Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 2019

Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 2019
19.08.2019

Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 14

Akvaryum için hangi astar daha iyidir? Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon

Akvaryum için hangi astar daha iyidir? Ne kadar ihtiyacı var? Akvaryumdaki zemini nasıl temizleyebilir ve temizleyebilirsiniz? Bu yazıda akvaryumun "sakinleri" nin varlığı için önemli olan tüm bu soruların cevapları dikkate alınacaktır. Besin toprağının tüm nüanslarını ve serpilmelerini hesaba katarak, doğru akvaryumu kendi ellerimizle kuralım.

Akvaryum için hangi toprak daha iyidir - balık yetiştirmeye başlayan kişinin ilk sorusu

Düzenlemenin ilk aşamasında çok sık“Ev için balık” sorusu ortaya çıkıyor: akvaryum için ne tür bir toprak daha iyidir? Her ne kadar sonradan ilgisini kaybeder ve aktif olarak tartışılmayı keser. Ancak, zamanın sona ermesinden sonra, başlangıçta yapılan hatalar kendilerini hissettirir ve sonuç olarak büyük çaplı düzeltmeler başlar.

hangi toprak akvaryum için daha iyidir

Bu makalenin ana amacı, seçim nüansları olacaktır.Toprak dolgu maddesinin hazırlanması ve yerleştirilmesi. Ayrıca, bu konudaki önemli koşullar akvaryumun dibini dekorasyon ve temizlemektir.

Başlangıçta, siyah astarınAkvaryum, ekipmanının en önemli parçasıdır. Arka plan, aydınlatma ve ek dekoratif bileşenler gibi unsurlarla birlikte, yerleştirme için dikkate değer bir benzersizlik sağlar. Bu durumda, bir substrat olarak, toprak bütün bir mikroorganizma ve bitki kompleksi için koşullar sağlar.

akvaryum için siyah astar

Bununla birlikte, akvaryum için besin toprağı, filtrasyon yapan ilkel bir mekanizma olarak çalışır. Suyu kirleten mikroskopik süspansiyonları biriktirir, bu da işlevlerini önemli ölçüde genişletir.

Yukarıda belirtilen dolguyu satın almadan önce, “sualtı krallığı” nın genel vizyonunun yanı sıra hedeflerin belirlenmesi gerekmektedir. Ayrıca, seçimin önemli yönlerinde gezinmeniz gerekir.

Akvaryum toprak seçiminin özellikleri

 • Canlı bitkilerin varlığı.
 • İddia edilen balık ve kabuklu çeşitleri.
 • Temel renk skalası.
 • Akvaryum topraklarının hacimleri.

Akvaryum toprağının temel özellikleri

Hem küçük bir akvaryum hem de büyük muadiliFarklı renklerle "süslemek" gereklidir. Genellikle, sahipleri mücevherleri kendileri toplarlar. Ancak, buna rağmen, birçok uzman, akvaryumun içeriğini kolayca görmenize izin veren, karanlık bir toprak seçmeye eğilimlidir.

küçük akvaryum

Eğer tabakanın beklenen kalınlığı hakkında konuşursak, o zamanBu, akvaryumun parametrelerine ve aynı zamanda canlı ve cansız nesnelerin sayısına bağlıdır. Bu nedenle, akvaryum için hangi toprağın en iyi olduğuna karar verme yaklaşımı kesinlikle bireyseldir.

Akvaryum bitkileri için dikkate değer vebalık toprağı önemli bir fark yaratır. Yukarıda belirtildiği gibi, flora temsilcileri köklenme ve sonraki beslenmede bir substrat olarak kullanırlar. Bu, sadece dekoratif bir bileşen değil, aynı zamanda yaşamı destekleyen bir unsur olmalıdır.

Düzenlemenin genel kurallarına inanıyorsanızakvaryumlar, toprak fine veya orta taneli dikkate kök sisteminin kapasitesini alır olmalıdır. Az gelişmiş bitkiler için kum kullanılabilir ve iri taneli bitkiler için iri taneli bir fraksiyon kullanılabilir.

Her şey göz önünde bulundurulmalı veToprak besin maddesi, çünkü bitkiler ve balıklar için doğru akvaryum, besinleri almasını sağlayan bir yerdir. Turba, kil ve ayrıca evcil hayvan mağazalarında satın alınan özel müstahzarlar bazen toprağa konur.

Dikkat edin! Akvaryum için hangi toprağın en iyi olduğunu belirlerseniz, satın alındığı sırada, yapıldığı malzemenin ve renk aralığının incelenmesi gerekir. Bir akvaryum için en iyi seçenek doğal boyanmamış bir kaplamadır.

