1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır
1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır


Diyet listeleri genelde hep kilo vermek isteyenlere yönelik olarak hazırlanır. Ama çok zayıf olup kilo almak isteyen, ne kadar çok yemek yerse yesin istediği kiloyu alamayanlar da var. Acabakilo nasıl alınırvesağlıklı kilo almakmümkün müdür? Şimdi bu konulara değinelim.

Kilo Alma Yöntemleri Nelerdir

Sağlıklı kilo almakiçin öncelikle ne yediğimize dikkat etmeli, nasıl olsa zayıfım diye her önümüze geleni yemeye çalışmamalıyız. Günde fazladan 500 kalori almak haftada yaklaşık yarım kilo almanızı sağlar. Bu nedenle günlük kalori hesabı yapmak ve her zaman alınan günlük kalorinin 500 kalori üzerine çıkmak kilo almanızı sağlayacaktır. Ayrıca bol miktarda protein ve yağ tüketimi, kilo alımınızı destekler. Yağ tüketiminde sağlıklı olan yağları dikkate almak gerekir. Köy tereyağı, sızma zeytinyağı bol bol tüketilmelidir. Omega 3 takviyesi alınması hem sağlığımız için çok yararlıdır hem de kilo almanıza yardımcı olur. Sağlıklı yağlar bunların dışında kuruyemişlerden de elde edilebilir. Yüksek miktarlarda kuruyemiş tüketimi kilo aldırır. Fakat kuruyemişlerin tuzlanmamış ve kavrulmamış olanları tercih edilmelidir. Çiğ kuruyemiş tüketimi vücut için gerekli bir çok yararlı besin maddesi içerdiğinden dolayı hem sağlığınıza iyi gelecek, hem de kilo alımınızı destekleyecektir. Her gün yumurta yemek, her gün en az bir öğünde et, balık ya da tavuk bulundurmak kilo alımına yönelik beslenme programınıza katkı sağlayacaktır. Kuru bakliyatlar da bol bol tüketilmelidir.

Kilo alımına yardımcı olan bir diğer besin grubu ise yaş ve kuru meyvelerdir. Kalorisi yüksek olan meyveleri tüketerek kilo alabilirsiniz. Özellikle kuru kayısı, kuru incir ve hurma oldukça kalorili fakat bir o kadar da sağlıklı meyvelerdir. Bunları bol bol yerseniz kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Kilo almak için kolay yolu seçmemelisiniz. Kolay yol hamur işi ve tatlı tüketimidir. Bu tür yiyecekler hemen karnınızı şişirir ve kilo alacağınızı sanmanıza neden olabilir. Fakat sağlıksız olan bu ürünler basit şeker içeriklerinden dolayı vücudunuzda hemen yağa dönüşüp orantılı bir kilo almak yerine kocaman bir göbeğe yol açabilir.Sağlıklı kilo almakiçin sağlıklı ürünler tüketmek gerekir. Cipsler, gazlı içecekler, katkı maddesi içeren meyve suları, gofret ve bisküviler bir süre için kendinizi tok hissetmenizi sağlar ve bu da öğünlerinizi atlamanıza neden olur. Öğün atlamanız da o gün almanız gereken protein, karbonhidrat ve yağları yeteri kadar tüketememenize neden olur. Bu durumda istediğiniz kiloyu alamazsınız.

Uygun bir beslenme programı oluşturmanın yanı sıra kas artırmaya yönelik olarak düzenli egzersizler yapılmalıdır.

İştahı açmak için çeşitli baharatlar kullanılmalı ve yemeğin sunumuna özen gösterilmelidir.

Örnek bir günlük menü vermemiz gerekirse;

Sabah:Tam yağlı peynir, 1 adet haşlanmış yumurta, bol miktarda zeytin, 2-3 dilim ekmek, bal, pekmez, doğal tereyağı ya da kaymak.

Ara:Bir avuç kadar çiğ kuruyemiş, 1 kase yoğurt

Öğle:Izgara et ya da etli tencere yemeği,az miktarda tereyağlı pilav, bol sızma zeytinyağı eklenmiş yeşil salata, 1 kase yoğurt ya da ayran

Ara:1 avuç çiğ kuruyemiş ve kuru meyve

Akşam:Izgara tavuk ya da balık, ya da kuru baklagil, bol peynirli ve maydanozlu makarna, 1 kase yoğurt

Ara:1 porsiyon sütlü tatlı, 1 avuç fındık fıstık (çiğ olmalı)

Kilo Nasıl Alınır 1

1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır?

Peki 1 ayda 10 kilo almak mümkün mü? Yukarıda belirttiğimiz önerilere uyup öğün atlamadan beslenmeniz durumunda kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Bununla birlikte Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun özellikle kadınlar için kilo aldırıcı tavsiyelerine kulak vermekte fayda var.

– Bir hafta boyunca, sabah kahvaltısı ile öğlen yemeği arasında yarım bardak su ile üç dört tane karanfil yutulur. Yedi günün sonunda aşağıdaki kurallar doğrultusunda diyete başlanır.

– Et yerken yanında mutlaka pişmiş domates tüketilmesi gerekir.

– Öğünlerde sadece buğday ekmeği tüketilir (beyaz ekmek, kepeksiz). Her gün 10-15 tane antep fıstığı tüketilir.

– Meyvelerden daha ziyade taze beyaz üzüm ve muz tercih edilmelidir.

– Öğlen yemeklerinde bir tane haşlanmış patates tüketilmelidir.

– Salatanızda sivri veya dolmalık biber bir ay boyunca eksik olmamalıdır. (biberler acı olmamalı)

– Akşam yemeklerinden iki saat kadar sonra bir fincan melisa çayı içilmelidir.

– Meyveler yoğurtla birlikte tüketilmelidir.

– Tatlılar üzerine tarçın serperek tüketilmelidir.

– İş yerinizde veya evinizde, sofraya yalnız oturmayınız.

– Her gün 20 dakika yürüyüş yapınız.

1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır
1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır


1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır


1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır


1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır


1 Ayda Nasıl 10 Kilo Alınır