Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir 2019

Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir 2019
Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir?

İrem Yeşer Coşkun

Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir?

Diğer zemin malzemelerine göre çok daha şık olan ahşap ürünler, kullanışlı oldukları için tercih edilirler. Ancak ahşap zeminlerin bakımı ve temizliğinde daha dikkatli ve özenli olunması gerekir. 

Ahşap bir süre sonra kir, toz gibi sebeplerle eski parlak ve kaygan görüntüsünü kaybedebilir. Temizlikte zeminin çizilmesi ve şişmesi tehlikesi ise dikkat gerektirir. Eğer kullanılan malzemeler ve uygulamaya dikkat edilirse bu küçük leke katmanları kolayca temizlenebilir. Temizliğe başlamadan önce edinilmesi gereken malzemeler şu şekildedir: 

  • Yumuşak bir mikrofiber bez kiri, tozu ve varsa hayvan tüylerini toplamada yardımcı bir malzemedir. Diğer yandan parkenin çizilmemesi ve formunu korumasında da etkilidir.
  • Süpürgeliklerin temizlenmesinde daha pratik bir yöntem olarak elektrik süpürgesi kullanılmalıdır.
  • Ahşap temizliğinin en önemli noktalarından biri ahşaplar için özel olarak üretilen yüzey temizleyicilerden edinmektir. Bunun yanı sıra bir sprey şişe de temizlik sırasında kullanılmalıdır.
  • Yüzey temizleyiciyi silmek için ise fazladan yumuşak bir mikrofiber bez gerekir.

Ahşap Zemin Temizlik Aşamaları: 

  • İlk olarak parke zemin üzerindeki tüm eşyalar toplanır. Böylece parkenin temizliği sağlanır ve daha rahat bir temizlik alanı yaratılmış olur. 
  • Mikrofiber bez ahşap zeminin tozunun alınmasında kullanılacak en sağlıklı materyaldir. Bu bez ile ahşap ileri geri hareketlerle silinir. Bu noktada bezi yerden kaldırmadan silmek oldukça önemlidir. Aksi takdirde beze takılan kıymık ve toz zerreleri ahşabı çizebilir.
  • Zeminin dışında kalan süpürgeliklerin temizliğinde elektrikli süpürgenin dar uçlu aparatı son kullanılabilir. Dar alanlarda ve kapı arkalarında da bu aparattan faydalanmak kolaylık sağlar.
  • Tozu alınan zeminin temizlik aşamasında ahşap yüzey temizleyicileri kullanma talimatına uyarak kullanılır. Talimatta belirtilenden fazla ürün kullanımı ahşabın renginde matlaşmalara neden olabilir. Bununla birlikte ahşaba uygun olmayan temizleyiciler de zeminin çizilmesinde büyük ölçüde etkilidir. 
  • Ahşap zemin temizliğinde dikkat edilmesi gereken özellikle sudan uzak durulması gerektiğidir. Suyun ahşap blokların arasına kaçıp şişme yapma olasılığı olduğu için temizleyici solüsyonu hazırlandıktan sonra sprey kutuda kullanmak daha etkilidir. Püskürtülerek uygulanan solüsyon mikrofiber bezle silinerek temizlenir.

Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir 2019

Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir 2019

Related news Ahşap Zemin Nasıl TemizlenirAhşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir


Ahşap Zemin Nasıl Temizlenir