangi bir arı hastalığı gibi,Varroatoz sadece kimyanın kullanımı ile değil aynı zamanda çeşitli doğal bileşiklerle de tedavi edilebilir. Keneler gelen keneler kurtulmak için doğal, güvenli araçlar kullanılabilir:

 • formik ve oksalik asitler;
 • çeşitli yağlar (dereotu, köknar);
 • şifalı otlar.

Şekerlemeden önce, kışlamadan önce bir kovana koyulur,uzmanlar, pelin ve çam tomurcuklarının bir kaynatma noktası olan doğal bir ilaç olan KAS 81'i eklemeyi tavsiye ediyorlar. Arılar onu yedikten sonra kanları acılaşır. Sonuç olarak, akarlar onu yemeyi reddeder.

ilkbaharda arıcılık

Yağların kullanımı

Bu yöntem oldukça etkili kabul edilir,ama aynı zamanda emek yoğun. Arıların arıtılması için yağlar farklı kullanılabilir. Arı yiyicisi, örneğin, sedir ağacı, çam vb. Kullanabilir. Çok sık olarak böcekler, birkaç damla kafur veya dereotu ile karıştırılmış rafine bitkisel yağla işlenir. Bu kompozisyon arıcılık gibi bir konuda gerçekten çok yararlı olabilir. İlkbaharda böcekler, bu yağ karışımına püskürtülmeli ve önceden özel bir püskürtücü kullanılarak çerçeveler çekilmelidir. Tedavi 10 gün arayla iki kez yapılmalıdır. Üçüncü kez yağ sonbaharda, bal hasadının bitiminden sonra, 2 g ilacı çerçeve üzerinde harcıyor.

Varroatoz tedavisi için arılar da verilebilirİlkbaharda, dereotu yağı ile bir üst giyinme içine karıştırılır. Arıcılar bazen özel bir haznede ısıtırlar ve bir otomobil pompasını kullanarak bir kovanın içine buharları gönderirler.

Yağ ile üst pansuman çok kolaydır. Bunun için, diğer şeylerin yanı sıra, biraz şurup (örneğin, reçel) gerekir. 10-15 parça dereotu yağı 85-90 parça Vaseline ile karıştırılır. Sonra 2-3 ml şurup ekleyin. Ortaya çıkan ürün 2 yaprak kağıda eşit olarak uygulanır. Sonra bir tanesi kovanın tabanına yerleştirilir (tedavi katmanı yukarı) ve ikincisi çerçevelerin üzerine yerleştirilir. Dereotu yağı mağazadan satın alınabilir veya kendiniz yapılabilir. İkinci durumda, 300 gram tohumlar konur. Daha sonra ayçiçek yağı ile dökülür ve bir hafta boyunca sürekli olarak karıştırılır. Bitmiş ürün katlanmış bir kaç kez gazlı bez ile süzüldü.

Oksalik asit kullanımı

Bu araç her zaman mağazalarda kullanılabilir"Arıcılar için mallar" ve arıcılar tarafından çok yaygın olarak kullanılır. Özellikle spreyleme için oksalik asit uygulayın. Aynı zamanda, kareler kovanlardan çıkarılır. Asidin kendisinden,% 2'lik çözelti kaynamış su üzerinde hazırlanır. Tüketim, çerçeve başına 10-12 ml fon olmalıdır. Tedaviyi 16 dereceden daha az olmayan bir sıcaklıkta gerçekleştirin. Sezon başına birkaç kez püskürtün (3-4). Sonbaharda, tedavi balın pompalanmasından sonra ve doldurmadan önce yapılır. Oksalik asit kullanıldığında akarlar 10-12. Günlerde düşmeye başlar. Tedavi kuru havada yapılır. Oksalik asidi çok uzun süre kullanın. Bu ilacın ardışık altı yıldan uzun bir süredir kullanılmasıyla parazitler direnç geliştirmektedir.

arıların tedavisi

Oksalik asit püskürtmek için değil, aynı zamanda çiftler halinde kovan fümigasyon sadece kullanılabilmektedir. Bu durumda, dereotu yağının kullanıldığı gibi, özel bir oda ve pompa kullanılır.

Otlar kullanımı

Arıların diğer hastalıkları gibi, varroatoz daotlar tedavi. Balın ekolojik saflığını korumak için çeşitli türlerde infüzyonlar ve soğurucular kullanılır. Ancak, doğal ilaçlar kullanmaya karar veren arıcı, kimyasal ürünlerin etkinliğinin çok daha düşük olduğunu (% 50) akılda tutmalıdır.

Arıların akarlardan arıtılması, örneğin aşağıdaki gibi yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 • Motherwort, papatya ve calendula (50 dk kaynatın) kaynatma. Bitmiş sıvı şeker şurubu ile karıştırılır ve arılar sonuçtaki bileşim ile beslenir. Genellikle sonbaharda böyle bir kaynatma kullanın.
 • 0,5 litre kaynatılmış suda 50 g biber tüketin. Böyle yanan bir sıvıda biraz şeker şurubu eklemelisiniz. Bu madde ilkbaharda bir gübre olarak kullanılır.
 • Twigs kiraz. Onlar sadece çerçevelere yerleştirilmişlerdir. Kuş kirazı mantarı yerine doğranmış kekik yardımıyla sürgün etmeyi deneyebilirsiniz.
 • İğne yapraklı un Kovanda küçük kuluçka olduğu bir zamanda, ilkbaharda püskürtülür.

