2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri 2019

2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri 2019
2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri

2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri

2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri. 2019 İlkbahar-Yaz Düğün Mekanlarına Göre Gelinlik Modelleri, Gelinliği Bütünleyici Kilit Detaylar...

2019 İlkbahar/Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri

İlkbahar yaklaşırken, evlenmeye karar veren çoğu çift de düğün hazırlıklarına başlıyor. Birbirini sevip, güvenen ve bir ömrü beraber geçirmeye söz veren iki kişi aslında işin en büyük kısmını başarmış oluyor ve geriye bu tatlı telaşlı süreci stressiz atlatmak kalıyor. Bu köşe yazımla siz gelin adaylarına 2019 ilkbahar/yaz düğün ve gelinlik trendleri hakkında tüyolar verip sizlere yardımcı olmak istiyorum.

Çiftler düğün hazırlığına 6 ay öncesinden başlamalı ve ilk olarak düğün mekanına karar vermeliler. Daha sonraki bütün detayları düğünün yapılacağı mekan baz alınarak organize etmeliler. İç mekan ya da dış mekan; otelde balo salonu, kır düğünü ya da kumsal düğünü gibi bir alternatife karar verildikten sonra, gelinlik modeli seçilmeli. Gelinlik modelini seçerken gelinin “Moda Kimliği” mutlaka dikkate alınmalı. Küçüklüğümüzden beri hepimizin “hayalimdeki gelinlik” dediği bir model mutlaka vardır. Fakat işinin ehli bir stil danışmanı ile çalışırsanız; vücut tipinize, moda kimliğinize ve düğün konseptine göre ideal gelinliği seçebilirsiniz.

2019 İlkbahar/Yaz Düğün Mekanlarına Göre Gelinlik

Dilerseniz dünyaca ünlü moda evlerinin belirlediği 2019 ilkbahar/yaz gelinlik trendlerine bakalım. Düğünün konsepti bir otelin balo salonu ise, gelin adayları Zuhair Murad’ın Ocak ayı sonunda Paris Haute Couture Week’te görücüye çıkarttığı “Prenses Model” dediğimiz işlemelerle süslü, derin V yaka, peplum detaylı kabarık gelinliği baz alabilirler.

gelinlik1

Prenses model gelinliği uzun ve ince, yani dikdörtgen vücut dediğimiz ve “Romantik Moda Kimliği” ne sahip gelin adaylarına öneriyorum. Kış aylarında ya da İlkbahar’da evlenmek isteyen gelinler “Truvakar Kol” dediğimiz, tül ya da dantelli kol detaylı modelleri seçebilirler. Vücudunun üst kısmı ince olan gelinler straplez, heart shape ya da off-shoulder yaka modelleri rahatlıkla kullanabilirler. Kış gelinliklerindeki diğer bir trend ise “Toppers” diye adlandırılan panço, bolero ya da pelerin gibi gelinliğin üstüne geçirilen parçalar. Yeni sezonda biraz daha cesaretli ve fit gelinler için “Cut-out” dediğimiz yan tarafı kesilip çıkartılmış ve göğüs kısmında transparan detayları olan gelinlikler de trend. 2019 gelinliklerinde 3D çiçek motifli işlemeler ve Chanel defilesinde gördüğümüz tüy detaylar çoğu moda evinde karşımıza çıkıyor. Bir balo salonunda evlenecek hanımlar, çok yüksek topuklu olmamak kaydıyla, adeta bir mücevheri andıran Jimmy Choo ya da Louboutin tarzı ayakkabıları kullanıp fotoğraflarda da güzel bir görsellik yaratabilirler.

gelinlik2“EVET” demeye yaz aylarında bir kır düğünü ya da kumsal düğünü ile hazırlanan gelinler ise, daha uçuş uçuş kumaşlardan, 1970’lere atıfta bulunan kat kat kuplar ya da Valentino’nun Haute Couture koleksiyonunda Yunan mitolojisinden ve efsanelerinden ilham alan Helenistik elbiselere benzer modeller seçebilirler.