Bunu elde etmeden önce, öğrenmek için de istenir.kimyasal bileşim ve toprağın kökeni. Kireçtaşının varlığı, suyun sertliğini büyük ölçüde artıran karbonatın salınmasını tetikleyecektir. Gaz kabarcıkları varlığı varlığını gösterir.

Akvaryum topraklarının grupları

 1. Doğal topraklar - kum, çakıl, çakıl, çakıl taşları. Zayıf kök sistemine sahip balık ve bitkilerin küçük kazma türlerinin olduğu yerlerde kullanılabilirler.
 2. İşleme ile elde edilen topraklarmekanik veya kimyasal yollarla doğal malzemeler. Hemen hemen tüm gereksinimleri karşılarlar ve farklı renk seçeneklerinde sunulurlar. Buna rağmen, parlak renkleri akvaryumun doğal algısına engel olur.
 3. Yapay primerler cam veyaözel teknoloji ile yapılan plastik toplar. Kesinlikle zararsızdırlar, ancak yalnızca soliter bitkilerin olduğu yerlerde kullanılabilirler. Ayrıca, balıkları kazmak için tamamen uygun değildirler.

Evde akvaryum

Gözeneklilik en önemli biridirSubstratın özellikleri, 1 mm'den daha az bir partikül büyüklüğüne sahip ince kumlar pek kullanışlı değildir. Hepsi, bu dolgu maddesinde, malzemenin hızla pişirilmesi nedeniyle metabolik süreçlerin ihlal edildiğinden kaynaklanmaktadır. Bu da, bitki köklerinin bozulmasına yol açar.

Buna ek olarak, evdeki akvaryumu "ziyaret etmesi" gereken biyolojik denge çok dengesizdir. Bu durumda, hatta kabuklu deniz ürünleri ve balıklar, toprağı gevşeterek, yardımcı olmaz.

2 ila 4 mm'lik bir partikül boyutuna sahip olan kum, mükemmel ve kolay erişilebilir bir substrat olacaktır. Yeterli gözeneklilik, uzun bir süre orijinal formunda kalan metabolik süreçleri etkiler.

Bu seçenek, hem güçlü hem de zayıf bir kök sistemine sahip çoğu bitki için oldukça uygundur. Ek olarak, yeni oluşmuş kökler için geçirgenliği arttırmıştır.

Ayrıca küçük çakılların, parçacıkların başarısını not etmek mümkündür4 ila 8 mm arasında değişir. Çiğneme seviyesi kumdan çok daha azdır, fakat silt oluşumu çok yavaş geçer. Bu toprak türü, güçlü bir kök sistemine sahip büyük bitkiler için daha uygundur.

Büyük çakıl taşları ve çakıl süslemeleri,büyük birinden daha küçük bir akvaryum. Her halükarda, genel zemin üzerinde bir şekilde farklılık göstermek için, bu tür toprağın miktarı anlamlı olmalıdır. Ayrıca çakıl ve çakıl bağımsız yüzeyler olarak kullanılmamaktadır.

Yukarıda belirtilen tüm doğallığın belirtilmesi gerekirTopraklar ortak kökenlidir - küçük granit parçacıklarıdır. Bunların kütle dağılımı akvaryum hayranları için kullanılabilirliğini savunuyor. Ve bu tür toprakların renk parametreleri açık griden kırmızı tonlara kadardır.

Yapay substratlar arasında en çokYaygın keramzit. Mükemmel gözenekliliğe ve düşük ağırlığa sahiptir, bu da onu balık ve çiçekçi hayranları için vazgeçilmez kılar. Bitkilerin transplantasyonu sırasında bu tür topraklar kök sistemlere zarar vermez.

Yukarıdaki avantajlarla birliktekilditin içi anaerobik flora - anoksik mikroorganizmalardır. Zamanla akvaryumda bulunan sayısız organik bileşiğin suyunu arındırırlar.

Akvaryumda ne kadar toprak ihtiyacınız var?

Akvaryumda ne kadar toprağa ihtiyacınız olduğunu belirlemek için kendi parametrelerini hesaba katmalısınız. Bunlar arasında, "balık evi" nin yanı sıra canlı ve yaşamayan bileşenlerin doldurulması da dikkati çekmektedir.

Toprak Hazırlığı

200 litre bir akvaryum varsa, daha öncetabanının tabanını döşemek mutlaka hazırlanmalıdır. Özellikle "sokakta" toplanan akvaryum toprağı ile ilgilidir. Zorunlu yıkama ve kaynatma, enfeksiyonu önlemek için ana prosedürlerdir.