Bu fonların kullanımı ile tamamen aynıBu zor, ama arıların varroatosisi gibi bir hastalıktan kurtulmak için hala mümkündür. Bununla birlikte, otlar ile tedavi, kimyasal preparatlarla birlikte hala değerlidir. Bu, akarlardan olabildiğince çabuk kurtulacaktır.

Isıl işlem

Bu yöntemle varroatosis arıların tedavisiçok etkili ol. Isıl işlem çevre dostudur, ancak aynı zamanda emek yoğun bir tekniktir. Bu prosedürü genellikle sonbaharda gerçekleştirin. Aşağıdaki gibi üretilmektedir:

 • Dumandan 10 kulüp dumanı alt tepsiye beslenir.
 • Kanatlar kapalıdır ve kovanın kendisi odaya getirilir, hava sıcaklığı sokağa göre biraz daha yüksektir (ancak 12 dereceden fazla değildir).
 • Bir çerçeve kovandan çıkarılır.
 • Arılar, rahim ile birlikte, huni boyunca kasete sallanır.
 • Kaset kapanır. Arıların 15 dakika dayanması gerekiyor.
 • Kaset ısıtılmış banyoya konur. Odadaki hava sıcaklığı sabit olmalı ve 47 derecelik bir seviyede kalmalıdır.

İşleme sırasında kaset döndürülmeli veSallayın, arıların toplara girmesine izin vermeyin. 15 dakika sonra, arılar banyodan çıkarılır. Kovanın bırakıldığı odada kaset 15 dakika daha bekletilmelidir. Ardından, böcekler çerçevelerin üzerine geri döküldükten sonra ikinciyi kovana yerleştirirler. Arılar sakinleştikten sonra, alt oluk 8 cm'de açılır, bir saat sonra, yılın bu zamanında gereken büyüklükte kesilir.

Gerekirse, banyoda varroatozdan arıların işlenmesi yine ilkbaharda gerçekleştirilir. İlk seferden beş gün sonra bunu gerçekleştirin.

varroatosisin ilkbaharda tedavisi

önleme

Diğer birçok arı hastalığı gibi, varroa'yı iyileştirmek oldukça zordur. Kovanın kovanın içine girmesini engellemeye çalışmak çok daha kolaydır. Önleme aşağıdaki etkinlikleri içerebilir:

 • özel bir antivaratoat alt kovanına kurulum;
 • bir arı kovanı üzerinde temizlik (fazla çimlerin çıkarılması, döküntü, atılmış kuluçka, vb.);
 • özel müstahzarların kullanımı (örneğin, "Timol" anlamına gelir);
 • balmumu ile kovan çerçevelerinde kurulum;
 • Zayıf ailelerin birleşmesi, vb.

Varroatozun önlenmesiarı kovanları mutlaka. Ayrıca, arıcı, arıların kene tarafından taşınan her türlü eşlik eden hastalıklarla enfekte olmadığından emin olmalıdır.

Virüslerle enfeksiyonun önlenmesi

Kan emen Varroa akarı yıkıcısı kuvvetleArıyı zayıflatır, bunun sonucunda canlılığını kaybeder ve sonunda ölür. Ancak, bu parazitin neden olduğu tek zarar değildir. Bu nedenle, örneğin, arılardaki deformiteler esas olarak Varroa yıkıcı dişilerin çeşitli zararlı mikroorganizmalarla enfekte olmalarından kaynaklanmaktadır. Bu, örneğin deforme bir kanat veya felç virüsü olabilir.

Bu tür hastalıkların önlenmesiÖzellikle arıların bağışıklıklarını iyileştirmek için önlemler almak. Sıklıkla, arı kovanlarının sahipleri, bu amaçla, örneğin, iğne yapraklı enfüzyon ile gübreleme kullanırlar. Ayrıca bağışıklık artırıcı bir araç olarak iyi değerlendirmeleri, ilaç "Endoglyukin" hakkında vardır.

 arıcılar için mallar

Sonuç

Gördüğünüz gibi arıların varroatozu çokCiddi. Enfeksiyonun ilk belirtileri ortaya çıktığında kene öldürme önlemleri alınmalıdır. Aksi halde, arıcı sadece arıların verimliliğinde güçlü bir düşüşle ilişkili büyük kayıplar beklemez. Hastalık başlatılırsa, aileler tamamen kaybedilebilir.

Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 2019

Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 2019

Related news

 • Art Nouveau tarzında yatak odası
 • ÖRGÜ PENYE İPTEN 66 TANE SEPET MODELİ VE 4 TANE TÜRKÇE YAPILIŞI
 • Boyundaki lenf düğümlerinin iltihaplanma nedenleri ve belirtileri
 • Sigara Böreği Nasıl Yapılır – Yemek Tarifleri
 • Rüyada Dört Görmek Neye Çıkar İslami

 • Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 13

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık


  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 41

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 37

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 20

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 93

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 99

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 44

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 52

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 98

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 32

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 87

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 98

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 13

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 93

  Arıların varroatozu: önleme, tedavi yöntemleri. Yeni Başlayanlar İçin Arıcılık 73