1-2 derece displazili boru adenomu 2019

1-2 derece displazili boru adenomu 2019
14.05.2019

1-2 derece displazili boru adenomu 72

1-2 derece displazili boru adenomu

Bağırsak patolojileri birçok insanda bulunur. Bu organın özellikle tehlikeli bir hastalığı epitelyumun malign dejenerasyonudur. Kolon ve rektum kanseri, patolojilerin onkolojik yapısında önde gelen yerlerden biridir. Bu hastalık genellikle hastaların ölümüne yol açar. Bu nedenle, zamanla hücrelerin malign büyümesinden önce gelen koşulları tespit etmek önemlidir. Böyle bir patoloji, boru şeklindeki adenomdur (polip). Normal epitelyal hücrelerden oluşmasına rağmen, bir tümöre dejenerasyonu meydana gelebilir. Bu nedenle, bağırsak adenomu tespit edilirse, bir onkoloğa danışmak her zaman gereklidir. Çoğu durumda, oluşumu cerrahi olarak çıkarmak gerekir.

tübüler adenom

Kolonun tubüler adenomu nedir?

Bağırsak benign neoplazmıgenellikle bulunur. Nadir durumlarda, rahatsızlık getirir ve kendilerini hissettirir. Daha sıklıkla bunların varlığı, önleyici araştırmanın yürütülmesi sırasında veya GASTROINTESTINAL TRACT'ın diğer patolojilerinin tedavisi sırasında tesadüfen bulunur. Böyle bir neoplazm, bağırsağın tübüler adenomudur. Dışa doğru epitelin iç yüzeyinde küçük bir büyümedir. Küçük bir adenom doku parçası alırsanız (biyopsi yapmak için) ve mikroskop altında incelerseniz, bağırsakların olgun hücrelerini görebilirsiniz. Tüm benign neoplazmlarda olduğu gibi, bu büyümenin histolojik yapısı epitelyum yapısını tamamen tekrarlar. Bununla birlikte, tubular adenoma, sıklıkla kolorektal kanser geliştiren bir hastalıktır. Bu nedenle, hastanın sağlığına tehlike oluşturur. Bu iyi huylu neoplazm için bir başka isim polipoid adenomdur. Nüfusun yaklaşık% 5'inde görülür. Adenom sıklığı, kişinin yaşına ve cinsiyetine bağlı değildir. Bazı durumlarda çoklu polipler vardır. Küçük boyutlu tek bir tüp şeklinde adenom varlığında malignite riskinin düşük olduğuna inanılmaktadır. Bununla birlikte, bu eğitim sürekli izleme için onkoloji dispanserinde kayıt olmanın nedenidir.

bağırsak tübüler adenomu

Bağırsakta adenoma nedenleri

Bilim adamları henüz tam etiyolojiyi çözemedilerbağırsak adenomlarının gelişimini destekleyen bir faktör. Benign neoplazmların ortaya çıkmasıyla ilgili çeşitli teoriler vardır. Çoğu doktor, çeşitli faktörlerin kombinasyonunun bu hastalığın başlangıcında lider rol oynadığına inanır. Bundan sonra, tübüler adenomun ortaya çıkmasının çeşitli nedenleri ayırt edilir:

 1. Genetik yatkınlık. Bağırsak poliplerinin ortaya çıkmasında kalıtım çok önemlidir. Bazı durumlarda, çeşitli aile bireylerinde tübüler adenomlar tespit edilir.
 2. Yemeklerin doğası. Çok sayıda hayvansal yağ içeren diyette bulunan insanların hem iyi huylu hem de gastrointestinal kanserin ortaya çıkmasına eğilimli oldukları düşünülmektedir. Buna karşılık, bu patolojilerin riski, lif açısından zengin sebzeler, yeşillikler, gıdalar kullanılarak azalır.
 3. Kötü alışkanlıklar.
 4. Çeşitli kimyasal ajanların vücuda etkileri, iyonlaştırıcı radyasyon.
 5. Stresli durumlar.