200 litre akvaryum

Alışveriş yapmak, kaynatmak için gerekli değildir, ancakdurulanmış ve kaynatılmış olmalıdır. Burada, sabun veya diğer temizlik maddelerinin kullanımı hariç tutulur, çünkü kimyasal kirleri toprağa yıkamak çok zor olacaktır. En azından, diğer yararlı eylemler için kullanılabilecek çok fazla çaba ve zaman alacaktır.

Bu prosedürler temeldir. Eğer akvaryum için toprağı doğru şekilde işlediyseniz ve hazırladıysanız, bunun önemli bir fiyata bile olsa fiyatı artık sizin için özel bir önem taşımayacaktır. Gelecekte "taş zeminin" tam kurumasını beklemek zorunda değil, çünkü ıslak durum onun için doğaldır.

Akvaryumda toprağın yerleştirilmesi

Tecrübeli akvaryumcuların tavsiyelerini takip ederseniz, toprak üç katman halinde döşenmelidir. Ve yerleşimin içeriği ve doğası belirli bir diziye karşılık gelmelidir.

Alt tabaka çakıldan oluşmalıdır.demir laterit veya kil ile zenginleştirilmiştir. Kalınlığı 3 ila 5 cm arasında olmalıdır ve gübre ile pelet içerir. Buna ek olarak, bitkilere ve balıklara çok zarar veren fosfatlar ve nitritler içermeyen mikroelementlerin bir karışımı da olabilir.

Üzerinde toprak karışımı vurgulamak istenirŞelat formunda bulunan demir. Aksi takdirde, flora ve faunanın temsilcileri için mevcut olmayacaktır. Ayrıca, genellikle bahçe çalıları gübreleme için kullanılan demir sülfat, işe yaramaz, çünkü suyun asitliğini önemli ölçüde azaltacaktır.

Isıtma kabloları kullanılıyorsa,ayrıca bu katmana sığdır. Doğrudan dibine yerleştirilmemelidir çünkü düzensiz ısınma camın çatlamasına neden olur ve evdeki akvaryum hızla bozulabilir. Ayrıca, bu durumda kum ve kil uygunsuz olacaktır - aynı zamanda düzensiz ısıtırlar.

Orta tabaka kirliliklere sahip bir arazi içermelidirtoplam toprak hacminin% 15-25'ini oluşturan torf. Kalınlığı turba zenginleştirilmiş toprağın çürümesi çürümeye neden olabileceğinden, kalınlığı 2-3 cm'den fazla olamaz. Zeminde çok miktarda organik madde varsa, o zaman kumla takviye edilebilir.

Tümüne ek olarak, orta katman olabilirMikroelement ve kil topları ile doldurulur. Bununla birlikte, bu amaçla, turba ve arazinin kapsamlı bir şekilde hazırlanması gereklidir. Kesin olarak, bu kural her katman için yer alır.

Üst tabaka ince çakıldan yapılmalı,kumla karıştırılır. Bu toprağın yaklaşık 5 cm'si, turba ile temas nedeniyle suyun bulanıklığını önler. Aynı pet mağazasında satın alınabilen, akvaryumdaki taşların kullanıldığı yerdir.

Akvaryumda salyangoz veya balık varsa,zeminde kazma, bitkileri tencerelerde yetiştirmeniz veya üst katın kalınlığını arttırmanız gerekir. Bu, kök sistemlerinde ciddi hasarı önleyecektir.

Akvaryumda genellikle toprak olduğu dikkat edilmelidirdüzensiz yerleştirilir. Her ne kadar arka duvarına yükselen bir roller coaster gibi görünecek şekilde dağıtılmış olsa da. Döşemenin bu versiyonu, akvaryum hacmini ve daha muhteşem bir görünümünü görsel olarak verebilir.

Çoğu acemi akvaristleryerden çeşitli desenler. Suyun hareketi altında yavaş yavaş hareket ettikleri için, bu kompozisyonlar kısa ömürlüdür. Tabii ki, bu çok korkunç değil, ancak akvaryumun genel görünümü hala bozulabilir.

Yapacak son prosedürler200 litrelik akvaryum kusursuzdur, dekor kurulumu, su dökümü ve bitki ekimi olacaktır. Bu, genel düzenleme sürecini "yavaşlatmamak" için önceden dikkatle yapılmalıdır.

Dekorasyon ve dekorasyon

Modern aquaristics için bir eşyatoprak yeterli değildir. Sonuçta, sadece profesyonelce tasarlanmış bir akvaryum, iç mekana uyumlu bir şekilde uyum sağlayabilir ve gözlemcilerini sonsuza dek tatmin edebilir. Bu nedenle, dekorasyonuna yaklaşımdan ne kadar sorumlu olursa çevreyi çevreleyen insanlara daha fazla neşe getirebilir.

