Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

Aşk: bu duygu nedir? Aşk nasıldır

"Aşk" kelimesi her birimize aşinadır. Küçük çocuklar bile günlük hayatlarında sıklıkla kullanırlar. Ancak, bu kelimenin ardında yatan duyguların herkes tarafından anlaşılmamış olduğu ortaya çıkıyor.

aşk bu duygu nedir

Aşk, bu duygu nedir ve nasıl etkilenirhayatımız, hem bilimin bakış açısından hem de insanlığın benimsediği mutlak kavramın bakış açısından düşünülebilir. Ancak, birçok insan bu kelimenin anlamını hiç düşünmemişti. Ne tür bir his sevgi ve gerçek güdüsüdür, sadece bir kişi bilir, üstelik bu duyguyu sıradan kelimelerle tanımlamaları bile zordur.

En başında

Böyle harika bir duyguyu anlamak içinAşk olarak, önce dine dönmeliyiz. Sonuçta, bildiğimiz gibi, her toplum inanç üzerine kuruludur ve aslında, neye inandıkları önemli değildir. İncil, uzun bir süre dayanabilecek, gururlanmayacak, kötülük düşünmemek, her şeyi örtbas etmek ve her şeye inanmak olan "aşk" olarak adlandırılan bir duygu olduğunu söylüyor. Kural olarak, bu his akrabalık veya ruhsal olarak yakın olan insanlar için oluşur. Kutsal Yazılar'da da, bu ilişkilerin tüm faydaları dışladığı belirtilmektedir. Bu, dine göre, bu, kullanma olasılığını dışlayan bir tür erdemdir. Büyük ihtimalle, en gerçek inananlar bu tanıma katılır ve onu takip etmeye çalışırlar. Ama bizim zamanımızda açık ve bencil olmayan bir şekilde sevmek o kadar kolay?

Modern eserler

Tabii ki, belki de bazı insanlar tarafından yaşar"Sol yanağa vurursanız, doğru olanı değiştirmeniz gerekir", ancak her geçen gün daha az olur. Bundan yola çıkarak, modern dünyanın özveri ile çekim kurmasını engellemediği anlaşılmaktadır. Ama aslında, ne tür bir his sevgi, aşağılanmış olmanın ve hakaret edilmenin gerekli olduğudur?

kendi sözlerinle aşk nedir

Aksine, tam tersine, güzel bir kelimeBaşka bir kişiye bağlanma hissini karakterize eder, kalpte sıcaklık ve hafiflik hissine neden olur. Modern aşk, bir insanı hoş hissetmek için sevgi, rahatlık ve arzu hissidir. Muhtemelen referans aşk anne olarak adlandırılabilir. Birçok bilim adamı bu tür çekimin dünyanın en güçlü olduğuna inanıyor.

Böyle farklı aşk

Aşk, türünün yanı sıra ne tür bir his, bir Kanadalı sosyolog John Alan Lee tarafından incelenmiştir. Erkeklerle kadınlar arasında çeşitli ilişki türlerini şöyle sıraladı:

 1. Erotik aşk. Başlıktan açıkça anlaşılmaktadır ki, bu his ortakların cinsel cazibesine dayanmaktadır. Çoğu zaman bu tür işaret fişekleri ve uzun süre dayanamaz. Bununla birlikte, erotik cazibenin yıllarca sürdüğü durumlar vardır.
 2. Oyun. Bu, duyuların etkililiği ile karakterize edilen ikinci türdür. Böyle evli bir çiftin ilişkisi, aşktan daha heyecanlı bir oyun gibidir.
 3. Yavaş yavaş. Büyük ihtimalle, bu daha kalıcı türlerden biridir, çünkü arkadaşlık gibi bir duyguya dayanmaktadır. Uzun arkadaşlık bir eke dönüşür ve yıllarca sürecek bir çekim ortaya çıkar. Ama bir de yakalama var - çok az tutku var.
 4. Aşk manidir. İnsanlar bir tutku duygusuyla kontrol edilirler, bu duygunun yönlendirildiği nesne dışında etrafta hiçbir şey fark etmezler. Bir kural olarak, bu "aşk" nedir ve basit bir tutkudan nasıl farklıdır, bir kişi fark etmez, çılgınlık hızla geçer ve ilişki çöker.
 5. Pragmatik duygular. Böyle bir ilişkide, ortak ne aradığını açıkça bilir. İkinci yarının sahip olması gereken nitelikleri tam olarak bilir. Pragmatik çekim uzun yıllar devam edebilir.
 6. Aşk ideal. Bu, güven, bencillik, hoşgörüye dayanan uzun bir ilişki. Bunlar çoğu kişinin aradığı ideal hisler.

Büyük insanlar "aşk hakkında"

İnsanların cazibesi tartışılabileceğindensonsuz olarak, bu duyguların çoğu felsefe ve edebiyat alanında çalışıldı. Filozoflara ve şairlere değil, kime sevgi olduğunu incelemek. Dante Alighieri çalışmalarında bu hissi güneşi ve yıldızları sürdürebilecek bir güç olarak tanımladı.

bu aşk nedir

Platon, sırayla, aşk noktasından okuduEstetik algının görünümü. Onu güzel bir vücuda aşık olarak yorumladı. Bu öğretimden platonik aşk kavramı ortaya çıktı. Herhangi bir fiziksel duygusallıktan yoksun olan, yalnızca maneviyata dayanan bu duygu.

aşk nasıldır

Aşk, bu duygu nedir ve nasıl fark edilir,Albert Camus da anlamaya çalıştı. Bir zamanlar bütün insanların umutsuzluğa eğilimli olduğunu söylediler. Bu devletleri büyük bir sevginin yokluğuna bağladı. Bütün hayatı boyunca Camus gerçeği arıyordu. Onun felsefi akıl yürütmesi, sevgiyi gerçek mutluluk açısından ele alır. Sevginin insana bir şey getirmemesi gerektiğine inanıyordu ama mutluluktan.