Çoğu zaman, tubular adenom yaşlılarda görülür. Bu grup insanın bağırsak kanseri geliştirme riski daha yüksek olduğu için, polipler zorunlu uzaklaştırmaya tabidir.

kolonik adenom

Tübüler adenomların türleri

Tüp şeklindeki adenoma farklı bir boyuta sahip olabilir. Birkaç mm ile 2-3 cm arasında değişmektedir.Mikroskopik desene bağlı olarak, "sapsız" polipler ve pedikül üzerindeki benign oluşumlar göze çarpmaktadır. Ayrıca, tübüler adenomlar lokalizasyonda farklılık gösterir. Mide, kalın ve sigmoid kolonda olabilirler. Adenomların miktarına bağlı olarak, tek ve çoklu polipler izole edilir. Hastalığın tedavisi ve prognozunun seçilmesi için en önemli olanı, neoplazma dokusunun histolojik yapısına dayanan bir sınıflandırmadır. Buna bağlı olarak üç tip intestinal polip ayırt edilir:

 1. Borulu benign adenom. Mikroskobik incelemede, bu tip polip hücrelerinin, bağ dokusu ile çevrili, uzamış veya dallanan tübüller olduğu görülebilir.
 2. Tübüler villöz adenom - altında gelişirolumsuz faktörlerin etkisi ve tedavinin yokluğunda. Bu tip poliplerin görünümü kanserli bir tümöre dejenerasyon riskini artırır. Histolojik inceleme, tübüler hücreleri ve fibroz bölgelerini ortaya çıkarır.
 3. Nazal adenom. Bu çeşitli bağırsak polipleri zorunlu bir prekanseröz durumdur, yani, her zaman bir habis tümöre dönüşür. Bu oluşumu kaldırırken, makro hazırlık deniz lahana benzer.

Tübüler adenomun "zararsızlığına" rağmen, neredeyse her zaman bir villöz polip haline dönüştüğünü hatırlamaya değer. Ortalamada bu, keşfinden 4-5 yıl sonra gerçekleşir.

Tübüler adenom

Bağırsak tübüler adenom klinik resmi

Küçük boyutlarda tübüler adenom değilklinik belirtileri yoktur. Bunun nedeni, eğitimin bağırsağın normal işleyişine ve dışkı geçişine müdahale etmemesinden kaynaklanmaktadır. Polip çapı birkaç santimetreye ulaşırsa (2 veya daha fazla), varlığı klinik semptomlarla şüphelenilebilir. Bunlar arasında, bağırsak rahatsızlığı, patolojik akıntı, defekasyon sırasında ağrı gibi değişiklikler vardır. Tübüler adenom belirtileri:

 1. Kabızlık veya ishal.
 2. Defekasyon sırasında kanın görünümü. Bu, taburelerin tübüler adenomun duvarına zarar vermesinden kaynaklanmaktadır.
 3. Bağırsak hareketi sırasında ağrı.
 4. Anüste kaşıntı.

Böyle belirtilerin olabileceği unutulmamalıdır.sigmoid veya rektumun habis bir tümörünün varlığına tanıklık eder. Bu nedenle, benzer bir klinik tablo geliştirilirken, bir proktoloğa acilen başvurulmalıdır.

tübüler adenom

Displazi ile kolon tübüler adenom: bir açıklama

Benign eğitimin kansere geçmesiadenom - displazinin hücresel kompozisyonunda kademeli bir değişim ile başlar. Boru şeklindeki polipte bu işlem gözlenmez. Genellikle, hücresel yeniden düzenlenme villöz oluşumları ile gerçekleşir. Bununla birlikte, displazi ile tübüler adenom gibi bir kavram var. Olgunlaşmamış hücrelerin görünümü genellikle polip boyut olarak büyütüldüğünde ortaya çıkar. Bu durumda, boru şeklindeki adenom, bir boru-villus oluşumuna dönüştürülür. Displazi her zaman sürecin malignitesini göstermez. Adenoma hücrelerinin olgunluk derecesine bağlıdır. Bununla birlikte, farklılaşmamış elementlerin minimal düzeyde bile görülmesi, kanserli bir bağırsak tümörünün gelişme riskini artırır.

