Anılar, birleştirici ve perspektiftirAnılar, birleştirici ve perspektiftir
Anılar, birleştirici ve perspektiftir

Anılar, birleştirici ve perspektiftir

anımsatmakAnımsama yeni bir kitapta bir yansımadırAyrıcalıklı alıntılar ve tabii ki bir klasik tarafından yaratılan önceki ünlü eserin imgeleri. Hafızayı ve çağrışımsal düşünmeyi etkileyen oldukça ince ve güçlü bir yaratıcı araçtır, intihal ile karıştırılmamalıdır. Ne de olsa, edebiyattaki anımsama yaratıcı bir yankıysa, yeniden yorumlandığında, okuyucunun hayal gücünü etkileyen yeni renkler getiriyorsa, o zaman intihal, yazarlığın elden çıkarılması elbette hırsızlıktır. Ukraynalı şair, klasik Kotlyarevski, hatta yaratıcı bir şekilde “Matsenera” ile “kırbaçla” karakterini bir araya getirerek, cehennemde cehenneme dönmüştü.

Bu arada, bir anımsama ile tanıştık.neredeyse her şey. "Bize bir hikaye gelip" çocuklar kıdemli sordu halimizlegeliyoruz hatırla sonra Ivan hikayesi vb Budala, Vasilisayla Güzel, serbest sunumuna dinlemek (Anımsama - .. Bir masal içine bir peri masalından geçerek de görüntüler çıkar. ) bir kısa öykü toplama ve bağlı birlikte ortak ana karakteri ve kompozisyon serisinde benzer kullanır. Bildiğiniz aynı zamanda, arsa sonraki gelişim kullanılan ortak görüntü zaten önceden tanıştığım bambaşka kitabın söz verir.

anımsama örnekleriBu edebi enstrüman özellikleklasikleri. Yani, Puşkin ve Lermontov sık sık ve aslında anımsatma kullandı. Bunun örnekleri çoktur. Ünlü bir edebiyat eleştirmeni Vasily Andreevich Vyazemsky, şair Zhukovski'nin bir "sonucu" olduğunu söyleyen başlangıç ​​şairi Alexander Sergeevich hakkında yazdığı zaman, Puşkin bunun bir sonuç olmadığını, ancak bir öğrenci olduğunu belirtti. 12. bölümünde, "Ruslan ve Lyudmila" Puşkin adlı şiirinde, eski dostunun "On İki Deva Şarkısı" nın eseriyle bütün bir mini parodi kurdu. Aynı zamanda, tüm Vyazemsky için onun arkadaşıydı, ve düellodan sonra - her şey bitene kadar, en sonunda yatağın başındaydı.

XVIII yüzyılda, anımsama güçlü bir platformduryaratıcı işbirliği. Puşkin'in şiir dayalı ünlü şiirinde "Kafkasya Tutsağı" yaygın bu edebi tekniği kullanılmıştır Lermontov, unutmayın, klasiklerin anılarını bahsetmek sürdürmek. Bu çalışma, genç Michael Lermantov bile Pushkin satırları özetleyen yaratıcı çağrılabilir. Sadece bu değil, arsa, (köylerine Çerkezler de akşamları bir geri kalanı hakkında) hem şiirlerin ritim başlangıcı olarak aynı aynı ve kompozit parçalar vardır. Rusya'ya giden uzun yol hakkında çizgi - açıkça rastlantısal. Çoğunlukla Lermontov'un anımsaması bir tür yaratıcı mozaiktir. onun şiir "Çerkezler" ilişkin daha kapsamlı bir çalışma çalışmaları Pushkina, Byron, Dmitriev, Kozlov ahenk algıladı. Lermontov'un eserlerinde intihallere izin verdiğini söyleyebilir miyiz? Tabii ki değil! Yaratıcı fikirler pekiştirmek yoktur ve lisanslı dogma olarak algılanabilecek, teşvik edilmelidir. Edebiyatta "alıntılanan" şair onun izini bırakmaz mı? önce değil daha aşağı kuvvet ve derinlik sonraki iş, bunu yaparsanız - Bir soygun? Neyse ki, yaratıcılığın yasaları lisanslama iş yasalarından farklıdır.

Anımsamalar çok işlevlidir: genellikle zaten kendi tırnak ve deyimler ile tanınan okuyucuları çoğaltmak veya dönüştürerek, hatta kaynağının karakteristik bırakarak. Aksi takdirde, yeni bir ürün aniden anılarını kullanarak karakter isimleri ve yukarıdakilerin görüntüleri ortaya çıkıyor.edebiyatta anımsamaTanınmış bir anma ustası bizimçağdaş, klasik bir Victor Pelevin. "Chapaev ve Emptiness" adlı romanı, sadece ünlü karakterlerle, Furmanov'un karakterleriyle "bir araya getiriyor", aynı zamanda tamamen farklı bir hikaye çiziyor. Kahramanı Peter the Emptiness'i ortaya çıkarır, şairin çöküşüdür. 1919 ve 1990 yılları arasındaki eylem "bifürk". Victor Pelevin, Dmitry Furmanov'un romanı Chapaev'den Vasily İvanoviç'in konuşma tarzını kullanıyor. Özellikle konuşmalarında, cepheye göndermeden önce aynı ifadeler ve ifadeler kullanılmıştır: "Mısır'a Neches", "STO'yu biliyorlardı," "Zaruka'yı veriyoruz". Son derece ilginç olan, Pelevin'in Antara Pulemetchitsa'nın imgesi. Modern yorumlamada, eşzamanlı olarak gizemli bir kadın ve eğitimli bir sosyalite var. Ustaca konuşma dizisini yönetir, ustaca kendini gösterir. Ve bu, hiçbir şekilde, anımsamanın ortaya çıktığı Victor Pelevin'in tek kitabı değildir. Başka bir romanı olan "T" laconic adından çok genel olarak ünlü "görüntüleri katlıyor". Budizm metodolojisi ile birleşince, Leo Tolstoy'un ana kahramanı tanıtıyor. Dahası, ortaya çıktığı gibi, klasik imajı bağımlı değildir. O sırayla, beş yazar (demiurges ile bir benzetme) yazıyor. Aynı romanı "yutmak", Golgotha ​​ile ilişkili yazar Optina Pustyn tarafından yeniden yorumlandı. İçsel manevi yeniden düşünmesini oluşturan Pelevinsky Count Tolstoy'un akıl yürütme, otobiyografik "Madman'ın Notları" ile bariz bir şekilde anımsatılmasıdır.

Edebiyat ile ilgili midir? Gelişiminin postmodern aşaması: “Daha fazla ve nasıl!” Dahası, çoğu zaman onun üzerine beslenir, hayat veren güçler ve fikirler bulur ve bazen Victor Pelevin gibi yaratıcı bir yönteme dönüşür.

Anılar, birleştirici ve perspektiftirAnılar, birleştirici ve perspektiftir

Related news

 • Çiçek Pizza Tarifi
 • Orjinal Kayseri Sucuğu Yapımı Videosu
 • Forx5 Zayıflama Çayı
 • Film başyapıtı Devils Advocate. Oyuncular, roller, hikayesi
 • Ailenin her bir üyesi için Clarks ayakkabıları

 • Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir


  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir

  Anılar, birleştirici ve perspektiftir