Çağrı Pehlivan 2019

Çağrı Pehlivan 2019
Çağrı Pehlivan


Çağrı Pehlivan

cagri-pehlivan

Merhaba sevgili ZT okuyucuları;

Spor adına hiçbir dayanağı olmadan-tecrübe dahil-konuşacak, söyleyecek o kadar çok şeyi olan bunca insana rağmen, ben de içlerinden sıyrılıp, hatta biraz da sivrilip lakin gözünüze batmadan olabildiğince samimi bir üslup ve temiz bir vicdanla yazılarımı paylaşmaya çalışacağım.

Sizin için ne kadar önem arz ettiğini bilmesem de, bu yazıyı yazmam, en azından yazılarımı okurken bir nebze daha tanışmış olduğumuz için anlaşmamızı kolaylaştıracak, hem de –yazar- kısmındaki ismimin içini biraz doldurabilmiş olacağım.

23 Mayıs 1989, sabah saatlerinde gerçekleşen zorun zoru bir doğum, hiçbir merakımın içimde kalmadığı, adrenalin dolu bir çocukluk, sakin bir ergenlik… Çocukluk döneminde gittiğimyüzmekursu hayatımda spora dair yaptığım ilk faaliyetti. Lakin sonrasında amatör olarak üniversiteye kadar devam ettirebildim. Halayüzmekonusunda iddialı ve hevesliyimdir. 🙂

Her şey Üniversitenin ilk yılında gittiğim, tam anlamıyla –hardcore bodybuilding-i benimsemiş o köhne, paslı dambıllar ve eskimiş plakaların olduğu, yaş ortalaması 35 olan spor salonunda başladı. Öyle sanıyorum ki, kalbim hala o bodrum katta olsa da vaktiyle benim de eğitmenlik yaptığım saunası, masaj odaları olan salonlarda açsa idim gözümü burada olmayabilirdim. (Bu ifade bahsedilen mekânları kötülemek için kullanılmamıştır.) 7-8 yıl önce başlayan spor tutkusu hala tüm heyecanı ile devam ediyor. Bahanesiz her koşulda hayatı kendine zehir etmeden, zevkle spor yapılabileceğine inanıyorum.

Spora başladığım bu salonda bir süre devam ettikten sonra, yakın arkadaşlarım haliyle sporun fiziksel olarak olumlu sonuçlarını görünce o yılın sonuna kadar gittiğim salona benimle yaklaşık 15 kişi daha kayıt yaptırmıştır. Lakin şu an ciddi anlamda o kadar üzülerek söylüyorum ki hiçbiri devamlılık sağlayamadı. Spor salonlarındaki kayıtlı kişi-aktif üye sayıları arasındaki uçurumu bu durum özetlemeye yeterli sanırsam.

Üniversiteden hemen sonra anlam veremediğim bir hızla kendimi Samsun Sahra Sıhhiye Okulunda kamuflajı ve postalları giymiş şekilde üstlerime selam verirken buldum. Burada da bir süre sonra askeriyeden, en azından spor anlamındaki tüm beklentilerimi yitirdim. Buna dur deyip 3 arkadaş street workout diyebileceğimiz tarzda antrenmanlara başladık. Beslenme konusunda da kendimi denek olarak kullandım bu süre içinde diyebilirim. Limon ve sirkenin gücünü, ayrıca sporun kötü alışkanlıklar ve depresyondan kurtulmakta ne denli etkili olduğunu öncelikle arkadaşlarım ve kendi üzerimde görerek tekrar şahit oldum ve 6 aylık askerlik görevimi formumu neredeyse bozmadan tamamlayabildim.

Bu spora safi KAS olarak bakmıyorum. Kas uğruna hemen her şeyin mubah olduğu mantığı da buradan esefle kınıyorum. Kaslarınızı geliştirirken başka uzuvlarınız zayıf kalmasın. (Aklınız kaymasın beyni kastettim(!):) Lakin savaşçısı olduğum taraf hayat boyu sağlıklı ve zinde yaşam. Bu mesele de hak verirsiniz ki spor salonundan ibaret değil. Mutfak, sosyal yaşam, psikolojij anlamda sporu benimsemek… Bu sebepten ötürü ucu, zinde, formda yaşama dokunan her konuda bu platformda bir araya geleceğiz.

Ayrıca şuna inanıyorum ki insanlarımızın beslenme alışkanlıkları değiştirmesi gerekiyor. Bu olmayacak bir şey değil. Mesela dünyada herkes sizin gibi kahvaltı yapıp da hayatta kalmıyor. Bunun tamamen alışkanlıktan ibaret olduğunu anlamamız gerekiyor. Bu bağlamda beslenme üzerine araştırmalar ve sağlıklı tarifler içeren yazılarım ağırlıklı olacaktır.

Sporda üçüncü yılımın sonlarında katıldığım kurslaTürkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyonu’ndan fitness eğitmenliği sertifikamı aldım.Muğla Üniversitesindehemşirelik eğitiminilisansdüzeyinde bitirdim ve bitirme tezimi, orta yaş ve üzeri yaş grubunun oluşturduğu 300 kişi üzerinde egzersiz ve egzersizi sürdürme davranışları üzerine tamamladım. Fitness, genel sağlık ve özellikle sporcu beslenmesi & sağlıklı beslenmeyi sürekli araştırıp, daha önemlisi yaşamaya çalışıyorum, fitoterapi ye inanıyor ve güveniyorum, iki yıldır sağlık sektöründe çalışıyorum. Kişisel antrenörlük ve danışmanlık yapıyorum.


Çağrı Pehlivan 2019

Çağrı Pehlivan 2019

Related news Çağrı PehlivanÇağrı Pehlivan


Çağrı Pehlivan


Çağrı Pehlivan


Çağrı Pehlivan


Çağrı Pehlivan