Displazi ile kolonun tubüler adenomu

Tüp şeklindeki adenomlarda displazi derecesi

Tüpte 3 derece displazi vardır.bağırsak adenomları. Doktorun taktikleri polip hücrelerinin ne kadar değiştiğine bağlıdır. 1-2 derece displazi ile tübüler adenomun tedavi için uygun bir prognozu vardır. Polipin hücre kompozisyonundaki belirgin değişikliklerle kansere yüksek dejenerasyon olasılığı gözlenir. Orta derecede displazisi, bağırsak epitelinin bazal tabakasının kalınlaşması ile karakterizedir. Hücre çekirdeği hipokromiktir, mitoz sayısı artar. Orta dereceli displazi, epitelyumun bazal tabakasının bulanık olmasıyla farklılaşır, germ hücre bölgesinde belirgin proliferasyon gözlenir. Ek olarak, elemanların boyutları ve şekli farklıdır. Anlatılan displazi derecesi terminal aşamasıdır, bunu atipi izler. Hücreler hiperkromi ve polimorfizm ile karakterizedir. Modifiye elemanların sayısı, epitelyal dokunun% 0,5 ila 1'i arasındadır.

1 2 derece displazi ile tübüler adenom

Bağırsak tübüler adenom tanısı

Tübüler adenom şüphesi varsaEndoskopik incelemeler gerçekleştirilir. Kolonoskopi ve sigmoidoskopi içerir. Metodun seçimi, polipin bağırsaktaki lokalizasyonuna bağlıdır. Teşhiste belirleyici önem histolojik ve sitolojik araştırmaya verilir.

Tübüler adenoma tedavisi

Ana tedavi yöntemi cerrahipolip çıkarılması. Nadir durumlarda, boru şeklindeki adenom basit bir şekilde gözlemlenir (küçük boyutlarda). Bu durumda, hasta bir diyet izlemeli ve kötü alışkanlıkları ortadan kaldırmalıdır. Genellikle endoskopik polipektomi yapılır. Şiddetli displazi ile operasyonu gerçekleştirir.

Tübüler adenomların ortaya çıkmasının önlenmesi

Tübüler adenom gelişimini öngörmekimkansız. Bununla birlikte, koruyucu önlemler uygun beslenmeyi içerir (lif diyetindeki baskınlık, az miktarda yağ). Ayrıca, sigara ve alkol tüketimi kalıtsal bir anamnez ile dışlanmalıdır. 60 yıl sonra tanısal kolonoskopi yapılması önerilir.

1-2 derece displazili boru adenomu 2019

1-2 derece displazili boru adenomu 2019

Related news

 • Çavuşoğlu: YPGlilerin Münbiçten tamamen çıkarılmasının zamanı geldi
 • 19. yüzyılın ilk yarısında Rusya kültürü (kısaca)
 • Yeni haftanın dizi gündemi
 • UĞUR BÖCEĞİ DOMATESLER
 • Yaz Kızım Tatlısı Videosu

 • 1-2 derece displazili boru adenomu 2

  1-2 derece displazili boru adenomu


  1-2 derece displazili boru adenomu 88

  1-2 derece displazili boru adenomu 80

  1-2 derece displazili boru adenomu 50

  1-2 derece displazili boru adenomu 60

  1-2 derece displazili boru adenomu 31

  1-2 derece displazili boru adenomu 54

  1-2 derece displazili boru adenomu 35

  1-2 derece displazili boru adenomu 51

  1-2 derece displazili boru adenomu 39

  1-2 derece displazili boru adenomu 57