gelinlik2

Kat kat kuplu gelinlikleri dikdörtgen vücut tipli gelinlere önerirken, uçuşan kumaşlardan ağ formatındaki karın bölgesinden açılan gelinlikleri armut ve elma vücut tipli gelinlere öneriyorum. Akdeniz kadını tipi dediğimiz elma ya da armut vücut tipindeki gelin adaylarına, kilolu görünmemeleri için mutlaka çok kabarık olmayan kupları ve straplez yerine kayık yakalı modelleri seçmelerini vurguluyorum. Romantik moda kimliği olan gelinler Carolina Herrera’nın Paris Haute Couture Week’deki defilesinde sık sık gördüğümüz gibi “fiyonk” detaylar kullanabilirler.

gelinlik4

Ayrıca bu tür düğünlerde yine Zuhair Murad’ın defilesinde gördüğümüz elbiseler tarzındaki önü kısa, arkası uzun gelinlikler de tercih edilebilir. “Yeni nesil gelin” dediğimiz biraz daha radikal, yalın ve maskülen detaylardan hoşlanan gelinler için ise 1950’li yılların havasını taşıyan “Tea-length Dress” diye adlandırılan midi boy elbiseler ve hatta pantolonlu takımlar yeni sezonda karşımıza çıkıyor.

gelinlik5

Alışılagelmiş çiğ beyaz gelinlikler yerine farklı bir “look” yaratmak isteyen gelinler ise pudra, lila, nil yeşili ve uçuk pembe gelinlikleri giyebilir.

Gelinlik 5

Gelinliği Bütünleyici Kilit Detaylar

Annesi, nişanlısı ve kayınvalidesi arasında konsensüsü sağlayabilip, gelinlik modeline karar verebilen gelin, işin en meşakkatli kısmını atlatmış oluyor. Geriye gelinlik modeli ile uyumlu düğün ayakkabısı, gelin çiçeği, kullanacağı takılar, gelin saçı ve makyajı kalıyor. Prenses model diye adlandırdığımız kabarık, taşlı ya da dantelli gösterişli gelinlikler için, gelinin boyu da göz önüne alınarak güllerden ya da lilyum ve orkidelerden gelin çiçeği öneriyorum.

gelinlik7

Düğün süslemesi ve gelin çiçeğinde 2019 yılında pembeler fuşyalar morlar trend. Saç modeli ise net bir balerin topuzu ya da yarım toplu bir model olabilir.

Kır ya da kumsal düğünlerinde ise, Helenistik bir hava yaratılarak peri kızı imajı oluşturuluyorsa, doğal dalgalarla şekil verilmiş açık saçlara Chanel’in başlattığı tarzdaki saç tokaları takılabilir.

gelinlik8

Gelin çiçeği olarak ise papatyalardan, kır çiçeklerinden ya da incilerle süsleyip deniz teması verilmiş gelin çiçekleri kullanılabilir. Bu konseptlerde evlenecek hanımlar ise ergonomi açısından dolgu topuklu ya da parmak arası sandalet tarzı ayakkabıları tercih etmeliler.

2019’de gelin makyajı trendi, “No make-up” dediğimiz, fresh ve highlightlar ile ıslak bir görüntünün oluşturulduğu, pudra tonlarında simli farlar ve simli rujlarla masum bir yüz ifadesi.

Bütün bu verdiğim moda ve trend önerilenden daha da önemlisi; hayatınızın bu en romantik, en neşeli ve en özel günlerinin kıymetini bilip, bu  günlerin hakkını verip, bunun farkındalığı ile mutluluğunuzu doyasıya yaşamanızdır.

 

 

 

Burcu Batur

Burcu Batur

Koç Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdikten sonra, İngiltere'de University of Essex'te Uluslararası Yönetim ve Moda Yönetimi ile ilgili Master eğitimimi tamamladım ve Türkiye'de Vakko Esmod akademisinin Stil Danışmanlığı sertifika programını bitirdim. Hem bireylere hem kurumsal firmalara stil danışmanlığı yapmaktayım. Kadin.com ve At Dünyası binicilik dergisinin moda editörlüğünü yapmaktayım.

2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri 2019

2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri 2019
2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri


2019 İlkbahar-Yaz Düğün Ve Gelinlik Trendleri