Yukarıda belirtildiği gibi, odanın iç kısmına tam teşekküllü bir "giriş" için, yalnızca zemini değil, aynı zamanda dekorun unsurlarını da içeren arka planı doğru bir şekilde seçmeniz gerekir.

akvaryum için taşlar

Sahnelerin rolü, temsilcilerden daha az önemli değilAkvaryumu dolduran flora ve fauna. Sorunun cevabı, hangi toprağın akvaryum için daha iyi olduğu, daha önceden reçete edilmişse, o zaman tasarım hakkında daha fazla konuşmalısınız. Her şey dekorun akvaryumun içine yerleştirilmiş ekipmanı gizleyebileceği gerçeği ile açıklanmaktadır.

Zemin ve cam dekorasyon çeşitleri

 • Farklı ağaç türlerinden Koryagi (kızılağaç, mango, mopani).
 • Çok renkli taşlar.
 • Deniz mercanları ve kabukları.
 • Çakıl taşları, siyah kuvars, mercan kumu.
 • Plastik ve canlı bitkiler.
 • Camdaki bir film şeklinde akvaryum için arka planlar.
 • Çeşitli öğeler (kaleler, batıklar, kemerler, volkanlar, heykeller).

Akvaryum toprağının bakımı

Ana noktalar çözüldükten sonra,Alt toprağın miktarı ve kalitesi ile ilgili olarak, akvaryumdaki toprağın nasıl sifonize edileceği sorusuna geçilmelidir. Basitçe, biriken çamur çökeltisinin tabanından nasıl çıkarılacağını söyleyin.

Tabii ki özel cihazlar var.analogları geleneksel hortumlar olan akvaryum sifonları denir. Uzatılmış şişeler ve 1,6 ila 2 m uzunluğunda ve çapı 2 cm'ye kadar olan esnek tüplerdir.Bu bileşenler, genişletilmiş boyutlara sahip bir hortumu temsil eden özel delikler vasıtasıyla bağlanır.

Yukarıdaki temizlik işleminin ardındanTasarım, o akvaryum içine batırıyor ve onun aktivitesini okur. Periyodik hava emişi nedeniyle, akvaryumdaki su dökülmeye başlar ve en kirli toprak temiz hale gelir. Bazı akvaryumcular, bir akvaryumdaki toprağın nasıl temizleneceği sorusuna cevap ararken, geleneksel tıbbi şırıngaları kullanabilirler.

Sifon yerden bir yere hareket ederken, dışucu kıstırılabilir, böylece aşırı su kaybını önler. Temizlik cihazlarının modern versiyonları kafayı ayarlamak için vinçlerle donatılmıştır, bu yüzden akvaryumu onlarla temizlemek daha kolaydır.

Temizlik sırasında, akvaryumun su seviyesinin altında, kiri çıkartan hortum ucunu indirmelisiniz. Bu, kir geri dökülmeyecek şekilde yapılmalıdır.

Yukarıdaki sifona ek olarak,ve temizlik için diğer yapılar. Çoğu zaman bunlar, suyu filtreleyen özel kumaş torbalarla donatılmış elektrikli pompalardır. Ancak akvaryumdaki kayaların oraya ulaşabileceği akılda bulundurulmalıdır, bu nedenle bunları mümkün olduğunca dikkatli kullanmanız önerilir.

Geleneksel hortumlara göre Sifon tercihitemizleme sırasında "toprak delme" işlemlerinin varlığıyla doğrulanır. Diğer taraftan, çamur toprak dolgudan daha hafif olmasına rağmen, engelsiz olarak dışarı çıkmalıdır.

Sonuç

Kaliteli topraklar akvaryuma izin verirBir tür doğal rezervuar, sakinleri için eşsiz bir renk arka planı yaratıyor. Bununla birlikte, dekoratif işlevlerin yerine ek olarak, biyolojik dengeyi korur, suyun bileşimini ve özelliklerini belirler. Buna ek olarak, içinde milyonlarca mikroorganizma "çalışır", çevreleyen havanın doğal arıtılmasını sağlar.

Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 2019

Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 2019

Related news

 • Minyon Kadınlar Nasıl Giyinmeli
 • Eskişehir Haberleri: Eskişehirde uyuşturucu operasyonu: 10 gözaltı
 • Yerli Dizi Haber, Yorum, AraÅtÄrma
 • Ev için en iyi dikiş makinesi nedir Mini dikiş makinesi: incelemeler (en iyi ve ucuz)
 • Kulak Çınlamasına Ne İyi Gelir En Etkili 5 Doğal Tarif

 • Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 4

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon


  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 85

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 45

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 22

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 13

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 80

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 35

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 94

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 98

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 56

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 67

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 98

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 28

  Akvaryum için hangi astar daha iyidir Akvaryumlar büyük ve küçüktür: dekorasyon 46