Kıskançlık ve aşk

François de La Rochefoucauld'un kıskançlıkla söylediği gibiKendiniz için bir başkasından daha çok sevgi. Ve aslında, bu sözler anlamsız değildir. Modern toplumda, kıskançlığın bir şekilde aşk kavramıyla bir şekilde ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Ama gerçekten öyle mi? Sonuçta, her şeyden önce, sevgi bir eşe bir güven, şüphesiz bu konuda. Ve kıskançlık, bir insanın partnerine güvenmediğini söyleyen tam tersi bir duygudur. Kıskançlık kavramının romantik bir ilişki içinde, sadece mülkiyete bakış açısından görülebilir. Sevdiği her insan, yarısının sadece kendisine olan ilgisinin tüm dikkatini çekmek ister.

Erich Fromm'ın bakış açısından sevgiler

Psikoloji gibi bir bilimde aşkbiraz farklı bir açıdan bakıldığında. Örneğin, E. Fromm, sevginin ne olduğunu, bu duygunun ne olduğunu ve bir karakterin niteliği açısından kişinin yaşamını nasıl etkilediğini inceledi. Yani herkesi sevme ya da kimseyi sevme yeteneğine sahip. Başka bir deyişle, bu hissin belirli bir bireyin karakter özelliği olabileceğine ve bir bütün olarak dünyaya tutum sorduğuna inanıyordu.

ne tür bir his aşktır

Yani, aşk bir kişi için bir duygu olarak sunulamaz - eğer öyle olursa, büyük olasılıkla bencilliktir. Aşk ışıktır, Fromm'a göre, herkesi ısıtır.

Sternberg teorisi

Bu teori üçte aşkla ilgilenirbileşenler - kararlılık, tutku ve samimiyet. Strenberg, bu bileşenler olmadan bu duyguların var olamayacağına inanıyordu. Aşk tutkusu veya kararlılığı yoksa neye benziyor? Bir başkasına gerçekten aşık olan bir kişi, niyetinde karar vermeli, tutkulu ve belirli görevler üstlenmelidir. Ayrıca aşkın önemli bir bileşeni de nesnesidir. Örneğin annenin sevgisinin amacı onun çocuğu. Onu besler, eğitir, sever, ne olursa olsun, ama bazı koşullar sevgi duygusunda bir azalmaya yol açabilir. Sevginin her şeyi affettiğini söylerler, ama aslında bu hissin bile belli sınırlara sahip olduğu ve durabildiği ortaya çıkar.

Kendi sözlerinle aşk nedir

Tabii ki, bu hissinçok sayıda yüz, herkes kendi yolunda hissedebiliyor. Birisi bir insan aşık olduğunda, kalbin sık sık daraldığını, birisinin diyaframda hafiflik ya da tam tersine spazm olduğunu iddia eder. Fakat bu duygular insanları uzun bir süredir zulmedemez, ancak büyük ihtimalle sadece durumun zirvesinde ortaya çıkar.

ne tür bir his aşktır

Aşkın ne olduğunu, kendi sözünüzde hiç hissetmemiş olanlara açıklamak çok zordur. Ve bunu deneyimleyenler her zaman anlamıyorlar: Bu gerçekten sevindi mi?

Sevgi ve samimiyet

Birçok filozof ve psikolog yıllardır tartışıyor,romantik bir ilişkide samimiyet olması gerekir. Elbette herkes Platonik aşkın varlığını bilir ve bu, bu tür ilişkilerin mümkün olduğu gerçeğiyle kanıtlanır. Fakat öte yandan, bazı alimler Platonik sevginin sadece bir efsane ve kendini aldatma olduğuna inanırlar. Bildiğiniz gibi, bir kişi aşık olduğunda, samimiyet arzusu kontrolsüz bir şekilde ortaya çıkar.

 psikolojide ne olduğunu seviyorum

Ne yazık ki, bizim zamanımızda iki arasındaki yakınlıkinsanlar, aralarında bir sevgi duygusu olduğu anlamına gelmez. Pek çoğu da bu harika duygu ile cinsel ilişkileri tamamen karıştırır. Ancak, psikolojide "aşk" kavramını, ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını inceleyerek, bir kez daha, aşkın manevi samimiyet olduğuna ikna olduk. İnsanlar birbirlerini fiziksel olarak değil, aynı zamanda ahlaki olarak da çekmeli. Birlikte ilginç olmalılar, ortak hedeflere sahip olmalılar ve elbette güzel seks yapmalılar - sadece bu durumda aşk onlar arasında ortaya çıkıyor.Related news

 • UTII hesaplanması
 • Hamilelik sırasında saç boyamak için: izin verilmez mi
 • Astana, Bağımsızlık Sarayı: description, photo
 • Çilek Pudingli Cupcake Tarifi
 • Absinthe evde - bu kolaydır

 • Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır


  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır

  Aşk: bu duygu nedir Aşk nasıldır